Herman van ROMPUY: Europa potrzebuje przywództwa

Europa potrzebuje przywództwa

Photo of Herman Van ROMPUY

Herman Van ROMPUY

Pierwszy stały przewodniczący Rady Europejskiej (2009-2014). Były premier Belgii (2008-2009).

Musimy działać, ale także potrzebujemy jedności, potrzebujemy przywództwa, by być w stanie zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości – twierdzi Herman Van ROMPUY

.Gdy patrzymy na najnowszą historię Unii Europejskiej, widzimy, że podczas kryzysów, np. kryzysu strefy euro, nie mogliśmy stać z opuszczonymi ramionami, musieliśmy działać. Inaczej byśmy nie przetrwali. Ten wielki unijny kryzys egzystencjalny, jakim był kryzys strefy euro w pierwszej dekadzie XXI wieku, jest już na szczęście za nami. To oczywiście dobrze, ale musimy uważać, by zapobiegać podobnym kryzysom w przyszłości.

Problemy są zawsze, czy to w życiu czy w polityce. Ale są także problemy, które są problemami życia i śmierci. A kryzys strefy euro dla Europy do takich właśnie problemów należał. Ale przetrwaliśmy go. Podobnie groźny był kryzys uchodźczy, kiedy do Europy przybywali migranci z terenów opanowanych przez konflikty trwające wówczas w Iraku, Afganistanie i Syrii. Mimo to udało nam się osiągnąć porozumienie z Turcją, dzięki czemu zachowaliśmy polityczną stabilność jako wspólnota i jako kraje członkowskie, szczególnie Niemcy.

Kryzys migracyjny i kryzys strefy euro były dla Unii kryzysami egzystencjalnymi. Możemy spodziewać się kolejnych.

Wspominając kryzysy, przez które wspólnie przeszliśmy, musimy odwoływać się do tego, co wspólnie zrobiliśmy do tej pory, ponieważ to daje nam nadzieję na przyszłość. Możemy bowiem spodziewać się kolejnych problemów. Nie wiemy, kiedy nastąpi nowy kryzys, i nie wiemy, jaki on będzie. Nie powstrzymamy jego nadejścia.

Może zdarzyć się kryzys finansowy. Nie zapominajmy, że globalny poziom długu publicznego i prywatnego w skali globalnej wynosi obecnie 225% światowego PKB. Oznacza to, że poziom ten jest o 12% wyższy niż w 2009 roku, na początku światowego kryzysu bankowego. Musimy być przygotowani na scenariusz podobny do tego, który zdarzył się wówczas. A działać musimy dużo wcześniej.

Kolejny kryzys: migracyjny. W przypadku migracji naszym najbliższym sąsiadem jest Afryka, która ma obecnie miliard mieszkańców. W 2080 roku Afryka będzie mieć cztery miliardy. Prawie tyle samo co Azja. To są nasi sąsiedzi. Afryka jest wciąż najbiedniejszym regionem świata, ciężko doświadczonym przez kryzys klimatyczny, ma z tego powodu ogromne problemy migracyjne. Musimy być gotowi pomóc Afryce w rozwoju i jednocześnie musimy być gotowi na ochronę naszych granic. Właśnie dlatego potrzeba nie mniej Europy, ale więcej, więcej integracji. Wzmocniona współpraca europejska jest w stanie pomóc przezwyciężyć ten i inne kryzysy.

Zwiększona integracja, ściślejsza kooperacja są jednak możliwe wtedy, kiedy istnieje wola polityczna, Nie możemy sobie pozwolić na wpadnięcie w pułapkę kryzysu przywództwa. Wiele razy mówiliśmy o niedostatku demokracji, ale nie powinniśmy zapominać o deficycie przywództwa. Zobaczyłem to przywództwo w trakcie kryzysu strefy euro, obserwując moich kolegów, którzy wówczas wykazali się wspaniałymi cechami. Nie zawsze byli nagradzani popularnością, ale zostaną nagrodzeni przez historię.

.Dziś Europa potrzebuje przywództwa, potrzebujemy także jedności. Jedności w obliczu możliwej wojny handlowej, jedności w obliczu nakładania sankcji na Rosję, jedności, kiedy dyskutujemy nad przyszłością relacji z Wielką Brytanią po brexicie.

Jedność to słowo klucz. Jesteśmy obecnie skonfrontowani z państwami czy grupami państw, które mówią „nie”. „Nie” dla wszystkiego. A potrzebujemy pozytywnego zaangażowania dla Europy, bez którego nie będziemy w stanie zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami czekającymi nas w najbliższym czasie. Aby przejść przez kolejne kryzysy, aby zmierzyć się z wyzwaniami przyszłości potrzebujemy jedności, potrzebujemy przywództwa.

Herman Van Rompuy
Tekst wystąpienia w trakcie X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 maja 2018