Popołudniowe Espresso: Nielegalna migracja wspólnym wyzwaniem Francji i Wielkiej Brytanii

Nielegalna migracja wspólnym wyzwaniem Francji i Wielkiej Brytanii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 10. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Pierwszy od 5 lat szczyt francuski-brytyjski

Prezydent Francji Emmanuel MACRON przyjął w piątek w Paryżu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego SUNAKA na pierwszym od pięciu lat szczycie francusko-brytyjskim. W pierwszym udzielonym wywiadzie dla gazety z kraju członkowskiego UE, premier SUNAK wyraził nadzieję na wzmocnienie współpracy francusko-brytyjskiej w dziedzinie obronności, dodając że będzie to jeden z tematów rozmów podczas piątkowego szczytu. W wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi „Le Figaro” zadeklarował również chęć współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Najważniejszym tematem piątkowych rozmów ma być jednak migracja i walka z gangami. „Organizacje przestępcze ułatwiają przemieszczanie osób. Wszyscy chcemy dać schronienie najbardziej narażonym osobom na planecie. Jest to ważne dla mnie i dla wszystkich. Ale nie możemy tego zapewnić, jeśli musimy radzić sobie z nielegalnym napływem dziesiątek tysięcy osób, które nie są w niebezpieczeństwie” – tłumaczył Rishi SUNAK.

Zaostrzenie prawa na Białorusi. Za zdradę stanu kara śmierci

W czwartek Aleksandr Łukaszenka podpisał ustawę, według której urzędnikom i wojskowym skazanym za zdradę stanu może grozić kara śmierci. Według białoruskich władz  celem zmiany prawa jest „wzmocnienie przeciwdziałania przestępstwom o charakterze terrorystycznym i antypaństwowym”. Podpisana w czwartek ustawa przewiduje „rozszerzenie odpowiedzialności karnej za zdradę stanu popełnioną przez urzędnika na wszystkich sprawujących służbę w urzędach publicznych. Jednocześnie za zdradę państwa, popełnioną przez urzędnika lub żołnierza, wprowadza się możliwość zastosowania wyjątkowej kary – kary śmierci” – poinformowano. Dodatkowo wprowadzono karę 50 tysięcy rubli za popełnienie przestępstwa „o charakterze antypaństwowym”. I jak oceniają białoruskie władze kara finansowa pozbawi winnych środków na kontynuowanie przestępczej działalności.

Wcześniej ustawa zaostrzająca prawo karne została przyjęta przez Izbę Reprezentantów, niższą izbę parlamentu kraju. Białoruś jest wciąż jedynym krajem w Europie, w którym orzekana i wykonywana jest kara śmierci. Ten rodzaj kary obowiązuje na Białorusi od początku istnienia państwa, po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Trzecia kadencja Xi Jinpinga

Przywódca Chin Xi Jinping został w piątek wybrany na bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) określany jest jako najpotężniejszy chiński przywódca od czasu Mao Zedonga. Trzecia kadencja Xi jest jednym z przejawów jego kontroli nad chińską sceną polityczną. Xi został również wybrany na przewodniczącego państwowej Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) na kolejną kadencję – podała państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Decyzje przyjęto w formalnym głosowaniu 2952 delegatów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie. Xi został wybrany jednogłośnie – podkreśla Xinhua. Był jedynym kandydatem. Xi, który rządzi partią od 2012 roku, konsekwentnie zacieśnia swoją władzę nad aparatem partyjnym i administracją państwową. Xi może sprawować ten urząd nawet dożywotnio.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Oskarżenia wobec Jana Pawła II. Przekonania czy twarde dowody?

🎧#Podcasty „Miesięcznik”

Prof. Michał KLEIBER: Informacje zamieniamy w wiedzę. Wiedzę zamieniamy w mądrość

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 marca 2023