Popołudniowe Espresso: KE - w budżecie UE nie ma już pieniędzy na pomoc Ukrainie

KE - w budżecie UE nie ma już pieniędzy na pomoc Ukrainie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Jest wtorek, 8. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

COP27: Kraje bogate muszą wypłacić odszkodowania klimatyczne krajom rozwijającym się

Podczas wtorkowego wystąpienia w czasie szczytu klimatycznego COP 27 w Egipcie, prezydent Andrzej DUDA odniósł się do wszystkich działań, które Polska podjęła w ostatnich latach w walce z kryzysem klimatycznym. „Osiągnęła przyjęte cele redukcji emisji do roku 2020, zaadaptowała również odpowiedni system odnawialnych źródeł energii, a także kwestie przyjęcia programu niskowęglowej energii jądrowej. Polska promuje elektromobilność, wydajność energetyczną oraz wytwarza nowe technologie”. Prezydent przekazał też, że Unia Europejska jest na drodze do osiągnięcia celów ustanowionych w konwencji klimatycznej i w porozumieniu paryskim.

Wtorkowe przemówienia na COP27 zdominował temat rekompensaty, które kraje bogate powinny wypłacić krajom rozwijającym się. Przywódcy krajów Globalnego Południa skrytykowali rządy krajów bogatych i firmy naftowe za napędzanie globalnego ocieplenia. Zażądali oni zapłaty za szkody dla ich gospodarek, spowodowane przez zmiany klimatu. Firmy naftowe miałyby wypłacić krajom poszkodowanym część swoich zysków z ostatnich lat. Według raportu przygotowanego na zlecenie organizatorów COP27, kraje rozwijające się potrzebują 1 biliona dolarów rocznie na finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu. Fundusze są potrzebne do ograniczenia emisji CO2, zwiększenia odporności na zmiany klimatu oraz do przywracania uszkodzonej przez zmiany przyrody i gruntów.

KE: w budżecie UE nie ma już pieniędzy na pomoc Ukrainie 

Komisja Europejska wskazała, że w budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027 nie ma wystarczających środków, by odpowiedzieć na potrzeby wynikające z wojny trwającej na Ukrainie m.in. dla wsparcia finansowego dla Kijowa. We wtorek o dodatkowych środkach unijnych dla Ukrainy rozmawiali unijni ministrowie ds. finansów i gospodarki. „Musimy pomóc Ukrainie. To racja stanu Unii Europejskiej” – mówił europoseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Rzońca. „Dzisiaj najważniejszą sprawą jest wojna na Ukrainie, ważniejszą nawet niż inflacja w UE. Jeśli nie pomożemy Ukrainie w najbliższych miesiącach – my jako UE, ale też świat, USA, Wielka Brytania, Kanada, Władimir Putin może wygrać” – dodał.

Podczas ostatniego posiedzenia komisji budżetowej PE w Brukseli, szef Dyrekcji Generalnej ds. budżetu Komisji Europejskiej Gert Jan Koopman mówił, że „budżet UE w obecnym kształcie nie jest w stanie temu wszystkiemu sprostać. […] Potrzebujemy więcej pieniędzy albo musimy całkowicie zmienić nasze priorytety, ale osobiście nie wierzę, aby ta druga opcja była możliwa. W budżecie UE 98 proc. wydatków zostało alokowanych”. Dodał, że w związku z tym Komisja Europejska może w imieniu krajów UE pożyczać środki na rynkach finansowych, a państwa członkowskie mogą samodzielnie udzielać grantów.

Armenia i Azerbejdżan prowadzą rozmowy pokojowe

Armenia i Azerbejdżan przeprowadziły w poniedziałek rozmowy pokojowe, w których pośredniczyły Stany Zjednoczone. W rozmowie uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu oraz Sekretarz Stanu USA Antony BLINKEN. Do rozmów doszło kilka godzin po kolejnej strzelaninie wzdłuż granicy armeńsko-azerbejdżańskiej. W ostatnich miesiącach z powodu sporu o terytorium Górskiego Karabachu zginęły setki osób. – Bezpośredni dialog jest najlepszą drogą do naprawdę trwałego pokoju i jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy go wspierać – powiedział BLINKEN przed spotkaniem.

Jak wskazali urzędnicy amerykańskiej administracji, strony nie spodziewały się osiągnąć warunków pokojowych. Spotkanie miało otworzyć proces rozmów. Tydzień temu, podczas szczytu w Rosji, armeński premier Nikol PASHINYAN i azerbejdżański prezydent Ilham ALIYEV zgodzili się, że strony nie będą używać siły, aby rozwiązać konflikt. Jednak w poniedziałek ministerstwo obrony Armenii poinformowały, że siły azerskie otworzyły ogień na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej.

Mateusz ŁAKOMY
Upadł mit wysokiej dzietności w największych polskich miastach

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jurij FELSZTINSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa
Jurij FELSZTYŃSKI: Trzecia wojna światowa już trwa

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 listopada 2022