
Łotwa wzmacnia ochronę granicy z Białorusią

Jest czwartek, 17. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Maciej RUCZAJ, Bogna JANKE, Jędrzej KOTARSKI i Jan PAWELEC – nowymi polskimi ambasadorami
Sejmowa komisja ds. zagranicznych pozytywnie oceniła kandydatury na ambasadorów RP. Maciej RUCZAJ, Bogna JANKE, Jędrzej KOTARSKI i Jan PAWELEC zostali zarekomendowani na ambasadorów – odpowiednio – na Słowacji, w Brazylii, w Panamie i w Angoli. Za pozytywnym zaopiniowaniem kandydatury Bogny JANKE głosowało 13 posłów. – Byłam ministrem w Kancelarii Prezydenta, pełniłam bardzo ważną funkcję państwową i ta moja kandydatura jest gestem wobec Brazylii. Jest gestem, który w dyplomacji jest rozumiany i dostrzegany, że chcemy podniesienia rangi naszych stosunków – mówiła Janke. Kandydaturę Jędrzeja KOTARSKIEGO na ambasadora w Panamie oraz w krajach dodatkowych akredytacji – Dominikanie, Gwatemali, Haiti, Hondurasie, Nikaragui, Salwadorze oraz Belize – poparło 17 posłów z komisji. KOTARSKI jest naukowcem z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalistą od Ameryki Łacińskiej.
Kandydaturę Jana PAWELCA na ambasadora w Angoli oraz dodatkowych krajach akredytacji – Republice Wysp Św. Tomasza i Książęcej, Demokratyczniej Republice Konga, Republice Konga, Gabonie oraz Republice Środkowoafrykańskiej – poparło 15 posłów z komisji. Przyszły ambasador pracował w MON, a od 2017 r. pełnił m.in. funkcję dyrektora departamentu obrotu towarami wrażliwymi i bezpieczeństwa technicznego resortu rozwoju i technologii. Taki sam wynik – 15 głosów za – odnotowano podczas głosowania nad rekomendacją kandydatury Macieja RUCZAJA na ambasadora na Słowacji, który od sześciu lat jest pracownikiem MSZ i pełni stanowisko dyrektora Instytutu Polskiego w Pradze.
Łotwa wzmacnia ochronę granicy z Białorusią
Łotwa wzmacnia ochronę granicy z Białorusią, co stanowi jasny sygnał dla łotewskiego społeczeństwa i władz białoruskich, że w tej sprawie „nie będzie żartów” – podkreślił łotewski premier Kriszjanis KARINSZ. Ocenił, że „presja z Białorusi stopniowo wzrasta”. Szef łotewskiego rządu zaznaczył, że wzmocnienie ochrony granicy to też sygnał, że granica Łotwy, która zarazem jest zewnętrzną granicą UE, jest i będzie chroniona. Łotwa podjęła decyzję o zmobilizowaniu dodatkowych sił do ochrony granicy po wykryciu w ciągu jednej doby 96 prób jej nielegalnego przekroczenia. Strona łotewska przekazała, że posiada też informacje świadczące o możliwym wzroście zagrożenia hybrydowego.
Władze Litwy zaaprobowały zamknięcie dwóch przejść granicznych z Białorusią: Szumsk-Łosza oraz Twerecz-Widze. Od jutra zostanie wstrzymana praca punktów kontrolnych na wyżej wymienionych przejściach granicznych. Kraje bałtyckie omawiają możliwość całkowitego zamknięcia granic z Białorusią. Rozmowy na ten temat odbywać się będą także w Warszawie, 28 sierpnia.
Katastrofa łodzi u wybrzeży Wysp Zielonego Przylądka
Agencja migracyjna ONZ informuje, że 38 uchodźców i migrantów, w tym czworo dzieci, zostało uratowanych po tym, jak łódź rybacka została znaleziona u wybrzeży Afryki Zachodniej. Co najmniej 63 osoby zginęły. Łódź z migrantami wypłynęła 10 lipca 2023 roku i płynęła przez jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków migracyjnych wiodących przez Ocean Atlantycki, celem były Wyspy Kanaryjskie. Urzędnicy Republiki Zielonego Przylądka wezwali do podjęcia globalnych działań w sprawie migracji, aby zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym. Ministerstwo poinformowało, że współpracuje z władzami Republiki Zielonego Przylądka w celu zorganizowania repatriacji obywateli Senegalu.

Dziesięć lekcji na przyszłość
Podcasty 🎧#Miesięcznik
Miesięcznik 55. numer Wszystko co Najważniejsze: „Czas przezbrojenia Europy„

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA
