Popołudniowe Espresso: 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii

486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 11. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii. Minister BŁASZCZAK zatwierdził umowę

„Zatwierdziłem umowę na dostawę 486 wyrzutni HIMARS dla polskiej armii. Planujemy początek dostaw na koniec 2025 roku, wcześniej potrzebna jest integracja z polskimi systemami” – przekazał w poniedziałek minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK. Jest to umowa ramowa między Agencją Uzbrojenia a rządem Stanów Zjednoczonych na dostawy wyrzutni artyleryjskich HIMARS. 486 wyrzutni pozwoli skompletować 27 dywizjonów rakietowych. 

Dodatkowo w Toruniu powstanie też Akademia HIMARS, dzięki której polskie załogi obsługujące amerykańską artylerię zostaną szybciej wyszkolone, a zamówione sprzęty będą efektywniej wdrażane na wyposażenie jednostek. Przypomnijmy, że pierwsze wyrzutnie dotarły do Polski w maju tego roku.

Trzęsienie ziemi w Maroku

W nocy z piątku na sobotę (z 8 na 9 września 2023 roku) doszło do trzęsienia ziemi w północnym Maroku, epicentrum znajdowało się 72 km na południowy zachód od Marrakeszu. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 najbardziej dotknęło ludność w regionie gór Atlasu Wysokiego. Król Maroka Mohammed VI ogłosił trzydniową żałobę. Jak podają lokalne władze liczba ofiar sięga już 2122 osób i 2500 rannych.

W leżącej w pobliżu epicentrum trzęsienia wiosce Mulaj BRAHIM 40 km na południe od Marrakeszu mieszkańcy opowiedzieli agencji Reutera, że odkopywali ciała zabitych spod gruzów gołymi rękami. W ruinach znalazły się całe wioski. Przed szpitalami w Marrakeszu ustawiają się kolejki chętnych do oddania krwi dla rannych – podała agencja AFP. Do Maroka wysyłana jest pomoc międzynarodowa, w tym z Kataru, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Z powodu napięć dyplomatycznych Maroko blokuje pomoc od Francji w łagodzeniu skutków tragicznego trzęsienia ziemi, jak poinformowały w poniedziałek francuskie media. Chińskie media państwowe podały, że ChRL przekaże marokańskiemu Czerwonemu Półksiężycowi 200 tys. dolarów pomocy humanitarnej. Do Maroka przybyły także zespoły pomocowe ONZ.

Manewry chińskiej floty w pobliżu Tajwanu

Manewry chińskiej floty, w których wzięła udział grupa okrętów z lotniskowcem Shandong na czele, odbyły się w odległości około 60 mil morskich (111 km) od Tajwanu – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. Po pokazie siły w pobliżu kraju, który Komunistyczna Partia Chin określa mianem „zbuntowanej prowincji”, chińskie okręty bojowe wypłynęły na wody zachodniego Pacyfiku. Odnotowano też naruszenie strefy identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu przez 11 chińskich samolotów wojskowych, w tym przez myśliwce J-16, co spotkało się z „odpowiednią reakcją” sił tajwańskich – przekazał resort.

Przeprowadzone ćwiczenia były jednymi z największych manewrów morskich Chin, które licznie odbywały się w ostatnich miesiącach. Działania te mają miejsce w momencie, gdy Pekin oskarża USA i Kanadę o „podżeganie do konfliktu” poprzez żeglugę przez Cieśninę Tajwańską, a przywódca ChRL Xi JINPING wzywa armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej. Podczas inspekcji przeprowadzonej na północnym wschodzie Chin Xi JINPING wezwał do jedności i stabilności w armii. XI zaapelował również do wojskowych o podniesienia poziomu gotowości bojowej, wzmocnienia treningu i budowania nowych zdolności bojowych, tak aby armia mogła skutecznie wypełniać zadania wyznaczane przez partię i lud.

Łukasz KAMIŃSKI
Praska Wiosna 1968 r. Następstwa sierpniowej inwazji

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Max-Erwann GASTINEAU: Jak Francuzi postrzegają Polskę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 września 2023