Leigh PHILLIPS: Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi!
Leigh PHILLIPS

Leigh PHILLIPS

Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi!

Osiem miliardów ludzi – podążając za myślą Carla Sagana, możemy powiedzieć, że to osiem miliardów przypadków uświadomienia sobie przez wszechświat swojego istnienia.

Popołudniowe Espresso: O 141 tys. mniej ludzi w Polsce w 2022 r.
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

O 141 tys. mniej ludzi w Polsce w 2022 r.

W końcu 2022 r. liczba ludności w Polsce wynosiła 37 mln 767 tys. osób. Jest to o 141 tys. mniej ludzi niż w 2021 r. – Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021

Julian CRIBB: Epoka kobiet
Prof. Julian CRIBB

Prof. Julian CRIBB

Epoka kobiet

To, czy kobiety powinny przewodzić ludzkości w XXI wieku, nie jest kwestią równości płci czy polityki. Nie chodzi tu o „feminizm”. Jest to po prostu podstawa przetrwania ludzkości w chwili, gdy stoimy w obliczu poważnego zagrożenia dla naszego istnienia.

Prof. Wolfgang MAZAL: Demografia - być albo nie być Europy
Prof. Wolfgang MAZAL

Prof. Wolfgang MAZAL

Demografia - być albo nie być Europy

Dziś rodzina jest pod presją ideologiczną i ekonomiczną, choćby w zakresie właściwej polityki mieszkaniowej; także pod presją sytuacji na rynku pracy. Jeśli zdecydujemy, że nie będziemy wspierać rodziny, to bardzo możliwe, że cała europejska koncepcja społeczeństwa się rozpłynie.

Brian NICHIPORUK: Kiedy demografia jest czynnikiem sprzyjającym wojnie
Brian NICHIPORUK

Brian NICHIPORUK

Kiedy demografia jest czynnikiem sprzyjającym wojnie

Zmiany demograficzne mogą zwiększać napięcia między państwami, a tym samym zwiększać ryzyko konfliktów zbrojnych. Napięcia takie mogą wzrastać w wyniku trzech czynników: zróżnicowanego tempa wzrostu i wielkości populacji, co ma implikacje militarne; przepływów migrantów i uchodźców przez granice międzynarodowe; rywalizacji o zasoby na obszarach, na których występuje presja demograficzna związana ze zmianami populacyjnymi – pisze Brian NICHIPORUK

Prof. Jack A. GOLDSTONE: Demografia polityczna
Prof. Jack A. GOLDSTONE

Prof. Jack A. GOLDSTONE

Demografia polityczna

Demografia, podobnie jak badania zachowań ekonomicznych czy mobilności społecznej, przekształciła się dziś w wysoce wyspecjalizowaną dziedzinę, wymagającą zaawansowanej matematyki i analizy ogromnych ilości danych. Celem jest już nie tylko zidentyfikowanie i wskazanie przyczyn i wzorców dynamiki populacji, ale pogłębiona odpowiedź na pytanie, dlaczego i jak populacje zmieniają się w czasie.

Katalin NOVÁK: Jak polityka wspiera demografię
Katalin NOVÁK

Katalin NOVÁK

Jak polityka wspiera demografię

Dziesięć lat temu, kiedy większością 2/3 wygraliśmy wybory, podjęliśmy na Węgrzech decyzję, że wyjdziemy z kryzysu ekonomiczno-polityczno-moralnego, koncentrując się nie tylko na wzroście gospodarczym, ale i wspieraniu rodzin. Naszym pierwszoplanowym celem do dzisiaj pozostaje zatrzymanie procesu zmniejszania się liczby ludności. Węgierska polityka prorodzinna jest wyjątkowa w skali świata

Michał KŁOSOWSKI: Patrioci mają więcej dzieci. I troszczą się o starszych
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Patrioci mają więcej dzieci. I troszczą się o starszych

Demografia może być najnudniejszym tematem rozważań na świecie. Może, ale nie musi. Kto bowiem zna historię i rozumie choć trochę procesy dziejowe, wie, że bez silnych, wierzących w przyszłość społeczeństw nie ma prosperity.

Prof. Krystyna IGLICKA: Czy Nowy Ład pomoże polskiej demografii?
Prof. Krystyna IGLICKA

Prof. Krystyna IGLICKA

Czy Nowy Ład pomoże polskiej demografii?

Podobnie jak program 500+ nie przyczynił się do pobudzenia polskiego potencjału demograficznego, tak i Nowy Ład nie daje na to nadziei. Wręcz przeciwnie – liczba urodzeń w Polsce w 2020 roku wyniosła 347,1 tys. i jest to najniższy wynik od II wojny światowej.