Popołudniowe Espresso: Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich

Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 10. maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

PE: Cła na importowane ukraińskie produkty rolne będą zawieszone przez kolejny rok

Parlament Europejski dał zielone światło dla zawieszenia na kolejny rok unijnych ceł importowych na ukraińskie produkty rolne w celu wsparcia gospodarki Ukrainy. 

Zawieszenie dotyczy ceł importowanych owoców i warzyw (objętych systemem cen wejścia), a także produktów rolnych i przetworzonych produktów rolnych (objętych kontyngentami taryfowymi). Produkty przemysłowe podlegają zerowym cłom od 1 stycznia 2023 roku na mocy umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, więc nie są objęte nową propozycją.

Unia Europejska jest największym partnerem handlowym Ukrainy, odpowiadającym za 39,5 proc. jej handlu w 2021 r. Ukraina jest 15. największym partnerem handlowym UE, odpowiadającym za około 1,2 proc. całkowitego handlu wspólnoty. 

Papież Franciszek spotkał się z papieżem Tawadrosem II, przywódcą Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego

Przywódca Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego (głównie obejmujący Egipt), papież Tawadros II, przybył w środę z czterodniową wizytą do Watykanu. Wizyta odbywa się w 50. rocznicę historycznego spotkania papieża Pawła VI z patriarchą Shenoudą III w maju 1973 r. Wizyta Tawadros II rozpoczęła się od uczestnictwa w cotygodniowej audiencji środowej organizowanej przez Franciszka. Papież Tawadros II wskazał na zaangażowanie stron „na rzecz rosnącej przyjaźni między koptyjskim Kościołem prawosławnym i katolickim”. Obaj przywódcy wyrazili pragnienie dalszego zacieśniania współpracy i wspólnego angażowania się w głoszenie Ewangelii. Modlili się również o pokój dla całego świata. Jest to już trzecie spotkanie Franciszka i Tawadrosa II, a 10. maja obchodzony jest „Dzień przyjaźni koptyjsko-katolickiej”.

Koptowie są największą społecznością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie i liczą co najmniej 10 milionów osób, wyznawcy zamieszkują głównie Egipt. Koptowie stali się celem serii ataków na tle religijnym po tym, jak wojsko w 2013 r. obaliło islamistycznego prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego. Takie ataki koncentrowały się głównie na odległych wioskach w południowym Egipcie.

Prezydent Syrii zaproszony na szczyt Ligi Państw Arabskich

W środę administracja prezydenta Syrii, Baszara al-ASSADA, poinformowała, że prezydent otrzymał zaproszenie na 32. szczyt Ligi Państw Arabskich, który rozpocznie się 19 maja w Arabii Saudyjskiej.  Jest to pierwsze takie zaproszenie od czasu zawieszenia uczestnictwa Syrii w organizacji w listopadzie 2011 r. Zawieszenie było związane z tłumieniem protestów przez Damaszek, co przerodziło się w wojnę domową, w której do tej pory zginęło ponad 500 tys. ludzi. Jak wskazał prezydent Assad, szczyt „wzmocni wspólne działania Arabów w celu spełnienia aspiracji narodów arabskich”.

Trzy dni wcześniej, w niedzielę (7 maja), Liga Arabska poinformowała, że przyjmuje Syrię z powrotem do organizacji. Z kolei we wtorek stolice Syrii i Arabii Saudyjskiej – Rijad i Damaszek – ogłosiły wznowienie pracy swoich misji dyplomatycznych. Państwa zerwały stosunki w 2012 r. Co więcej na wcześniejszych etapach wojny syryjskiej Arabia Saudyjska wspierała syryjskich rebeliantów i popierała obalenie Asada.

Po trzęsieniu ziemii w Syrii i Turcji nastąpiło wiele działań dyplomatycznych, między Syrią a krajami arabskimi. W kwietniu saudyjski minister spraw zagranicznych książę Faisal bin Farhan spotkał się z Asadem w Damaszku. Była to pierwsza wizyta na wysokim szczeblu od wybuchu wojny. Współpraca Syrii z krajami arabskimi może pomóc odbudować gospodarkę kraju, która dziś jest silnie wspierana przez ONZ.

Edward LUCAS
 Dwa światy.Koronacja w Wielkiej Brytanii i Dzień Zwycięstwa Putina

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Aleksandra DUDA: Jak zainteresować historią młode pokolenie?

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 maja 2023