
Jest wtorek, 6. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Prezydent Duda odwiedza Afrykę. W planie Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal
Prezydent Andrzej DUDA rozpoczął wizytę w Afryce od spotkania z prezydentem Nigerii Muhammadu BUHARIEGO w Abudży (stolicy Nigerii). Wizyta rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Abudży. Po rozmowach z prezydentem Buharim prezydent Duda weźmie udział w spotkaniu „New Avenues of Polish-Nigerian Cooperation” z przedstawicielami nigeryjskiego biznesu, absolwentami polskich uczelni oraz władzami lokalnymi. Drugim przystankiem wizyty prezydenta w Afryce będzie Abidżan (miasto na Wybrzeżu Kości Słoniowej). W środę Duda spotka się tam z prezydentem Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane OUATTARĄ. W czwartek prezydent złoży oficjalną wizytę w Senegalu. W Dakarze (stolicy Senegalu) polski przywódca spotka się z prezydentem Macky SALLEM. Wieczorem w programie wizyty zaplanowano spotkanie prezydenta z minister ds. energii i paliwa Senegalu Aissatou S. Gladimy oraz przedstawicielami senegalskiego i polskiego sektora energetycznego.
Powody prezydenckiej wizyty w Afryce przedstawił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób przeciwdziałać rosyjskiemu szantażowi żywnościowemu, ale również jasno chcemy przekazać to, w jaki sposób nasz region Europy – który nigdy nie był kolonizatorem – postrzega imperializm rosyjski – przekazał Kumoch wskazując na to, że państwa afrykańskie od miesięcy znajdują się pod silną presją rosyjskiej propagandy. Jak przekazał Kumoch, rozmowy będą także dotyczyły współpracy gospodarczej, także w kwestiach surowcowych – Przynajmniej dwa z tych trzech państw to kraje, które są dostarczycielami surowców – szczególnie Nigeria, a Senegal to kolejny otwierający się rynek – wskazał szef BPM.
Liz TRUSS nową premier Wielkiej Brytanii
Liderka rządzącej Partii Konserwatywnej Liz TRUSS została we wtorek nową premier Wielkiej Brytanii. Zastąpiła w tej roli Borisa JOHNSONA, który niespełna godzinę wcześniej, zgodnie ze złożoną w lipcu zapowiedzią, podał się do dymisji. Przekazanie władzy odbyło się na zamku Balmoral w Szkocji, gdzie obecnie przebywa królowa ELŻBIETA II, a nie jak to zwykle ma miejsce w Pałacu Buckingham w Londynie. Monarchini najpierw spotkała się z Johnsonem, który złożył rezygnację. Krótko później przyjęła na audiencji Liz TRUSS. – Królowa przyjęła dziś Liz Truss na zamku Balmoral. Jej Wysokość poprosiła ją o utworzenie nowej administracji. Pani Truss przyjęła ofertę Jej Wysokości i została mianowana premierem i pierwszym lordem skarbu – przekazał dwór królewski.
47-letnia Liz Truss stała się trzecią kobietą na stanowisku premiera w historii Wielkiej Brytanii i 15. szefem rządu w czasie 70-letniego panowania Elżbiety II. Truss przez ostatni rok była szefową dyplomacji w gabinecie Johnsona. W poniedziałek została ogłoszona zwyciężczynią wyborów lidera Partii Konserwatywnej. Nowa premier wygłosi na we wtorek na Downing Street inauguracyjne przemówienie. Prawdopodobnie wieczorem należy ogłosi nominacje na stanowiska ministerialne w jej rządzie.
Fala upałów w Kalifornii
Kalifornia może doświadczyć przerw w dostawach prądu, ponieważ nowa fala upałów mocno obciąża sieć energetyczną. Operator sieci w Kalifornii wydał w poniedziałek alarm awaryjny dla sieci energetycznej i ponowił wezwania do znalezienia sposobów oszczędzania energii elektrycznej w tym tygodniu w godzinach popołudniowych i wieczornych, co ma zapobiec przerwom w dostawach. Kalifornijski Niezależny Operator Systemu – CAISO (California Independent System Operator) dostarcza energię do około 80% stanu. – Weszliśmy teraz w najbardziej intensywną fazę tej fali upałów. […] Prognozowany popyt na poniedziałek i wtorek jest na rekordowym poziomie, a potencjał rotacyjnych przestojów znacznie wzrósł – powiedział Elliot Mainzer, dyrektor generalny operatora sieci. Jak stwierdził Marc Chenard, prognostyk w Weather Prediction Center, z rekordową falą upałów Kalifornia będzie zmagać się do piątku. Wedle prognoz w kalifornijskiej stolicy, Sacramento, termometry mogą pokazać 45 stopni Celsjusza (114 stopni Fahrenheita), co byłoby pobiciem wcześniejszego miesięcznego rekordu 41 stopni. Dzienne rekordy mają również zostać pobite w San Jose i Los Angeles, gdzie odpowiednio prognozuje się 40 stopni °C (104 °F) i 42 stopni °C (109 °F). Jak podaje Bloomberg, Kalifornia ledwo uniknęła wprowadzenia rotacyjnych wyłączeń już w poniedziałek, więc nie jest pewne czy uniknie blackoutu we wtorek, kiedy zapotrzebowanie na energię potencjalnie osiągnie najwyższy poziom w historii tego stanu. Ma to związek z ponownym otwieraniem szkół i firm po długim świątecznym weekendzie z okazji Święta Pracy

Nasze wyjście z Unii jest szansą na zrobienie czegoś inaczej
🎧 #ZapowiedźNumeru:
„Nasza Europa ma problem”
| 44. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].