Charles GAVE: Europę czeka samobójstwo demograficzne

TSF Jazz Radio

Europę czeka samobójstwo demograficzne

Charles GAVE

Ekonomista, współpracownik Miltona Friedmana. Eseista i autor książek m.in. Un libéral nommé Jésus oraz C'est une révolte Non, Sire, c'est une révolution. L'intelligence prend le pouvoir. Prezydent think-tanku Instytut Wolności.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty autora

Pierwszy raz w historii prawie wszyscy europejscy przywódcy nie mają dzieci. Pani Merkel, pani May, pan Macron, premierzy Włoch, Szwecji, Holandii, Luksemburga, Irlandii… Wszyscy bezdzietni. Tylko Charles Michel, premier Belgii, oraz Hiszpanii, Mariano Rajoy, mają po dwoje dzieci. Nie mogę powstrzymać się od myśli, że ten, kto nie ma dzieci, nie myśli w taki sam sposób o przyszłości jak ten, który je ma.


Tekst dostępny jedynie w wariancie PREMIUM. Aby założyć Konto PREMIUM - [TUTAJ]. Obecnie Konto PREMIUM jest kontem BEZPŁATNYM.

Jeśli posiadasz już konto PREMIUM, zaloguj się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wik699 pisze:

Nie chciałbym być złym prorokiem, ale u nas w Polsce może byc podobnie. O tyle nas ratuje, że są ludzie, którzy chcą mieć dzieci, tylko trzeba im stworzyć do tego możliwości (czyt. finanse). Ale powrócić do współczynnika 2,1 z końca lat 80-tych będzie niezwykle trudno.

Rafkoo pisze:

Popełnili błąd z wpuszczeniem Konia Trojańskiego, korzystali z krótkotrwałych tego czynu korzyści, a teraz pojawiającymi się problemami chcą sprawiedliwie – podług rozdzielnika – podzielić.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam