Popołudniowe Espresso: Agata KORNHAUSER-DUDA z wizytą w Białym Domu

Agata KORNHAUSER-DUDA z wizytą w Białym Domu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 2. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Agata KORNHAUSER-DUDA z wizytą w Białym Domu

Pierwsza dama, Agata KORNHAUSER-DUDA, w środę spotkała się w Białym Domu z pierwszą damą USA, Jill BIDEN. Rozmowy dotyczyły pomocy ukraińskim dzieciom dotkniętym traumą, spowodowaną trwającą wojną. „Byłam bardzo dumna, gdy Polacy powitali Joe [Bidena] w Warszawie w ubiegłym tygodniu. Dziś miałam okazję odwzajemnić się Pierwszej Damie KORNHAUSER-DUDZIE w Białym Domu” – napisała Pierwsza Dama USA Jill Biden na swoim Twitterze.

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych, we wtorek, Agata KORNHAUSER-DUDA rozmawiała z nauczycielami, rodzicami i uczniami z Polskiej Szkoły przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie i Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii Matki Boskiej Królowej Polski i św. Maksymiliana Kolbe w Silver Spring o polonijnej edukacji i narodowej tożsamości.

Olaf SCHOLZ apeluje do Chin o wsparcie działań na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie

W czwartek podczas wystąpienia w Bundestagu kanclerz Niemiec, Olaf SCHOLZ, zwrócił się z apelem do kierownictwa Chin. Zaapelował, by Pekin nie dostarczał Rosji broni, która może posłużyć jej wojskom w trwającej od roku wojnie na Ukrainie. „Moje przesłanie do Pekinu jest jasne: użyjcie swojego wpływu do nakłonienia Moskwy, by wycofała swoje wojska z terenu Ukrainy i nie zasilajcie rosyjskiej armii bronią – podkreślił Olaf SCHOLZ.

Kanclerz Niemiec Olaf SCHOLZ potwierdził poparcie swojego kraju dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Podkreślił, że deklaracja ta jest wkładem w obronę bezpieczeństwa międzynarodowego. „Nie będzie porozumienia pokojowego, zawieranego ponad głowami Ukraińców […] Byłoby fatalną zachętą dla napastnika, gdyby został nagrodzony za łamanie prawa międzynarodowego oraz europejskiego porządku pokojowego. Nasz europejski porządek pokojowy jest dobrze broniony” – powiedział kanclerz Olaf SCHOLZ w Bundestagu.

Chiny i Białoruś podpisały oświadczenie o wzajemnej współpracy

Przywódca Białorusi Alaksandr ŁUKASZENKA odwiedził Chiny, a by spotkać się m.in. z prezydentem Chin Xi JINPINGIEM. Przywódcy spotkali się w Pekinie. Jak przekazało chińskie MSZ przywódcy rozmawiali i wymienili opinie na temat „kryzysu ukraińskiego”. Podpisali także wspólne oświadczenie o rozwoju „wszechstronnego partnerstwa” między obydwoma krajami.

Według komunikatu chińskiego MSZ, Xi wyraził uznanie dla „niezachwianego wsparcia Białorusi dla prawowitego stanowiska Chin w kwestiach związanych z Tajwanem, Sinciangiem, Hongkongiem i prawami człowieka”. Oba kraje powinny wspierać się w „ochronie własnych interesów, sprzeciwie wobec ingerencji obcych sił w ich wewnętrzne sprawy oraz ochronie suwerenności i bezpieczeństwa politycznego”. Strony zawarły również szereg umów gospodarczych, dotyczących handlu, przemysłu, rolnictwa, ceł, nauki i techniki, ochrony zdrowia, turystyki i sportu – przekazało chińskie MSZ. Przed rozmową z Xi, Łukaszenka spotkał się z premierem Chin Li KEQIANGIEM. Po rozmowach Xi wyprawił na cześć białoruskiego dyktatora bankiet powitalny w Złotej Sali Wielkiej Hali Ludowej – wynika z komunikatu chińskiego MSZ.

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Prof. Michel WIEVIORKA 
Wróćmy do Solidarności

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jan PARYS: Obrona Ukrainy jest możliwa dzięki Polsce 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2023