

Jan ŚLIWA
Rozum, biologia, podświadomość
Obecnie dyskusja zdominowana jest przez modernistyczny Zachód. Western, educated, industrialized, rich, democratic – w skrócie: WEIRD, czyli dziwaczny. Wewnątrz nich najdziwaczniejsze są społeczności intelektualistów i studentów Harvardu czy Yale, a to właśnie one dominują w dyskursie. Uważają się za „przebudzonych” (woke), przez co jak niegdyś jakobini biorą swoje idee za wartości uniwersalne i chcą je narzucać innym.

Popołudniowe Espresso
Starówka Odessy wpisana na listę dziedzictwa UNESCO
Historyczne centrum miasta portowego Odessa zostało wpisane w środę na listę światowego dziedzictwa i światowego dziedzictwa w zagrożeniu UNESCO.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 450 Wszystko co Najważniejsze. Sens zapomnianych światów
Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” może część z Państwa zaskoczyć. Otóż 4. listopada 1922 w egipskiej Dolinie Królów odnaleziony został grobowiec faraona Tutanchamona. W związku z tym, w tym tygodniu zapraszam Państwa do pasjonującej podróży przez historię cywilizacji.

Prof. Jean WINAND
Egipt przed Champollionem
27 września 1822 roku Jean-François Champollion zdołał odczytać na kamieniu z Rosetty zapisane fonetycznie imię Ptolemeusza. Wyliczył 864 odrębne znaki hieroglificzne, które składają się na złożony system.

Prof. Marek SANAK
Nagroda Nobla dla twórcy paleogenomiki
Niewielu współczesnych naukowców może się pochwalić odkryciem nowego gatunku człowieka, opisaniem sekwencji jego genomu na podstawie kilku fragmentów kostnych znalezionych w jaskiniowych osadach oraz wykazaniem u ludzi współczesnych domieszki sekwencji genetycznej wymarłych gatunków człowieka.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
W obronie Rzeczypospolitej. Stanisław Kostka Potocki (1755–1821)
Należy do grona najwybitniejszych postaci Oświecenia. Znał Jeffersona, Napoleona, Aleksandra I, Goethego, Piranesiego. Portretowali go najwybitniejsi artyści. Był architektem, krytykiem sztuki, archeologiem, autorem licznych publikacji i jednym z twórców Uniwersytetu Warszawskiego. Jego olśniewająca kariera miała dramatyczny finał – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Carles LALUEZA FOX
Archeologia nierówności
Starożytne szkielety, praktyki pogrzebowe i DNA ujawniają nierówności obecne w dawnych społeczeństwach.

Michał KŁOSOWSKI
Sens zapomnianych światów
Każda prosta linia kamieni z epoki brązu czy żelaza świadczy o jakimś przebłysku myśli i celu – pisze Michał KŁOSOWSKI

Prof. Antoine BALZEAU
Archeologia ludzkiego mózgu. Stereotypy ewolucji a rzeczywistość
Istnieje związek między pochodzeniem społeczno-ekonomicznym, wykształceniem a wynikami testów na inteligencję. Jednak rozmiar czaszki, kolor skóry ani żadne inne kryteria biologiczne nie determinują zdolności intelektualnych.

Prof. Annick LOUIS
Heinrich Schliemann. Narodziny archeologii we Francji
Heinrich Schliemann, urodzony 200 lat temu nad Morzem Bałtyckim, miał zostać jednym z najsłynniejszych archeologów wszech czasów.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Pożar w muzeum. Luzia umiera po raz drugi
Brazylijczycy głośno wyrażają swoją konsternację i ogromny żal do władz o zaniedbania, widząc w ogniu trawiącym bezcenne kolekcje metaforę traumatycznych przeżyć swojego kraju, pustoszonego brutalną przestępczością, korupcją i skutkami recesji, w wyniku której ponad 12 milionów osób pozostaje bez pracy.