Popołudniowe Espresso: UE – Od 2035 roku nie będzie można kupić i zarejestrować samochodu z silnikiem benzynowym i diesel

UE – Od 2035 roku nie będzie można kupić i zarejestrować samochodu z silnikiem benzynowym i diesel

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 29. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska buduje koalicję przeciw decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił we wtorek, 28.03. możliwość startu Rosjan i Białorusinów w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Warunkiem ma być brak aktywnego wsparcia wojny na Ukrainie, brak związania z wojskiem i klubami wojskowymi oraz pod neutralną flagą. Zapytany na środowej konferencji prasowej, czy w związku z decyzją MKOL Polska rozważa zbojkotowanie startu w Igrzyskach Olimpijskich, premier Mateusz MORAWIECKI podkreślił, że „sport jest bardzo ważny dla budowania odpowiedniej świadomości” i ocenił, że „doszło do karygodnego, do haniebnego czynu, do haniebnej decyzji”. — Polska na pewno nie będzie sama wycofywać swoich sportowców z zawodów, jednak będziemy próbowali budować koalicję państw (…) aby razem, mocnym głosem domagać się od MKOL-u cofnięcia decyzji ws. startów Rosjan i Białorusinów — oświadczył premier Mateusz MORAWIECKI.

Decyzja Unii Europejskiej ws. samochodów spalinowych

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzje dotyczącą sprzedaży nowych samochodów spalinowych. Od 2035 roku nie będzie można kupić i zarejestrować samochodu z silnikiem benzynowym i diesel. Regulacja Unii Europejskiej zakłada 100 procent redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 roku. Wyjątkiem będą pojazdy benzynowe, które zasilane są paliwem ekologicznym. Przy jego tworzeniu odzyskuje się dwutlenek węgla z atmosfery i choć nie jest ono jeszcze produkowane na szeroką skalę, sytuacja za 12 lat może ulec zmianie.

Do tej pory przeciwni nowemu europejskiemu prawu byli Niemcy, którzy jednak zmienili zdanie i zgodzili się na reguły proponowane przez UE. Przeciwko tej decyzji wciąż jest Polska, z kolei Włochy, Rumunia i Bułgaria wstrzymały się od głosu.

WHO rozważa dodanie leków na otyłość do listy leków podstawowych

Leki pomagające w walce z otyłością mogą po raz pierwszy znaleźć się na liście leków podstawowych Światowej Organizacji Zdrowia. Grupa doradców WHO rozpatrzy nowe wnioski o włączenie leków na otyłość w przyszłym miesiącu, a zaktualizowana lista podstawowych leków ma się ukazać najprawdopodobniej we wrześniu. Prośba o dodanie leków została złożona przez trzech lekarzy i badacza ze Stanów Zjednoczonych. Obejmuje aktywny składnik liraglutyd w leku na otyłość firmy Novo Nordisk Saxenda, który wkrótce zostanie wyłączony z patentu. Pozwoli to na tańsze wersje generyczne.

Decyzja Światowej Organizacji Zdrowia o umieszczeniu Saxendy i ewentualnych leków generycznych na liście, oznaczałaby nowe podejście agencji zdrowia do otyłości, z którą  w skali gobalnej zmaga się coraz więcej osób.

Stephen MARCHE
W USA toczy się wojna domowa, której nie chcemy dostrzec

🎧Podcasty #Miesięcznik

„Jak Polska powoli znikała z wyobraźni Europejczyków” – tekst Henryka GŁĘBOCKIEGO w 51. nr. „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 marca 2023