Popołudniowe Espresso: Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach

Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.

Prof. Keith G. BANTING: Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Prof. Keith G. BANTING

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?

W przypadku Kanady odgórne działania rządu koordynują silniejszy zestaw polityk integracyjnych. Niesamowita siła i determinacja społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, by pomagać uchodźcom z Ukrainy, może sugerować, że podobny model sprawdzi się w Polsce. Rząd wskazuje drogę, a społeczeństwo, przy centralnym wsparciu, prowadzi oddolne działania na rzecz uchodźców.

Magdalena OKRASKA: Nie możemy wszyscy wyjechać
Magdalena OKRASKA

Magdalena OKRASKA

Nie możemy wszyscy wyjechać

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje dowcip: „Co jest najlepsze w Dąbrowie? – Autobus do Katowic”. I w ten właśnie sposób myślą młodzi ludzie, których komunikacja drenuje z ich miejscowości, przenosi do dużych miast po edukację, pracę, rozrywkę. Pewnego dnia z nich po prostu nie wrócą.

Mateusz M. KRAWCZYK:  Forteca Europa
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Forteca Europa

W świecie, w którym prawo do migracji jest jedną z największych nierówności, ponieważ zależy od narodowości, ci, którzy wybierają ścieżką nielegalnej migracji przez Saharę i Morze Śródziemne, lub przez Turcję, Grecję i byłą Jugosławię szlakiem bałkańskim, składają się głównie z młodych ludzi.

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI: Pomoc Ukrainie to polski interes narodowy
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Pomoc Ukrainie to polski interes narodowy

Polska potrzebuje imigracji, żeby podtrzymać szybki wzrost gospodarczy. Według prognoz do 2050 r. liczba Polaków w wieku produkcyjnym zmniejszy się aż o 5 milionów. Bez imigracji możemy się więc skurczyć i zestarzeć, zanim zostaniemy prawdziwie bogaci.

Linas LINKEVIČIUS: Litwa i Polska w obronie wschodniej granicy Unii
Linas LINKEVIČIUS

Linas LINKEVIČIUS

Litwa i Polska w obronie wschodniej granicy Unii

Sprowadzanie przez Białoruś z Bliskiego Wschodu samolotami kolejnych już tysięcy migrantów do Mińska i próba przerzucenia ich nielegalnie przez wschodnie granice Unii Europejskiej to nic innego jak kolejne działania hybrydowe ze strony Rosjan – tym razem testujące solidarność europejską. Litwa i Polska zdają ten egzamin przy wsparciu innych krajów Unii.

Mateusz KRAWCZYK: Głód jako broń polityczna
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Głód jako broń polityczna

Połączenie głodu i konfliktu zbrojnego dociera do nas z otchłani XX wieku. Znów rośnie liczba ofiar walki politycznej, w której wykorzystuje się brak żywności.

Eric ZEMMOUR: Wobec totalnej globalizacji
Éric ZEMMOUR

Éric ZEMMOUR

Wobec totalnej globalizacji

Proces rozpadu państw narodowych może mieć dwa rozwiązania. Jedno z nich to zwycięstwo sił antynarodowych, które zdominują wolę ludności i tożsamości. Drugą opcją jest rewolta ludów. Obawiam się, że czeka nas ogromny konflikt, zarówno intelektualny, jak i społeczny. Podobnie jak w przypadku migracji, tak i w tej sferze Francja wyprzedza te zjawiska.

Paweł RABIEJ: Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
Paweł RABIEJ

Paweł RABIEJ

Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców

W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.

Prof. Maciej KURCZ: Miejska odyseja. O urbanizacji Afryki
Prof. Maciej KURCZ

Prof. Maciej KURCZ

Miejska odyseja.
O urbanizacji Afryki

Lagos (21 mln), Kair (20,4 mln), Kinszasa (13,3 mln) mają szansę stać się jednymi z największych miast na świecie – o urbanizacji Afryki pisze prof. Maciej KURCZ