

Leigh PHILLIPS
Cieszmy się z ośmiu miliardów ludzi!
Osiem miliardów ludzi – podążając za myślą Carla Sagana, możemy powiedzieć, że to osiem miliardów przypadków uświadomienia sobie przez wszechświat swojego istnienia.

Popołudniowe Espresso
O 141 tys. mniej ludzi w Polsce w 2022 r.
W końcu 2022 r. liczba ludności w Polsce wynosiła 37 mln 767 tys. osób. Jest to o 141 tys. mniej ludzi niż w 2021 r. – Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021

Mateusz ŁAKOMY
Upadł mit wysokiej dzietności w największych polskich miastach
Duże miasta stały się najzwyczajniej w świecie centrami położniczymi, które obsługują większą część reszty kraju.

Prof. Julian CRIBB
Epoka kobiet
To, czy kobiety powinny przewodzić ludzkości w XXI wieku, nie jest kwestią równości płci czy polityki. Nie chodzi tu o „feminizm”. Jest to po prostu podstawa przetrwania ludzkości w chwili, gdy stoimy w obliczu poważnego zagrożenia dla naszego istnienia.

Prof. Piotr SZUKALSKI
Gdyby nie imigranci, Europę czekałoby wyludnienie
o ile kiedyś posiadanie dzieci było warunkiem udanego życia, o tyle dziś staje się jedną z przeszkód na drodze do niego.

Popołudniowe Espresso
Koniec z krajowymi "go-it-alone" - pisze kanclerz Niemiec Olaf Scholz
Po prostu nie możemy już sobie pozwolić na krajowe weta, na przykład w polityce zagranicznej” – pisze kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ.

Prof. Wolfgang MAZAL
Demografia - być albo nie być Europy
Dziś rodzina jest pod presją ideologiczną i ekonomiczną, choćby w zakresie właściwej polityki mieszkaniowej; także pod presją sytuacji na rynku pracy. Jeśli zdecydujemy, że nie będziemy wspierać rodziny, to bardzo możliwe, że cała europejska koncepcja społeczeństwa się rozpłynie.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 435 "Wszystko co Najważniejsze". Nowe opisanie świata
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem „Wszystko co Najważniejsze” zatytułowanym „Nowe opisanie świata”.

Prof. Hanna BOJAR
Pandemia – testem dla polskich rodzin
Pandemia okazała się testem siły rodzinnych, podobnie jak przyjacielskich, więzi. Przetrwały te najsilniejsze i najbardziej znaczące.

Brian NICHIPORUK
Kiedy demografia jest czynnikiem sprzyjającym wojnie
Zmiany demograficzne mogą zwiększać napięcia między państwami, a tym samym zwiększać ryzyko konfliktów zbrojnych. Napięcia takie mogą wzrastać w wyniku trzech czynników: zróżnicowanego tempa wzrostu i wielkości populacji, co ma implikacje militarne; przepływów migrantów i uchodźców przez granice międzynarodowe; rywalizacji o zasoby na obszarach, na których występuje presja demograficzna związana ze zmianami populacyjnymi – pisze Brian NICHIPORUK

Prof. Jack A. GOLDSTONE
Demografia polityczna
Demografia, podobnie jak badania zachowań ekonomicznych czy mobilności społecznej, przekształciła się dziś w wysoce wyspecjalizowaną dziedzinę, wymagającą zaawansowanej matematyki i analizy ogromnych ilości danych. Celem jest już nie tylko zidentyfikowanie i wskazanie przyczyn i wzorców dynamiki populacji, ale pogłębiona odpowiedź na pytanie, dlaczego i jak populacje zmieniają się w czasie.

Prof. Jennifer D. SCIUBBA
Niespotykana dotąd w historii średnia długość życia i konsekwencje starzenia się populacji
Starzenie się będzie miało decydujący wpływ na kształt relacji społecznych i ekonomicznych w przyszłości. Brak opieki dla wzrastającej liczby osób starszych doprowadził m.in. do przyjęcia programów imigracyjnych, które dziś znacznie zmieniają skład etniczny społeczeństw.

Michał KŁOSOWSKI
Co piąty Polak ma ponad 60 lat, ubywa osób w wieku produkcyjnym
Rośnie potrzeba zwiększania liczby rąk do pracy. Poza tym, że się starzejemy, to dodatkowo ubywa osób w wieku produkcyjnym. Co piąty Polak ma ponad 60 lat.

Katalin NOVÁK
Jak polityka wspiera demografię
Dziesięć lat temu, kiedy większością 2/3 wygraliśmy wybory, podjęliśmy na Węgrzech decyzję, że wyjdziemy z kryzysu ekonomiczno-polityczno-moralnego, koncentrując się nie tylko na wzroście gospodarczym, ale i wspieraniu rodzin. Naszym pierwszoplanowym celem do dzisiaj pozostaje zatrzymanie procesu zmniejszania się liczby ludności. Węgierska polityka prorodzinna jest wyjątkowa w skali świata

Michał KŁOSOWSKI
Patrioci mają więcej dzieci. I troszczą się o starszych
Demografia może być najnudniejszym tematem rozważań na świecie. Może, ale nie musi. Kto bowiem zna historię i rozumie choć trochę procesy dziejowe, wie, że bez silnych, wierzących w przyszłość społeczeństw nie ma prosperity.

Mike PENCE
Kraje Europy Środkowej w imię demokracji chronią swoją suwerenność, bazując na rodzinie
Kraje byłego bloku sowieckiego od dawna wiedzą, że jeżeli marzą o demokracji, muszą chronić swoją suwerenność. A suwerenny naród to silne rodziny.

Prof. Krystyna IGLICKA
Czy Nowy Ład pomoże polskiej demografii?
Podobnie jak program 500+ nie przyczynił się do pobudzenia polskiego potencjału demograficznego, tak i Nowy Ład nie daje na to nadziei. Wręcz przeciwnie – liczba urodzeń w Polsce w 2020 roku wyniosła 347,1 tys. i jest to najniższy wynik od II wojny światowej.

Barbara SOCHA
Sześć filarów polityki na rzecz zwiększenia dzietności
Czy możliwe jest odwrócenie trendów demograficznych? To chyba najczęstsze pytanie, które ostatnio słychać w kontekście demografii. Co zrobić, by zbliżyć się do poziomu zastępowalności pokoleń?

Michaela BRUCKMAYER
Wciąż zbyt mało wiemy o rozwoju zaburzeń lękowych i depresji u dzieci i młodzieży
Zaburzenia zdrowia psychicznego są jednym z najważniejszych problemów zdrowia publicznego wśród dzieci i nastolatków w krajach wysoko rozwiniętych.

Barbara SOCHA
Zapaść demograficzna, na którą "pracowaliśmy" od 30 lat, nie zniknie w pandemii i zamknięciu w domach
Pandemia COVID-19 negatywnie wpływa na dzietność. Połowa osób planujących potomstwo odkłada te plany, a aż 20 proc. zupełnie z nich rezygnuje. Tylko 30 proc. badanych decyduje się na posiadanie dzieci w czasie pandemii.