Popołudniowe Espresso: Władimir PUTIN z wizytą w Białorusi

Władimir PUTIN z wizytą w Białorusi

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 19. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

System Patriot będzie rozmieszczony na Lubelszczyźnie

Szef MON powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla Radia Lublin, że w województwie lubelskim rozmieszczone zostaną baterie rakiet Patriot. “Ze względu na to, że na Lubelszczyźnie doszło do tego tragicznego w skutkach wypadku 15 listopada tego roku, stąd też umiejscowienie kolejnych wyrzutni systemu Patriot właśnie na Lubelszczyźnie, żeby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji”- powiedział.

Jak podał, rakiety, które spadły w Przewodowie, w przestrzeni powietrznej Polski znajdowały się tylko przez kilka sekund, dlatego zapobieżenie powtórzeniu się takiej sytuacji jest niezwykle trudne i stanowi wielkie wyzwanie dla obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. “Skuteczniej byłoby, gdyby tego rodzaju systemy trafiły na zachodnią Ukrainę” – ocenił Błaszczak. “Słyszymy opinie, że Waszyngton zastanawia się nad przekazaniem Ukrainie systemów Patriot. Sądzę, że jest to dobre rozwiązanie” – stwierdził.

Władimir Putin z wizytą w Białorusi

Prezydent Rosji Władimir Putin wraz z ministrami obrony i spraw zagranicznych odwiedził w poniedziałek Białoruś. Wizyta podsyca obawy o możliwe zwiększenie nacisków na Aleksandra Łukaszenkę, aby przyłączył się do ofensywy lądowej, która otworzyłaby nowy front przeciwko Ukrainie. Putin, którego wojska zostały wyparte na północy, północnym wschodzie i południu Ukrainy od czasu inwazji w lutym, przyjmuje bardziej publiczną rolę w wojnie. W piątek odwiedził kwaterę główną swojej operacji, aby wysłuchać dowódców wojskowych.

Podróż w celu odbycia rozmów z białoruskim prezydentem Aleksandrem Łukaszenką jest jego pierwszą podróżą do Mińska od 2019 roku. Był tam jeszcze przed pandemią COVID-19 i falą prodemokratycznych protestów w 2020 r., które Łukaszenko stłumił przy silnym wsparciu Kremla.

Papież Franciszek podpisał list o swojej rezygnacji na wypadek, gdyby nie mógł pełnić posługi

Papież Franciszek ujawnił, że po swym wyborze w 2013 roku podpisał list o swej rezygnacji, który może zostać wykorzystany w momencie, gdy stan zdrowia w poważny i trwały sposób uniemożliwi mu dalsze sprawowanie posługi. Wyjawił to w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika „ABC”. Franciszek przekazał deklarację kardynałowi Tarcisio Bertone, który wtedy był sekretarzem stanu. – Podpisałem i powiedziałem mu: „w razie przeszkód medycznych czy innych oto moja rezygnacja” […] Nie wiem komu kardynał Bertone ją przekazał – oświadczył papież.

Franciszek odnosząc się do swoich obecnych trudności z kolanem, z powodu których musi często poruszać się na wózku przekazał, że problemy z kolanem nie wpływają na jego pontyfikat i podejmowane decyzje.

Raport Narodowej Strategii Bezpieczeństwa
Prof. Aleksander SURDEJ
Francja Emmanuela Macrona wobec globalizacji wojen hybrydowych

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Nicolas TENZER: Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 grudnia 2022