
Jest środa, 10. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
PE: Cła na importowane ukraińskie produkty rolne będą zawieszone przez kolejny rok
Parlament Europejski dał zielone światło dla zawieszenia na kolejny rok unijnych ceł importowych na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki Ukrainy.
Zawieszenie dotyczy ceł importowanych owoców i warzyw (objętych systemem cen wejścia), a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych (objętych kontyngentami taryfowymi). Produkty przemysłowe podlegają zerowym cłom od 1 stycznia 2023 roku na mocy umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, więc nie są objęte nową propozycją.
Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Ukrainy, odpowiadającym za 39,5 proc. jej handlu w 2021 r. Ukraina jest 15. największym partnerem handlowym UE, odpowiadającym za około 1,2 proc. całkowitego handlu wspólnoty.
Papież Franciszek spotkał się z papieżem Tawadrosem II, przywódcą Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego
Przywódca Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego (głównie obejmujący Egipt), papież Tawadros II, przybył w środę z czterodniową wizytą do Watykanu. Wizyta odbywa się w 50. rocznicę historycznego spotkania papieża Pawła VI z patriarchą Shenoudą III w maju 1973 r. Wizyta Tawadros II rozpoczęła się od uczestnictwa w cotygodniowej audiencji środowej organizowanej przez Franciszka. Papież Tawadros II wskazał na zaangażowanie stron „na rzecz rosnącej przyjaźni między koptyjskim Kościołem prawosławnym i katolickim”. Obaj przywódcy wyrazili pragnienie dalszego zacieśniania współpracy i wspólnego angażowania się w głoszenie Ewangelii. Modlili się również o pokój dla całego świata. Jest to już trzecie spotkanie Franciszka i Tawadrosa II, a 10. maja obchodzony jest „Dzień przyjaźni koptyjsko-katolickiej”.
Koptowie są największą społecznością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i liczą co najmniej 10 milionów osób, wyznawcy zamieszkują głównie Egipt. Koptowie stali się celem serii ataków na tle religijnym po tym, jak wojsko w 2013 r. obaliło islamistycznego prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego. Takie ataki koncentrowały się głównie na odległych wioskach w południowym Egipcie.
Prezydent Syrii zaproszony na szczyt Ligi Państw Arabskich
W środę administracja prezydenta Syrii, Baszara al-ASSADA, poinformowała, że prezydent otrzymał zaproszenie na 32. szczyt Ligi Państw Arabskich, który rozpocznie się 19 maja w Arabii Saudyjskiej. Jest to pierwsze takie zaproszenie od czasu zawieszenia uczestnictwa Syrii w organizacji w listopadzie 2011 r. Zawieszenie było związane z tłumieniem protestów przez Damaszek, co przerodziło się w wojnę domową, w której do tej pory zginęło ponad 500 tys. ludzi. Jak wskazał prezydent Assad, szczyt „wzmocni wspólne działania Arabów w celu spełnienia aspiracji narodów arabskich”.
Trzy dni wcześniej, w niedzielę (7 maja), Liga Arabska poinformowała, że przyjmuje Syrię z powrotem do organizacji. Z kolei we wtorek stolice Syrii i Arabii Saudyjskiej – Rijad i Damaszek – ogłosiły wznowienie pracy swoich misji dyplomatycznych. Państwa zerwały stosunki w 2012 r. Co więcej na wcześniejszych etapach wojny syryjskiej Arabia Saudyjska wspierała syryjskich rebeliantów i popierała obalenie Asada.
Po trzęsieniu ziemii w Syrii i Turcji nastąpiło wiele działań dyplomatycznych, między Syrią a krajami arabskimi. W kwietniu saudyjski minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan spotkał się z Asadem w Damaszku. Była to pierwsza wizyta na wysokim szczeblu od wybuchu wojny. Współpraca Syrii z krajami arabskimi może pomóc odbudować gospodarkę kraju, która dziś jest silnie wspierana przez ONZ.

Dwa światy.Koronacja w Wielkiej Brytanii i Dzień Zwycięstwa Putina

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze
Aleksandra DUDA: Jak zainteresować historią młode pokolenie?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
