Prof. Krzysztof ŁAZARSKI: Dwa kraje, dwa umysły
Prof. Krzysztof ŁAZARSKI

Prof. Krzysztof ŁAZARSKI

Dwa kraje, dwa umysły

W sposobie walki z pandemią widać zasadnicze różnice między Francją i Wielką Brytanią. Skąd się one biorą? To wynik procesów historycznych trwających od średniowiecza.

Magdalena SŁABA: Exercises in presence  or Tolkien-themed Trip of 2016 (part I)
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

Exercises in presence
or Tolkien-themed Trip of 2016 (part I)

I recall a scene from the movie in which after the won battle of Azincourt (25th Oct. 1415) where fell ten thousand Frenchmen and only a dozen of dozens of soldiers plus four military leaders from England, the English sing Psalm 115: Non nobis, non nobis Domine, sed nomini tuo da gloriam. The words may also be seen in the upper part of the gate of the Wawel Castle in Krakow. In mediaeval times they were uttered straight before the announcement of a judicial verdict…

Magdalena SŁABA: Ćwiczenia z obecności  czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. III)
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

Ćwiczenia z obecności
czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. III)

W hallu głównym, służącym do przyjmowania gości i relaksu, o zdecydowanym rysie średniowiecznym, artystka umieściła figury rycerzy sprawiających wrażenie, jakby długa noc w karczmie nie pozwalała im już wstać z podłogi. Zakuci w zbroje Elfowie od króla Thranduila, którzy wypili zbyt dużo wina? W sypialniach tajemnicze stworzenia, które mają worki na głowach…

Magdalena SŁABA: Ćwiczenia z obecności  czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. II)
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

Ćwiczenia z obecności
czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. II)

Idąc znowu pod górę na zamek, mijamy Mar’s Wark (wark znaczy tyle co lodging, czyli rezydencja), zrujnowaną siedzibę rodu Erskinów z lat siedemdziesiątych XVI wieku. Erskinowie byli przez pokolenia opiekunami królewskiego zamku w Stirling, jest to więc jakby dom namiestników w Gondorze. Mówi się, że ta imponująca budowla nigdy nie została ukończona. To, co teraz oglądamy, to potężne mury z poczerniałego kamienia; na wieżach oraz nad bramą zachowały się średniowieczne inskrypcje, np. na północnej wieży: The more I stand on open height, My faults more subject are to sight. To chyba nie do końca prawda, bo nie widzieliśmy tego napisu… Ale wieża mówi wierszem!

Magdalena SŁABA: Ćwiczenia z obecności  czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. I)
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

Ćwiczenia z obecności
czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. I)

Bardzo mi utkwiła w pamięci filmowa scena, w której po zwycięskiej bitwie pod Azincourt (25 października 1415 roku), w której padło dziesięć tysięcy Francuzów, a tylko dwanaście tuzinów zwykłych angielskich żołnierzy oraz czterech angielskich wodzów ze znacznych rodów, Anglicy śpiewają Psalm 115: Non nobis, non nobis Domine, sed nomini tuo da gloriam. Słowa tego Psalmu są zapisane nad bramą na Wawel. W średniowieczu wers ów był odczytywany przed ogłoszeniem sądowego wyroku…

Magdalena SŁABA: "Wte i wewte czyli angielska wyprawa śladami Tolkiena"
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

"Wte i wewte czyli angielska wyprawa śladami Tolkiena"

Moja wyprawa zaczęła się 16 kwietnia we czwartek o godzinie 15.50, w 71 roku Czwartej Ery Śródziemia, a w 15 roku trzeciego tysiąclecia Naszej Ery. Przedsięwzięcie wymagało najpierw dotarcia do Katowic (mknąc, niczym pociąg pośpieszny…), które jako miejsce zbiórki i sformowania Drużyny mogłyby grać rolę Rivendell, gdyby nie to, że podróżowaliśmy z krainy położonej daleko na wschodzie – na zachód. A skoro na zachód, to do Szarych Przystani.

Magdalena SŁABA: "Tolkien i Wielka Wojna (3): Samotna wyspa"
Magdalena SŁABA

Magdalena SŁABA

"Tolkien i Wielka Wojna (3)

Zepsuty świat, wielokrotnie stojący nad przepaścią, o krok od unicestwienia, doświadcza czasem, wręcz musi doświadczyć, fenomenu nazwanego przez Tolkiena eucatastrophe – nagłego zwrot akcji, niespodziewanego ratunku, zdarzenia, które odwraca bieg losu – symbolem jego jest słowik, którego głos Rob Gilson słyszał w okopach nad Sommą.