#NajważniejszeDnia. Wzrasta liczba osób przymusowo przesiedlanych

#NajważniejszeDnia. Wzrasta liczba osób przymusowo przesiedlanych

Photo of Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwent Akademii Młodych Dyplomatów EAD. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Wolontariusz programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc 2019".

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

W komentarzu #NajważniejszeDnia Mateusz M. KRAWCZYK zwraca uwagę na fakt, że wzrasta liczba osób przymusowo przesiedlanych. W przeciągu pół roku o 11 milionów.

.20 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Uchodźcy. Kilka dni wcześniej UNHCR poinformował, że liczba osób przymusowo przesiedlonych na całym świecie przekroczyła 100 milionów. Tymczasem jeszcze pod koniec 2021 r. liczba osób przymusowo przesiedlonych wynosiła 89 milionów.

– Ten poważny wzrost jest jeszcze bardziej przerażający jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ciągu ostatniej dekady – licząc od końca 2021 r. – liczba osób przymusowo przesiedlonych wzrosła z 39 do 100 milionów – mówi Mateusz M. KRAWCZYK.

Na całym świecie ludzie są przymusowo przesiedlani m.in. ze względu na konflikty zbrojne, wojny, prześladowania – w tym nienawiść i rasizm – oraz zmiany klimatu i globalne ocieplenie. Mateusz M. Krawczyk podkreśla, że mimo, że problem przesiedlania dotyczy głównie państw o niskim lub średnim statusie rozwoju, to my, jako Europejczycy, również mamy wiele na sumieniu.-

– Zaledwie tydzień temu Wielka Brytania próbowała deportować azylantów do Rwandy, aby tam oczekiwali decyzji na temat ich wniosków o ochronę międzynarodową. Do dzisiaj w Libii funkcjonują okrutne ośrodki detencji prowadzone przez libijską straż przybrzeżną, wspieraną i finansowaną przez Unię Europejską.

Więcej można przeczytać na łamach “Wszystko Co Najważniejsze”
https://wszystkoconajwazniejsze.pl/

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 czerwca 2022