Ruch towarowy na granicy z Białorusią zawieszony od 1 czerwca
Jest wtorek, 30. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Ruch towarowy na granicy z Białorusią zawieszony od 1 czerwca
„Od 1 czerwca, do odwołania, Polska zawiesi ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji” – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak wskazało ministerstwo, decyzja ma być polską odpowiedzią na podtrzymywanie wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta (działacza polskiej mniejszości na Białorusi), a także ma wiązać się z represjami władz białoruskich wobec przeciwników politycznych reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Dodatkowo MSWiA zdecydowało o poszerzeniu listy sankcji osobowych. 365 obywateli Białorusi zostało wpisanych do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. Ministerstwo podjęło również decyzję o zamrożeniu środków finansowych i zasobów gospodarczych wobec 20 podmiotów i 16 osób, którzy są powiązani głównie z kapitałem rosyjskim.
Starcia w Północnym Kosowie
W poniedziałek, w północnym Kosowie, protestujący Serbowie starły się z kosowskimi siłami, które są wspierane na miejscu przez siły NATO, z misji pokojowej KFOR. Jak przekazała agencja ANSA, w starciach zostało rannych 53 Serbów oraz 41 żołnierzy KFOR (w tym 11 Włochów). W regionie wzrosło napięcie po tym, jak na burmistrzów w kilku miasteczkach na północy Kosowa zostały wybrane osoby pochodzenia albańskiego, chociaż są to regiony zamieszkałe głównie przez etnicznych Serbów. Serbowie z Kosowa próbowali w piątek nie dopuścić do wejścia nowych burmistrzów do gmachów urzędów, w wyniku czego doszło do starć z kosowską policją, złożoną z etnicznych Albańczyków, ponieważ Serbowie opuścili ją w ubiegłym roku.
W poniedziałek do starć doszło w miejscowościach Zveczan, Leposavić i Zubin Potok. Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić postawił wojsko Serbii w najwyższej gotowości bojowej. Najnowsze wydarzenia w Kosowie wywołały krytykę społeczności międzynarodowej, a w działania mające na celu zapobiegnięcie dalszej eskalacji włączyła się Unia Europejska, Stany Zjednoczone i wiele krajów Europy. Serbowie, którzy stanowią większość ludności w północnej części Kosowa, nie akceptują deklaracji niepodległości tego kraju z 2008 roku i odłączenia się Kosowa od Serbii – pisze Associated Press.
Uganda zaostrza prawo względem osób homoseksualnych
W niedzielę prezydent Ugandy, Yoweri MUSEVENI, podpisał ustawę, która zaostrza prawo wobec przestępstw seksualnych i wprowadza kary względem osób homoseksualnych. Zachodni przywódcy określają nowe przepisy, jako jedne z najsurowszych na świecie względem LGBT+.
Związki osób tej samej płci były już nielegalne w Ugandzie, podobnie jak w ponad 30 krajach afrykańskich. Nowe prawo jednak przewiduje karę śmierci dla „seryjnych przestępców” łamiących prawo i przenoszących nieuleczalne choroby, takie jak HIV/AIDS, poprzez seks homoseksualny. Przewiduje również karę 20 lat pozbawienia wolności za „promowanie” homoseksualizmu, przypomina agencja Reutera.
„Ten haniebny akt jest ostatnim ogniwem w trendzie łamania praw człowieka w Ugandzie” – oświadczył prezydent USA Joe Biden. Prezydent ostrzegł, że Stany Zjednoczone przyjrzą się, wpływowi nowej ustawy „na wszystkie obszary zaangażowania Ameryki w Ugandzie”. Na wprowadzone przepisy zareagowała również potępieniem Unia Europejska i ONZ. Holandia powiadomiła o natychmiastowym wstrzymaniu pomocy dla Ugandy: minister Liesje Schreinemacher powiadomiła, że wstrzymano 25 mln euro pomocy w ramach programu wspierania organów ścigania i zapowiedziała zablokowanie środków pochodzących z innych programów. Uganda uzyskuje każdego roku miliardy dolarów pomocy zagranicznej – podkreśla agencja.
Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze
Łukasz BASZCZAK: Matki na polskim rynku pracy
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA