Wydanie 469 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 469 Wszystko co Najważniejsze

Pandemia koronawirusa dotarła do Polski w marcu 2020 roku. Zamknięte zostały szkoły, uczelnie, sklepy i granice państwa. Od 24 marca obowiązywało ograniczenie w przemieszczaniu się. Równo trzy lata po tych wydarzeniach na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pytamy o to, co stało się z nami w tym czasie?

Prof. Piotr CZAUDERNA: Świat nieograniczonej chciwości. Czego nauczyła nas pandemia?
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Świat nieograniczonej chciwości.
Czego nauczyła nas pandemia?

Czy dziwi, że bogaci stali się w trakcie pandemii jeszcze bogatsi, a rozziew między bogatymi a biednymi tylko się pogłębił? Wielkimi wygranymi okazały się nie tylko międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, ale także tzw. wielka piątka GAFAM Big Techu.

Piotr ARAK: Od trzech lat trwa koniec świata
Piotr ARAK

Piotr ARAK

Od trzech lat trwa koniec świata

Wirus pokazał, że niematerialne zagrożenie, niczym z filmów science fiction, może być całkiem realne i że zjawisko globalne może uderzyć w nas, maluczkich, w mazowieckiej wiosce.

Podcasty Najważniejsze. Andrzej K. KOŹMIŃSKI: Przywództwo w czasach kryzysu
Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Przywództwo w czasach kryzysu

ogiczne i pandemia zmieniły model współczesnego przywództwa na bardziej amorficzne, rozmyte. Nie widać tego, co można by nazwać „wspólną sprawą”

Prof. Andrzej KOŹMIŃSKI: Przywództwo w czasach kryzysu
Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI

Przywództwo w czasach kryzysu

Udało się zidentyfikować typy ograniczeń, którym poddani są przywódcy: polityczne; kulturowe; formalnoprawne; informacyjne i zasobu wiedzy; etyczne; emocjonalne; motywacyjne. Dostojnicy wszelkiej maści nadal wkładają galowe spodnie i z upodobaniem podziwiają samych siebie w „swoich” mediach. Autorefleksja jest w grupie liderów najsłabiej reprezentowaną kompetencją.

David DJAÏZ: Nowy model Francji
David DJAÏZ

David DJAÏZ

Nowy model Francji

Francja potrzebuje nowego modelu społecznego. Nie będącego kopią rozwiązań z innych państw, tylko opartego na francuskiej demografii, geografii, historii, kulturze, języku, wierzeniach i mitach.

Prof. Adam PRZEWORSKI: Kryzys demokracji
Prof. Adam PRZEWORSKI

Prof. Adam PRZEWORSKI

Kryzys demokracji

Jedynym skutecznym narzędziem dyscyplinowania polityków są wybory. Problem z dodawaniem przymiotników do słowa „demokracja” polega na tym, że nie wszystkie idą ze sobą w parze.

Prof. Thomas Hylland ERIKSEN: Schładzanie przegrzanego świata
Prof. Thomas Hylland ERIKSEN

Prof. Thomas Hylland ERIKSEN

Schładzanie przegrzanego świata

Dominacja człowieka nad planetą coraz częściej ujawnia niezamierzone skutki uboczne, diagnozując postępowe i optymistyczne wizje nowoczesności jako krótkowzroczne, niewrażliwe i ostatecznie destrukcyjne.

Nassim Nicholas TALEB: Rok z koronawirusem. Premia dla bankierów
Nassim Nicolas TALEB

Nassim Nicolas TALEB

Rok z koronawirusem. Premia dla bankierów

Pandemia była nieunikniona, wynikła ze struktury współczesnego świata, a jej skutki gospodarcze będą się potęgować z powodu rozbudowanej łączności i nadmiernej optymizacji.

Prof. Andrzej SZAHAJ: Od kryzysu do katastrofy?
Prof. Andrzej SZAHAJ

Prof. Andrzej SZAHAJ

Od kryzysu do katastrofy?

