Mateusz M. KRAWCZYK: Demokratyczna Republika Konga i najbardziej zapomniane kryzysy na świecie - rozmowa z Tomem PEYRE-COSTĄ

Demokratyczna Republika Konga i najbardziej zapomniane kryzysy na świecie - rozmowa z Tomem PEYRE-COSTĄ

Photo of Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwent Akademii Młodych Dyplomatów EAD. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Wolontariusz programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc 2019".

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Photo of Tom PEYRE-COSTA

Tom PEYRE-COSTA

Rzecznik prasowy Norweskiej Rady ds. Uchodźców w Afryce Zachodniej i Środkowej. Fotograf.

Norweska Rada ds. Uchodźców

zobacz inne teksty Autora

Co roku Norweska Rada ds. Uchodźców sporządza listę dziesięciu najbardziej zaniedbanych kryzysów wysiedleńczych na świecie. Wszystkie kraje z tegorocznej listy znajdują się na kontynencie afrykańskim. Na pierwszym miejscu jest Demokratyczna Republika Konga – mówi Tom PEYRE-COSTA w podcaście #WspólnyŚwiat

.W tym roku na czele listy najbardziej zapomnianych katastrof związanych z wysiedleniami znalazła się Demokratyczna Republika Konga. Tuż za nią plasują się Burkina Faso i Kamerun. Na liście znalazły się także: Sudan Południowy, Czad, Mali, Sudan, Nigeria, Burundi i Etiopia.

– Ceny żywności rosną. W wielu rejonach pomoc humanitarna zaczęła kosztować więcej niż możemy sobie pozwolić. W samym tylko regionie Afryki Środkowej głoduje ponad 60 milionów ludzi. Odpowiada to liczbie ludności Francji. I jestem pewien, że gdyby cała Francja zaczęła głodować, szybko znalazłoby się to na pierwszych stronach światowych gazet – mówi Tom PEYRE-COSTA.

Gdzie słuchać?
Wszystko co Najważniejsze
YouTube
Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts

Podcast prowadzi: Mateusz M. Krawczyk

Podcast „Wspólny Świat” jest kontynuacją newslettera „Wspólny Świat Wszystko co Najważniejsze”. Każdego tygodnia Mateusz M. KRAWCZYK pochyla się nad najważniejszymi wydarzeniami związanymi z wyzwaniami humanitarnymi i rozwojowymi, przymusową migracją, zmianami klimatu, katastrofami naturalnymi, konsekwencjami konfliktów zbrojnych i edukacją globalną.

Zapisy do newslettera „Wspólny Świat” pod [linkiem].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 czerwca 2022
Hugh Kinsella Cunningham / NRC