

Popołudniowe Espresso
Nielegalna migracja wspólnym wyzwaniem Francji i Wielkiej Brytanii
Prezydent Francji Emmanuel MACRON przyjął w piątek w Paryżu premiera Wielkiej Brytanii Rishiego SUNAKA na pierwszym od pięciu lat szczycie francusko-brytyjskim.

Popołudniowe Espresso
Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach
Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.

Prof. Keith G. BANTING
Bez skutecznej polityki integracyjnej nierówności będą rosły
Słabe wyniki integracji mogą stanowić zagrożenie dla nierówności i konsensusu potrzebnego do współistnienia – mówi prof. Keith G. BANTING.

Prof. Keith G. BANTING
Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
W przypadku Kanady odgórne działania rządu koordynują silniejszy zestaw polityk integracyjnych. Niesamowita siła i determinacja społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, by pomagać uchodźcom z Ukrainy, może sugerować, że podobny model sprawdzi się w Polsce. Rząd wskazuje drogę, a społeczeństwo, przy centralnym wsparciu, prowadzi oddolne działania na rzecz uchodźców.

Magdalena OKRASKA
Nie możemy wszyscy wyjechać
W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje dowcip: „Co jest najlepsze w Dąbrowie? – Autobus do Katowic”. I w ten właśnie sposób myślą młodzi ludzie, których komunikacja drenuje z ich miejscowości, przenosi do dużych miast po edukację, pracę, rozrywkę. Pewnego dnia z nich po prostu nie wrócą.

Mateusz M. KRAWCZYK
Forteca Europa
W świecie, w którym prawo do migracji jest jedną z największych nierówności, ponieważ zależy od narodowości, ci, którzy wybierają ścieżką nielegalnej migracji przez Saharę i Morze Śródziemne, lub przez Turcję, Grecję i byłą Jugosławię szlakiem bałkańskim, składają się głównie z młodych ludzi.

Mateusz M. KRAWCZYK
#NajważniejszeDnia. Wzrasta liczba osób przymusowo przesiedlanych
Mateusz M. KRAWCZYK zwraca uwagę na fakt, że wzrasta liczba osób przymusowo przesiedlanych. W przeciągu pół roku o 11 milionów.

Beata PAWLIKOWSKA
Nie żyjemy w najlepszym ze światów, ale w czasach najbardziej wygodnych
Rozwój technologiczny wzrasta równomiernie ze wzrostem przypadków depresji i innych chorób cywilizacyjnych, w tym chorób serca, cukrzycy i nowotworów. Moim zdaniem nie żyjemy w najlepszym możliwym świecie. Żyjemy w świecie najbardziej wygodnym.

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI
Pomoc Ukrainie to polski interes narodowy
Polska potrzebuje imigracji, żeby podtrzymać szybki wzrost gospodarczy. Według prognoz do 2050 r. liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmniejszy się aż o 5 milionów. Bez imigracji możemy się więc skurczyć i zestarzeć, zanim zostaniemy prawdziwie bogaci.

Krishna B. KUMAR
Migracja z Ukrainy to dla Polski wyzwanie, ale i szansa
Należy pochwalić kraje takie jak Polska, które przyjmują uchodźców w wielkiej potrzebie, za ich humanitarną reakcję i dobro publiczne, jakie przynoszą społeczności globalnej.

Mateusz M. KRAWCZYK
Prof. Maciej DUSZCZYK
Podcast Wspólny Świat. Europa wobec globalnej migracji – rozmowa z prof. Maciejem DUSZCZYKIEM
Reakcją Unii Europejskiej na migracje w ostatnich latach było niejednokrotnie zaostrzenie kontroli, środków przeciwko nielegalnej imigracji i podjęcie się prób harmonizacji prawa do azylu. W podcaście Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze o polityce migracyjnej Mateusz KRAWCZYK rozmawia z prof. Maciejem DUSZCZYKIEM.

Parag KHANNA
Mobilność naszym przeznaczeniem. Czy jesteś gotowy do przeprowadzki?
Łączność i mobilność uzupełniają się, są dwiema stronami tego samego medalu i razem dają początek czwartemu aksjomatowi, który określi naszą przyszłość: „Mobilność jest naszym przeznaczeniem”.

Mateusz M. KRAWCZYK
Newsletter Wspólny Świat (02.11.2021 r.). COP26. Moment prawdy
Zapraszam Państwa do osobistej podróży przez najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia, łącząc informację i naukę, szukając zrozumienia w rzeczywistości współczesnych, globalnych wyzwań.

Linas LINKEVIČIUS
Litwa i Polska w obronie wschodniej granicy Unii
Sprowadzanie przez Białoruś z Bliskiego Wschodu samolotami kolejnych już tysięcy migrantów do Mińska i próba przerzucenia ich nielegalnie przez wschodnie granice Unii Europejskiej to nic innego jak kolejne działania hybrydowe ze strony Rosjan – tym razem testujące solidarność europejską. Litwa i Polska zdają ten egzamin przy wsparciu innych krajów Unii.

Michał KOŁODZIEJSKI
Operacja powstrzymania imigrantów. Doświadczenia Australii
Czy doświadczenia australijskie mogą być pomocne obecnie dla Polski i Europy? I czy strategia Canberry przetrwa wyzwania związane z nową sytuacją w Afganistanie po wycofaniu wojsk amerykańskich?

Mateusz M. KRAWCZYK
Głód jako broń polityczna
Połączenie głodu i konfliktu zbrojnego dociera do nas z otchłani XX wieku. Znów rośnie liczba ofiar walki politycznej, w której wykorzystuje się brak żywności.

Éric ZEMMOUR
Wobec totalnej globalizacji
Proces rozpadu państw narodowych może mieć dwa rozwiązania. Jedno z nich to zwycięstwo sił antynarodowych, które zdominują wolę ludności i tożsamości. Drugą opcją jest rewolta ludów. Obawiam się, że czeka nas ogromny konflikt, zarówno intelektualny, jak i społeczny. Podobnie jak w przypadku migracji, tak i w tej sferze Francja wyprzedza te zjawiska.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Marisol chce do domu. Środkowoamerykańscy imigranci na granicy USA
Przepełnione schroniska dla imigrantów w meksykańskich miasteczkach w pobliżu granicy z Gwatemalą pełne są uciekinierów, którzy czekają na dogodny moment, aby podjąć wyprawę na północ.

Paweł RABIEJ
Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.

Prof. Maciej KURCZ
Miejska odyseja. O urbanizacji Afryki
Lagos (21 mln), Kair (20,4 mln), Kinszasa (13,3 mln) mają szansę stać się jednymi z największych miast na świecie – o urbanizacji Afryki pisze prof. Maciej KURCZ