Prof. Michał KLEIBER
Migracje dotykają wszystkich
Idea nowego planu Marshalla na rzecz społeczeństw biedniejszych wydaje się być kluczowym elementem skutecznego scenariusza przyszłości.
Alice CORDIER
Feministki lewicowe napędzają się emocjami, prawicowe - kierują się rozumem
Kobiety we Francji są traktowane jak „kawałki mięsa” na ulicy. Islam nie uznaje równości kobiet i mężczyzn. Lewica każe milczeć ofiarom napastowania i przemocy ze strony imigrantów.
Alexandre del VALLE
Jestem zwolennikiem paktu migracyjnego. Nawet jeśli nie jest on doskonały
Ryzyko islamskiego terroryzmu we Francji i w Europie jest stałe i bardzo wysokie. Pojawią się nowe kryzysy. Z jednej strony zamachy „inspirowane” lub „cywilizacyjne”, które nasilą się wraz z imigracją pozaeuropejską oraz brakiem integracji i „deasymilacją” rosnącej liczby młodych ludzi ponownie zislamizowanych przez islam polityczny i dżihadystyczny islamizm.
Agaton KOZIŃSKI
Pakt migracyjny, tortury skruchy i mefistofelowska koniunkcja Tuska
Europa swojej przeszłości nie postrzega jako źródła dumy, wiarygodności i inspiracji, lecz jedynie jako brzemię, które musi dźwigać – i za które musi ciągle przepraszać. Bez zmiany tego paradygmatu nigdy nie uda się realnie zmierzyć z problemem nielegalnej migracji.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 506 Wszystko co Najważniejsze
W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytacie Państwo między innymi tekst Jake’a SULLIVANA o amerykańskim planie na nadchodzące lata, przesłanie papieża FRANCISZKA na temat Sztucznej Inteligencji oraz esej Jacques’a ATTALIEGO o demografii i migracji. To teksty, których nie można ominąć w tym wydaniu.
Popołudniowe Espresso
Bakteria legionelli w Polsce
Pierwsze zakażenia bakterią Legionelli wykryto na Podkarpaciu. Jednak w poniedziałek przekazano, że pierwsze zakażenia zdiagnozowano również w Wielkopolsce.
Popołudniowe Espresso
Nielegalna migracja wspólnym wyzwaniem Francji i Wielkiej Brytanii
Prezydent Francji Emmanuel MACRON przyjął w piątek w Paryżu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego SUNAKA na pierwszym od pięciu lat szczycie francusko-brytyjskim.
Popołudniowe Espresso
Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach
Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.
Magdalena OKRASKA
Nie możemy wszyscy wyjechać
W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje dowcip: „Co jest najlepsze w Dąbrowie? – Autobus do Katowic”. I w ten właśnie sposób myślą młodzi ludzie, których komunikacja drenuje z ich miejscowości, przenosi do dużych miast po edukację, pracę, rozrywkę. Pewnego dnia z nich po prostu nie wrócą.
Prof. Keith G. BANTING
Bez skutecznej polityki integracyjnej nierówności będą rosły
Słabe wyniki integracji mogą stanowić zagrożenie dla nierówności i konsensusu potrzebnego do współistnienia – mówi prof. Keith G. BANTING.
Prof. Keith G. BANTING
Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
W przypadku Kanady odgórne działania rządu koordynują silniejszy zestaw polityk integracyjnych. Niesamowita siła i determinacja społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, by pomagać uchodźcom z Ukrainy, może sugerować, że podobny model sprawdzi się w Polsce. Rząd wskazuje drogę, a społeczeństwo, przy centralnym wsparciu, prowadzi oddolne działania na rzecz uchodźców.
Mateusz M. KRAWCZYK
Forteca Europa
W świecie, w którym prawo do migracji jest jedną z największych nierówności, ponieważ zależy od narodowości, ci, którzy wybierają ścieżką nielegalnej migracji przez Saharę i Morze Śródziemne, lub przez Turcję, Grecję i byłą Jugosławię szlakiem bałkańskim, składają się głównie z młodych ludzi.
Mateusz M. KRAWCZYK
#NajważniejszeDnia. Wzrasta liczba osób przymusowo przesiedlanych
Mateusz M. KRAWCZYK zwraca uwagę na fakt, że wzrasta liczba osób przymusowo przesiedlanych. W przeciągu pół roku o 11 milionów.
Beata PAWLIKOWSKA
Nie żyjemy w najlepszym ze światów, ale w czasach najbardziej wygodnych
Rozwój technologiczny wzrasta równomiernie ze wzrostem przypadków depresji i innych chorób cywilizacyjnych, w tym chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Moim zdaniem nie żyjemy w najlepszym możliwym świecie. Żyjemy w świecie najbardziej wygodnym.
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Pomoc Ukrainie to polski interes narodowy
Polska potrzebuje imigracji, żeby podtrzymać szybki wzrost gospodarczy. Według prognoz do 2050 r. liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmniejszy się aż o 5 milionów. Bez imigracji możemy się więc skurczyć i zestarzeć, zanim zostaniemy prawdziwie bogaci.
Krishna B. KUMAR
Migracja z Ukrainy to dla Polski wyzwanie, ale i szansa
Należy pochwalić kraje takie jak Polska, które przyjmują uchodźców w wielkiej potrzebie, za ich humanitarną reakcję i dobro publiczne, jakie przynoszą społeczności globalnej.
Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Maciej DUSZCZYK
Podcast Wspólny Świat. Europa wobec globalnej migracji – rozmowa z prof. Maciejem DUSZCZYKIEM
Reakcją Unii Europejskiej na migracje w ostatnich latach było niejednokrotnie zaostrzenie kontroli, środków przeciwko nielegalnej imigracji i podjęcie się prób harmonizacji prawa do azylu. W podcaście Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze o polityce migracyjnej Mateusz KRAWCZYK rozmawia z prof. Maciejem DUSZCZYKIEM.
Parag KHANNA
Mobilność naszym przeznaczeniem. Czy jesteś gotowy do przeprowadzki?
Łączność i mobilność uzupełniają się, są dwiema stronami tego samego medalu i razem dają początek czwartemu aksjomatowi, który określi naszą przyszłość: „Mobilność jest naszym przeznaczeniem”.
Mateusz M. KRAWCZYK
Newsletter Wspólny Świat (02.11.2021 r.). COP26. Moment prawdy
Zapraszam Państwa do osobistej podróży przez najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia, łącząc informację i naukę, szukając zrozumienia w rzeczywistości współczesnych, globalnych wyzwań.
Linas LINKEVIČIUS
Litwa i Polska w obronie wschodniej granicy Unii
Sprowadzanie przez Białoruś z Bliskiego Wschodu samolotami kolejnych już tysięcy migrantów do Mińska i próba przerzucenia ich nielegalnie przez wschodnie granice Unii Europejskiej to nic innego jak kolejne działania hybrydowe ze strony Rosjan – tym razem testujące solidarność europejską. Litwa i Polska zdają ten egzamin przy wsparciu innych krajów Unii.
Michał KOŁODZIEJSKI
Operacja powstrzymania imigrantów. Doświadczenia Australii
Czy doświadczenia australijskie mogą być pomocne obecnie dla Polski i Europy? I czy strategia Canberry przetrwa wyzwania związane z nową sytuacją w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich?
Mateusz M. KRAWCZYK
Głód jako broń polityczna
Połączenie głodu i konfliktu zbrojnego dociera do nas z otchłani XX wieku. Znów rośnie liczba ofiar walki politycznej, w której wykorzystuje się brak żywności.
Éric ZEMMOUR
Wobec totalnej globalizacji
Proces rozpadu państw narodowych może mieć dwa rozwiązania. Jedno z nich to zwycięstwo sił antynarodowych, które zdominują wolę ludności i tożsamości. Drugą opcją jest rewolta ludów. Obawiam się, że czeka nas ogromny konflikt, zarówno intelektualny, jak i społeczny. Podobnie jak w przypadku migracji, tak i w tej sferze Francja wyprzedza te zjawiska.
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Marisol chce do domu. Środkowoamerykańscy imigranci na granicy USA
Przepełnione schroniska dla imigrantów w meksykańskich miasteczkach w pobliżu granicy z Gwatemalą pełne są uciekinierów, którzy czekają na dogodny moment, aby podjąć wyprawę na północ.
Jacek SARYUSZ-WOLSKI
To Polska ma rację w sprawie migracji
Kraje Unii Europejskiej muszą powstrzymać się od składania fałszywych świadectw, dawania fałszywej nadziei, mówienia, że są w stanie przyjąć miliony – ponieważ to kłamstwo. Muszą szczerze wyznać prawdę i zapobiegać masowej, prowokowanej migracji, często opartej na zorganizowanej przestępczości.
Prof. Maciej KURCZ
Miejska odyseja. O urbanizacji Afryki
Lagos (21 mln), Kair (20,4 mln), Kinszasa (13,3 mln) mają szansę stać się jednymi z największych miast na świecie – o urbanizacji Afryki pisze prof. Maciej KURCZ
Papież FRANCISZEK
Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców
Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców – to główne przesłanie Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który jest obchodzony 14 stycznia 2018 r. Dokument został ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej 21 sierpnia 2017 r.
Paweł RABIEJ
Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.
Prof. Jan WINIECKI
"Europa w drodze do cywilizacyjnej degradacji"
Terroryzm jest w nieporównanie większym stopniu cechą immanentną świata islamu niż którejkolwiek innej cywilizacji. W związku z tym naturalną reakcją krajów zachodnich i organizacji zrzeszających państwa zachodnie powinno być ograniczanie kontaktów. Tymczasem wezwanie kanclerz Angeli Merkel: „Przyjeżdżajcie, będziecie tutaj mile widziani” jest zachowaniem dokładnie odwrotnym do wynikającego z logiki statystycznej.
Michał BONI
"Lampedusa niczym nowe Checkpoint Charlie. Migracje - wyzwania i działania"
Za czasów muru berlińskiego był taki Checkpoint Charlie, miejsce przejścia ze Wschodu na Zachód. Wielu przypłaciło życiem, zdrowiem, więzieniem to pragnienie wolności i lepszego życia, to przedzieranie się do świata marzeń. Włosi, Grecy i Maltańczycy mówili mi w Mediolanie podczas dyskusji na temat migracji, że teraz takim symbolicznym Checkpoint Charlie stała się Lampedusa…
Jerzy POLACZEK
"Polska musi znaleźć miejsce dla chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie"
Mam nadzieję, że ten mój głos nie pozostanie bez echa, a Polska będzie aktywnie mobilizować społeczność międzynarodową i uczestniczyć w akcjach na rzecz obrony niewinnych ofiar fanatycznych zbrodniarzy tzw. Państwa Islamskiego. Dodajmy — zbrodniarzy, których wyrzeka się już większość światowej społeczności islamskiej.