Popołudniowe Espresso: 10 września 2023 beatyfikacja rodziny Ulmów
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

10 września 2023 beatyfikacja rodziny Ulmów

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, 24 marca 1944 roku zostali rozstrzelani przez Niemców w podkarpackiej wsi Markowa, ponieważ ukrywali w swoim domu ośmioro Żydów. Wydarzenie to stało się symbolem okrucieństwa niemieckiej okupacji oraz heroizmu Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Cała rodzina, łącznie z najmłodszym dzieckiem, zostanie beatyfikowana przez męczeństwo „in odium fidei”. 

Popołudniowe Espresso: Kraje Bałtyckie ostrzegają Białoruś i Rosję
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kraje Bałtyckie ostrzegają Białoruś i Rosję

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii – Mariusz KAMIŃSKI, Agne BILOTAITE, Maris KUCZINSKIS i Lauri LAANEMETS – po spotkaniu w Warszawie, 28. sierpnia wydali wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli, że ich odpowiedź na destabilizujące działania Białorusi lub Rosji będzie jednogłośna i zdecydowana. 

Popołudniowe Espresso: Łotwa wzmacnia ochronę granicy z Białorusią
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Łotwa wzmacnia ochronę granicy z Białorusią

Łotwa wzmacnia ochronę granicy z Białorusią, co stanowi jasny sygnał dla łotewskiego społeczeństwa i władz białoruskich, że w tej sprawie „nie będzie żartów” – podkreślił łotewski premier Kriszjanis KARINSZ.

Popołudniowe Espresso: UE nakłada sankcje na Białoruś
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

UE nakłada sankcje na Białoruś

Jest czwartek, 27. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦 Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Zainaugurowano kampanię „BohaterON – włącz historię” W czwartek w Centrum Prasowym PAP, z udziałem m.in. powstańców warszawskich, członków Komitetu Honorowego, a także Kapituły Nagrody BohaterONy 2023 odbyła się konferencja prasowa inaugurująca VIII odsłonę kampanii „BohaterON – włącz historię”. Celem akcji prowadzonej od 2016 roku jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocja historii Polski XX…

Popołudniowe Espresso: Powstanie Centralna Dolina Wodorowa
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Powstanie Centralna Dolina Wodorowa

„Jeżeli jest czas na wodór, to on jest właśnie teraz” – podkreśliła w Kozienicach (Mazowieckie) minister klimatu i środowiska Anna MOSKWA podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia Centralnej Doliny Wodorowej.

Popołudniowe Espresso: Rosja rekrutuje Nepalczyków do swojej armii
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rosja rekrutuje Nepalczyków do swojej armii

Obywatele Nepalu są rekrutowani do rosyjskiej armii, w tym na wojnę z Ukrainą. Odsetek obcokrajowców służących w siłach zbrojnych Rosji zwiększa się, ponieważ Kreml wprowadził dla takich osób uproszczony tryb nabywania rosyjskiego obywatelstwa – powiadomił serwis Defense Post, za analizą portalu śledczego Bellingcat.

Popołudniowe Espresso: Ruch towarowy na granicy z Białorusią zawieszony od 1 czerwca
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Ruch towarowy na granicy z Białorusią zawieszony od 1 czerwca

„Od 1 czerwca, do odwołania, Polska zawiesi ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji” – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Popołudniowe Espresso: Trwa szczyt G7 w Hiroszimie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Trwa szczyt G7 w Hiroszimie

W piątek przedstawiciele siedmiu najbardziej wpływowych państw spotkali się w Hiroszimie. Przez kilka dni będą omawiać najważniejsze trendy i wyzwania dla bezpieczeństwa świata. 

Popołudniowe Espresso: Rosyjska broń jądrowa na Białorusi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Ma zostać rozlokowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy, najpewniej do lipca.

Popołudniowe Espresso: Emmanuel MACRON z wizytą w Afryce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Emmanuel MACRON z wizytą w Afryce

Jest piątek, 3. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦 Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Emmanuel MACRON z wizytą w Afryce Prezydent Francji rozpoczął w tym tygodniu podróż do Afryki Środkowej. Jeden z powodów podróży jest zaniepokojenie Paryża o rosnące wpływy Rosji i Chin w regionie. Pierwszym punktem podróży jest Kamerun; kolejno Emmanuel Macron odwiedzi Angolę, Kongo oraz Demokratyczną Republikę Konga (DRK). W Angoli prezydent Francji liczy na zainicjowanie…

Popołudniowe Espresso: Agata KORNHAUSER-DUDA z wizytą w Białym Domu
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Agata KORNHAUSER-DUDA z wizytą w Białym Domu

Pierwsza dama, Agata KORNHAUSER-DUDA, w środę spotkała się w Białym Domu z pierwszą damą USA, Jill BIDEN. Rozmowy dotyczyły pomocy ukraińskim dzieciom dotkniętym traumą, spowodowaną trwającą wojną.

Popołudniowe Espresso: Prezydent USA Joe BIDEN w Kijowie
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent USA Joe BIDEN w Kijowie

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe BIDEN, udał się w poniedziałek do Kijowa. Wizyta była niezapowiedziana. Prezydent Biden w Kijowie pojawił się przed południem.

Popołudniowe Espresso: Rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

W piątek rozpoczęła się 59. Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. W ciągu dwóch dni weźmie w niej udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów, ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE. 

Popołudniowe Espresso: Prezydent Ukrainy z wizytą w Paryżu i Brukseli
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent Ukrainy z wizytą w Paryżu i Brukseli

Wołodymyr ZEŁENSKI odwiedził w środę Wielką Brytanię, po czym udał się z wizytą do Paryża. Wspólnie z prezydentem Francji Emmanuelem MACRONEM i kanclerzem Niemiec Olafem SCHOLZEM rozmawiali o sytuacji Ukrainy