
Jest poniedziałek, 20. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Prezydent USA Joe BIDEN w Kijowie
Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe BIDEN, udał się w poniedziałek do Kijowa. Wizyta była niezapowiedziana. Prezydent Biden w Kijowie pojawił się przed południem. Podczas rozmów z prezydentem Ukrainy Joe Biden zapowiedział nowy pakiet pomocy militarnej wart 500 mln dolarów. „Jestem w Kijowie przed rocznicą brutalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, aby spotkać się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem ZEŁENSKIM i potwierdzić nasze niezachwiane poparcie dla demokracji, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – napisał na Twitterze Joe BIDEN. „Kiedy Putin rozpoczął prawie rok temu swoją inwazję, myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Sądził, że może nas pokonać, ale się pomylił. W ciągu ostatniego roku Stany Zjednoczone zbudowały koalicję narodów od Atlantyku po Pacyfik, aby pomóc Ukrainie w obronie za pomocą bezprecedensowego wsparcia wojskowego, gospodarczego i humanitarnego. To wsparcie będzie trwało” – dodał amerykański przywódca.
W czasie wizyty prezydenta USA w Kijowie rozległ się alarm przeciwpowietrzny, prawdopodobnie związany z aktywnością rosyjskich myśliwców na terytorium Białorusi. Później alarm poszerzono na całą Ukrainę. Jak jednak poinformowała administracja Białego Domu, USA poinformowały Rosję, że prezydent pojawi się w Kijowie, na kilka godzin przed wizytą.
We wtorek Joe BIDEN przyleci do Polski, gdzie spotka się z prezydentem Andrzejem DUDĄ, a także weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Po południu w ogrodach Zamku Królewskiego odbędzie jego wystąpienie, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy kraju. Wizyta Joe Bidena w Polsce potrwa do środowego popołudnia.
Polska ogranicza ruch towarowy na przejściu granicznym z Białorusią
Obecnie jedynymi, czynnymi, drogowymi przejściami granicznymi z Białorusią są dwa przejścia w województwie lubelskim: Terespol – dla ruchu osobowego – i Koroszczyn-Kukuryki – dla ruchu ciężarowego. W poniedziałek szef MSWiA Mariusz KAMIŃSKI podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze. Ograniczenie będzie obowiązywać od wtorku od godz. 19. Po zamknięciu 10 lutego przejścia granicznego w Bobrownikach, Kukuryki-Kozłowicze były jedynym otwartym przejściem granicznym dla ruchu towarowego. Od jutra jedynym w pełni otwartym przejściem granicznym (jedynie dla ruchu osobowego) będzie przejście w Terespolu.
Decyzja zapadła po tym, jak w piątek strona białoruska wprowadziła ograniczenia wobec polskich przewoźników. Według decyzji MSZ Białorusi, polscy przewoźnicy mogą wjeżdżać (i wyjeżdżać) na Białoruś przez dowolne przejścia graniczne dla samochodów ciężarowych, ale tylko „na polsko-białoruskim odcinku granicy”. Nie mogą korzystać z przejść granicznych Białorusi z Litwą i Łotwą. Decyzja Mińska była odpowiedzią na zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach.
Odbył się szczyt Unii Afrykańskiej
Przywódcy Unii Afrykańskiej – która zrzesza 55 narodów – spotkali się w stolicy Etiopii – Addis Abebie – aby omówić szereg wyzwań stojących przed kontynentem. Przywódcy rozmawiali o zamachach stanu w krajach afrykańskich, o konfliktach na kontynencie oraz zmianach klimatycznych. W ostatnim dniu szczytu, w niedzielę, przywódcy Unii Afrykańskiej poinformowali, że podtrzymują zawieszenie członkostwa w Unii czterech krajów – Burkina Faso, Gwinei, Mali i Sudanu. Kraje te, po zamachach stanu, są rządzone przez junty wojskowe. „Zgromadzenie potwierdziło zerową tolerancję dla niekonstytucyjnych zmian [rządu]” – powiedział komisarz do spraw politycznych, pokoju i bezpieczeństwa, Bankole ADEOYE.
W sobotę szef ONZ Antonio GUTERRES zaznaczył, że Afryka stoi przed wieloma wyzwaniami, na co szczególnie wpływa „dysfunkcyjny i niesprawiedliwy globalny system finansowy”. Przez ten system, wielu krajom nie można ułożyć długów międzynarodowych. System utrudnia też wprowadzenie preferencyjnych warunków finansowania, których kraje afrykańskie potrzebują. Przez to pożyczki międzynarodowe dla krajów afrykańskich wiążą się z obciążeniami „wygórowanymi” stopami procentowymi.

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
Jan PARYS: Obrona Ukrainy jest możliwa dzięki Polsce

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
