Popołudniowe Espresso: O 141 tys. mniej ludzi w Polsce w 2022 r.

O 141 tys. mniej ludzi w Polsce w 2022 r.

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 30. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Liczba ludności w Polsce mniejsza o 141 tys. w 2022 r., w stosunku do 2021 r.

W końcu 2022 r. liczba ludności w Polsce wynosiła 37 mln 767 tys. osób. Jest to o 141 tys. mniej ludzi niż w 2021 r. – Ubytek ludności był mniejszy niż w 2021 r., ale nadal większy niż przed wybuchem pandemii – powiedział prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. Jak zaznaczył, liczba ludności w Polsce spada nieprzerwanie od 2012 r., „a zwiększenie umieralności, spowodowane pandemią, wyraźnie spotęgowało negatywne tendencje demograficzne”.

„Szacuje się, że na każde 10 tys. ludzi w 2022 r. ubyło 37 osób, podczas gdy w roku 2021 było to 47 – przypominam, to była pandemia. Dla porównania, w ostatnim roku przed pandemią ubyło 7 osób” – poinformował prezes GUS. Dodał, że na zmianę liczby ludności wpływ ma przede wszystkim przyrost naturalny, który od 2012 r. pozostaje ujemny. „W 2022 r. zanotowaliśmy najmniej urodzeń w okresie powojennym. Szacujemy, że liczba urodzeń wyniosła 305 tys., czyli o 27 tys. mniej niż w ubiegłym roku. Liczba zgonów wyniosła 448 tys. i również była niższa niż w poprzednim roku – o 72 tys.” – powiedział Dominik Rozkrut.

Sportowcy z Rosji i Białorusi mogą zostać dopuszczeni do startu w Igrzyskach Olimpijskich 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski dał „zielone światło” dla występu rosyjskich i białoruskich sportowców w czasie rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 r. w Paryżu. Sportowcy będą mogli wystartować pod neutralną flagą. Oba kraje zostały wykluczone z większości sportów olimpijskich od czasu inwazji sił rosyjskich na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Za dopuszczeniem sportowców do rywalizacji opowiedziała się mer Paryża Anne HILDAGO. 

„Żaden sportowiec nie powinien być powstrzymywany od udziału w zawodach tylko ze względu na swój paszport”, ale wszyscy zaangażowani będą rywalizować jako „neutralni sportowcy”, zakładając, że w pełni przestrzegają Karty Olimpijskiej i nie wspierają aktywnie wojny na Ukrainie – przekazał Komitet Wykonawczy MKOl.

Do decyzji odnieśli się liderzy Ukrainy. „Międzynarodowy Komitet Olimpijski proponuje światu promocję przemocy, masowych morderstw, zniszczenia. Dlatego nalega, by rosyjscy sportowcy uczestniczyli w zawodach jako prawdziwi ‘ambasadorzy śmierci. […] Sport nie istnieje poza polityką – sport ją promuje. W ten sposób MKOl promuje antyludzką politykę Rosji” – stwierdził doradca prezydenta Zełenskiego  Mychajło PODOLAK.

Zamach samobójczy w meczecie w Pakistanie. Zginęły 32 osoby, 147 zostało rannych

Do zamachu doszło w czasie modlitwy w meczecie w Peszawarze. Jak przekazała policja, w meczecie znajdowało się wtedy co najmniej 260 osób. Rzecznik szpitala Lady Reading w Peszawarze poinformował, że niektórzy ranni znajdują się w ciężkim stanie, a liczba zabitych może jeszcze wzrosnąć. W konsekwencji wybuchu część świątyni się zawaliła i prawdopodobnie pod gruzami znajduje się jeszcze kilka osób, o czym poinformował przedstawiciel policji. Nadal trwa akcja służb ratowniczych.

Po zdarzeniu premier Pakistanu Shehbaz SHARIF nakazał podjęcie „stanowczych działań” przeciwko odpowiedzialnym za przeprowadzenie zamachu. Były premier Imran KHAN nazwał incydent „terrorystycznym atakiem samobójczym” i stwierdził, że konieczne jest ulepszenie system gromadzenia danych wywiadowczych w Pakistanie i odpowiednie wyposażenie sił policyjnych, w celu walki z rosnącym zagrożeniem terroryzmem”. Jak dotąd żadna organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia ataku. O dokonywanie takich zamachów w Pakistanie najczęściej podejrzewa się bojowników pakistańskiego Talibanu, Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP), który jest formacją oddzielną od afgańskiego Talibanu, jednak grupy te są bliskimi sojusznikami. Od 15 lat TTP walczy w Pakistanie m.in. o ściślejsze egzekwowanie nakazów islamu w kraju i uwolnienie uwięzionych członków organizacji.

Prof. Jacek HOŁÓWKA
Dusza niemiecka, dusza rosyjska

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 stycznia 2023