Popołudniowe Espresso: Liz Truss zrezygnuje z funkcji premier Wielkiej Brytanii

Liz Truss zrezygnuje z funkcji premier Wielkiej Brytanii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 20. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Rozmowa prezydentów Polski i Iranu

W środę prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Iranu – Ebrahim Raisim. Jak przekazali polscy urzędnicy, prezydent Duda w rozmowie z Raisim odniósł się do doniesień,  że Teheran dostarczał bezzałogowe statki powietrzne dla rosyjskiej armii i przedstawił „bardzo jasne stanowisko” Polski. – Polska dąży do bardzo aktywnego przeciwdziałania wszelkim zakupom broni przez Rosję – powiedział w rozmowie z PAP przedstawiciel polskiego prezydenta.

Iran zaprzecza dostawom dronów kamikadze do Rosji. Jednak, jak poinformowała w środę rzecznik unijnej dyplomacji, UE zebrała wystarczająco dużo dowodów świadczących o wysyłaniu przez Iran dronów do Rosji, dlatego też Unia pracuje nad szybkim wprowadzeniem sankcji. Jak podaje agencja Reuters sankcje miałyby dotknąć podmioty bezpośrednio zaangażowane w dostawy broni. W środę wprowadzenie nowych sankcji na podmioty zaangażowane w transfer broni z Iranu do Rosji zapowiedziały też władze USA. – Świat zdaje sobie sprawę, że Rosja używa irańskich dronów do atakowania ukraińskich cywilów i infrastruktury – przekazał Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Liz Truss zrezygnuje z funkcji premier Wielkiej Brytanii

Liz Truss powiedziała w czwartek, że poda się do dymisji jako premier, nie mogąc realizować programu gospodarczego, który podzielił jej Partię Konserwatywną zaledwie sześć tygodni po tym, jak została powołana na urząd szefowej rządu. W ciągu najbliższego tygodnia zostaną przeprowadzone wybory na lidera Partii Konserwatywnej, aby zastąpić Truss. Jest ona najkrócej urzędującym premierem w historii Wielkiej Brytanii. Wcześniej rekord należał do George’a Canninga, który służył 119 dni w 1827 roku, kiedy to zmarł.

Przemawiając przed drzwiami swojego biura i rezydencji przy Downing Street numer 10, Truss zaakceptowała fakt, że nie może spełnić obietnic, które złożyła, gdy kandydowała na lidera Konserwatystów, straciwszy wiarę swojej partii. „Uznaję jednak, że biorąc pod uwagę sytuację, nie mogę wykonać mandatu, na podstawie którego zostałam wybrana przez Partię Konserwatywną. Dlatego rozmawiałam z Jego Królewską Mością, aby powiadomić go, że rezygnuję z funkcji lidera Partii Konserwatywnej” – powiedziała. „Dziś rano spotkałam się z przewodniczącym Komitetu 1922, sir Grahamem Bradym. Uzgodniliśmy, że w ciągu najbliższego tygodnia zostaną przeprowadzone wybory na lidera. Zapewni to, że pozostaniemy na ścieżce do realizacji naszych planów fiskalnych i utrzymania stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa narodowego naszego kraju.” „Pozostanę na stanowisku premiera do czasu wyboru następcy. Dziękuję.”

Teleskop Webba sfotografował Filary Stworzenia

Kosmiczny Teleskop Hubble’a jako pierwszy pokazał nam Filary Stworzenia, ale dopiero dzięki Teleskopowi Jamesa Webba zobaczyliśmy ich szczegóły. Nowe obrazy ujawniają setki nowo narodzonych gwiazd mieniących się wewnątrz ogromnych obłoków pyłu. Znajdujące się w konstelacji Węża, około 7000 lat świetlnych od Ziemi, Filary Stworzenia to kolumny międzygwiezdnego pyłu i obłoków gazu, które są częścią Mgławicy Orzeł. Pierwsze zdjęcia tych struktur zostały wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w 1995 roku. Wówczas naukowcy zwrócili uwagę na ich szczególne piękno. Formacja pyłu i gazu jest częścią galaktyki Drogi Mlecznej.

Nowe zdjęcie wykonane przez NIRCam (Near-Infrared Camera) pokazuje znacznie więcej szczegółów Filarów Stworzenia. Można na nim zaobserwować maleńkie struktury chmur oraz setki niewidocznych wcześniej gwiazd. Wiele z nich narodziło się zaledwie kilkaset tysięcy lat temu, jak podaje NASA.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Z kosmitą o polityce
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Z kosmitą o polityce

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan
#RozmowyNajważniejsze. Prof. Nikołaj IWANOW: Wolna Europa dla Rosjan

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 października 2022