Następny głęboki kryzys z pewnością wystąpi. Pytanie jest tylko kiedy. Tym razem będzie jednak gorzej, ponieważ trudno będzie powtórzyć operacje ratunkowe, jakie miały miejsce w 2008 roku. Trudno powiedzieć, od czego się zacznie i gdzie, w zglobalizowanym świecie może to być wszędzie. Najgroźniejsze i najbardziej prawdopodobne jest jednak załamanie giełdy w USA (ewidentnie narasta na niej bańka spekulacyjna), upadek systemu chińskiego m.in. pod ciężarem wewnętrznych długów lub ostateczne posypanie się Unii Europejskiej z powodu całkowitego wyjścia jeszcze jednego kraju (Włochy?) lub opuszczenia przez jakiś kraj unii walutowej (Grecja?). Nie bez znaczenia mogą okazać się także zmiany klimatyczne i związana z nimi masowa migracja z południa na północ. Nie zdziwiłbym się, gdyby kapitalizm gargantuiczny po prostu zapadł się pod swym własnym ciężarem. W każdym razie nie wierzę, aby mógł trwać w tej formie.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Wenezuela. Upadek rewolucji boliwariańskiej
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Wenezuela. Upadek rewolucji boliwariańskiej

Wydarzenia w Wenezueli to symbol upadku nie tylko koncepcji „socjalizmu XXI wieku”, ale też odwrotu od słynnego „skrętu w lewo” w Ameryce Łacińskiej.

Natalia MARSZAŁEK, Aleksandra SOWA: Czy technologia może przewidzieć Wielki Krach?
Aleksandra SOWANatalia MARSZAŁEK

Aleksandra SOWA
Natalia MARSZAŁEK

Czy technologia może przewidzieć Wielki Krach?

Katastrofalne skutki ostatnich kryzysów – czy to upadku systemu z Bretton Woods w 1973 roku, czy krachów giełdowych na przełomie tysiącleci – obudziły pragnienie, aby opracować jednoznaczny instrument lub przynajmniej wskaźnik, który służyłby jako zapowiedź takich kryzysów. Nie tylko po to, aby przygotować się lub uzupełnić kasy awaryjne, ale również żeby państwo i jego instytucje mogły zastosować środki zaradcze i ewentualnie zapobiec czarnemu scenariuszowi.

Prof. Cyrille BRET: Kim są żółte kamizelki? I co dalej?
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Kim są żółte kamizelki? I co dalej?

Francuskie elity muszą pokazać, że poważnie traktują misję dbania o coraz większą integralność kraju. Muszą brać pod uwagę oczekiwania ludzi w takich kwestiach jak bezpieczeństwo, stabilizacja, integracja przestrzenna i moralna. Dotyczy to wszystkich reform: tych już zrealizowanych (rynek pracy), obecnych (podatek ekologiczny od paliw) i przyszłych (modernizacja konstytucji). Prawdziwym wyzwaniem jest zbliżenie elit do społeczeństwa!

Herman van ROMPUY: Europa potrzebuje przywództwa
Herman Van ROMPUY

Herman Van ROMPUY

Europa potrzebuje przywództwa

Dziś Europa potrzebuje przywództwa, potrzebujemy także jedności. Jedności w obliczu możliwej wojny handlowej, jedności w obliczu nakładania sankcji na Rosję, jedności, kiedy dyskutujemy nad przyszłością relacji z Wielką Brytanią po brexicie. Jedność to słowo klucz. Jesteśmy obecnie skonfrontowani z państwami czy grupami państw, które mówią „nie”. „Nie” dla wszystkiego. A potrzebujemy pozytywnego zaangażowania dla Europy, bez którego nie będziemy w stanie zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami czekającymi nas w najbliższym czasie. Aby przejść przez kolejne kryzysy, aby zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości potrzebujemy jedności, potrzebujemy przywództwa.

Prof. Jacek KORONACKI: Czy Ameryka dotrwa do 2025 roku?
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

Czy Ameryka dotrwa do 2025 roku?

Widoczna część amerykańskiego społeczeństwa nienawidzi własnej historii. Ściślej: ta część społeczeństwa nie ma pojęcia o historii amerykańskiego Południa i Północy, ale wierzy uczelnianym lewicowo-liberalnym guru, którzy wpoili jej nienawiść zwłaszcza do historii Południa, ale w istocie do prawdziwej historii ojczyzny, złożonej i wartej, by być z niej dumnym.