

Popołudniowe Espresso
Ukraina rozmawia z Chinami i Watykanem ws. mediacji z Rosją
Ukraina jest gotowa zaakceptować Chiny w roli mediatora w procesie negocjacji z Rosją, jednak tylko w przypadku, kiedy Pekin skłoni Moskwę do wycofania wojsk ze wszystkich okupowanych przez nią ukraińskich terytoriów – poinformował w poniedziałek minister obrony Ołeksij REZNIKOW w wywiadzie dla singapurskiego dziennika „The Straits Times”.

Popołudniowe Espresso
Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich
W środę administracja prezydenta Syrii, Baszara al-ASSADA, poinformowała, że prezydent otrzymał zaproszenie na 32. szczyt Ligi Państw Arabskich, który rozpocznie się 19 maja w Arabii Saudyjskiej.

Michał KŁOSOWSKI
Burzliwa dekada
Pontyfikat papieża Franciszka na „bardzo ciekawe czasy” – fragment najnowszej książki Michała KŁOSOWSKIEGO “Dekada Franciszka” wyd. przez “Wydawnictwo Wszystko co Najważniejsze”.

Instytut Nowych Mediów
«Dekada Franciszka» Książka Michała KŁOSOWSKIEGO już w sprzedaży
Początek„dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła.

Prof. Manfred SPIEKER
Benedykt XVI, współpracownik Prawdy
Wiadomo, że życie Josepha Ratzingera wielokrotnie potoczyło się inaczej, niż sobie tego życzył. „Zamierzałem przez całe życie być profesorem i wykładowcą”, powiedział w 2016 r. w swych Ostatnich rozmowach.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 467 Wszystko co Najważniejsze. Dekada Franciszka
Dekada Franciszka to czas zmiany świata, który papież nazywa zmianą epoki. Lawinowy przyrost uzależnienia od technologii, odchodzące w niepamięć paradygmaty ekonomiczne i zmieniające się relacje międzynarodowe — w tej dekadzie wydarzyło się wiele a my próbujemy to opisać.

Papież FRANCISZEK
Pilnie trzeba wzmacniać komunikację pozbawioną wrogości
Po tym, jak w poprzednich latach rozważaliśmy czasowniki: „pójść i zobaczyć” oraz „słuchać”, jako warunki dobrej komunikacji, w tym Orędziu na 57. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu chciałbym skupić się na „mówieniu z sercem”.

Austen IVEREIGH
Reformy Franciszka sprawiają, że Watykan Jana Pawła II staje się ledwie rozpoznawalny
„Praedicate Evangelium” to nic innego jak przemiana sposobu sprawowania władzy w Kościele.

Michał KŁOSOWSKI
Benedykt XVI – człowiek ogrodu
Duet Wojtyła-Ratzinger rządził Kościołem kilka dekad. To, że wybitny filozof, jakim był Karol Wojtyła, tak świetnie rozumiał się z wybitnym teologiem, jakim był Joseph Ratzinger, uformowało w historii Kościoła epokę, do której obecnie wielu tęskni.

Popołudniowe Espresso
Świat żegna Benedykta XVI
Przez całą niedzielę z BENEDYKTEM XVI żegnali się kardynałowie, biskupi oraz pracownicy Watykanu.W poniedziałek o godz. 7 rano ciało Benedykta XVI przewieziono do Bazyliki św. Piotra.

Popołudniowe Espresso
Władimir PUTIN z wizytą w Białorusi
Prezydent Rosji Władimir Putin wraz z ministrami obrony i spraw zagranicznych odwiedził w poniedziałek Białoruś. Wizyta podsyca obawy o możliwe zwiększenie nacisków na Aleksandra Łukaszenkę, aby przyłączył się do ofensywy lądowej, która otworzyłaby nowy front przeciwko Ukrainie.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Jan Paweł II i Francuzi. Gabriel-Marie Garrone (1901–1994)
Karol Wojtyła i Gabriel-Marie Garrone podzielali przekonanie, że wiara i rozum winny się wspierać w poznawaniu prawdy, dzięki czemu rozwija się kultura humanistyczna. Szczególną rolą nauki katolickiej jest wskazywanie na wartości duchowe i moralne w dzisiejszym świecie, zagrożonym coraz bardziej procesem dehumanizacji życia społecznego

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 458 Wszystko co Najważniejsze
Najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” dedykujemy zmarłemu papieżowi-seniorowi, Benedyktowi XVI. Jego odejście traktować można bowiem jako koniec pewnej epoki, nie tylko w dziejach Kościoła, ale zdawać się może – w historii świata zachodniego.

Michał KŁOSOWSKI
#NajwazniejszeDnia. Co papież Franciszek robi dla Ukrainy?
W dzisiejszym komentarzu Najważniejsze Dnia Michał KŁOSOWSKI wyjaśnia ostatnie słowa papieża Franciszka potępiające Władimira Putina oraz wskazuje co Franciszek zrobił do tej pory, aby pomóc osiągnąć pokój między Ukrainą a Rosją.

Prof. Massimo FAGGIOLI
Watykańskie spojrzenie na włoskie wybory
Skrajnie prawicowy rząd we Włoszech może zmusić Franciszka do znalezienia sposobu współistnienia z liderami politycznymi o zupełnie innym światopoglądzie, a nawet posługujących się odmiennym językiem.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Sobór – historia, która trwa dalej
Zwołanie soboru stanowiło akt odpowiedzialności za Kościół i ludzkość, chęć zrozumienia współczesnego świata i podjęcia z nim dialogu w imię wspólnej przyszłości – pisze ks. Andrzej DOBRZYŃSKI

Instytut Nowych Mediów
Zmarł papież Benedykt XVI
Ziemski koniec przyszedł dokładnie tak, jak miał przyjść: w spokoju, zapowiedziany. Wyczekiwany niejako, bo przecież tak jest utkane życie człowieka: kiedyś kończy się tu, na Ziemi i zaczyna tam, gdzie my jeszcze nie mamy dostępu.

Papież FRANCISZEK
Polityka jest czymś dobrym. Powinna być taką w praktyce, bo jest najwyższym obowiązkiem obywatela
Cierpienie zbliża nas do siebie, a uznanie, że należymy do tego samego kruchego rodzaju ludzkiego, pomoże zbudować bardziej zintegrowaną i pokojową przyszłość.

Prof. George WEIGEL
Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła
Różne formy konsumeryzmu obiecywały zadowolenie płynące z korzystania z obfitych dóbr materialnych. Czy zdobycie tego zadowolenia, jakkolwiek realne mogłoby być, zaspokoiło najgłębsze tęsknoty ludzkiego serca?

Papież FRANCISZEK
Świat musi zjednoczyć się w walce z pandemią
Dziś Unia Europejska stoi przed epokowym wyzwaniem, od którego zależeć będzie nie tylko jej przyszłość, ale także przyszłość całego świata.