Eryk MISTEWICZ: Polacy proponują wzmocnienie Europy poprzez strategiczne partnerstwo z USA

Polacy proponują wzmocnienie Europy poprzez strategiczne partnerstwo z USA

Photo of Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Prezes Instytutu Nowych Mediów, wydawcy "Wszystko co Najważniejsze".  www.erykmistewicz.pl

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Tłumaczenie tekstu, jaki ukazał się we francuskim dzienniku „L’Opinion” pt. „Les Polonais proposent un renforcement de l’Europe par un partenariat stratégique avec les États-Unis”

.Polski premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych odpowiada na propozycję „strategicznej autonomii”. W miejsce separacji od Waszyngtonu polski premier proponuje coś odwrotnego: strategiczne partnerstwo Europy z USA.

Nie igra się z ogniem – przypomina Mateusz Morawiecki. I wskazuje na wschodnie rubieże Unii Europejskiej. Gdyby nie bohaterstwo Ukraińców, ale przede wszystkim gdyby nie amerykańskie wsparcie wojskowe i wsparcie brytyjskie, krajów będących spoza UE, gdyby nie pomoc Polski zapewniającej rodzinom ukraińskich żołnierzy bezpieczeństwo, Rosja zagroziłaby nie tylko Ukrainie, także kolejnym krajom Europy. Jeśli porzucimy sojusz z USA, zdani jesteśmy na Rosję i Chiny. 

Silna Europa? Przez dziesięciolecia Unia Europejska nie była w stanie zbudować swojej potęgi ani militarnej, ani przemysłowej, ani ekonomicznej. Pokazał to czas pandemii, gdy okazało się, że wyprowadziliśmy strategiczne przemysły poza Europę a łańcuchy produkcji i dostaw zostały porwane. Pokazała to wojna Rosji z Ukrainą, wskazując skalę rozbrojenia armii europejskich w ostatnich latach, niedobór sprzętu, samolotów, pocisków, wszystkiego. Pokazała wojna Rosji z Ukrainą coś jeszcze:  totalne uzależnienie energetycznego dużej części Europy od Rosji, na wszelkich poziomach. Uzależnienie, które skończyło się dla Europy kryzysem energetycznym, drożyzną, protestami społecznymi, a dla Ukraińców koszmarem atakowanych każdego dnia osiedli i domostw.

Polska jest pozbawiona złudzeń co do Rosji. Gotowi jesteśmy walczyć o przywrócenie Europie należnego jej miejsca na geopolitycznej mapie świata. Ale też wiemy, jak mówi to Mateusz Morawiecki, że musimy się wyrwać z uścisku rosyjskiego niedźwiedzia nie po to, aby wpaść w zależność od chińskiego smoka.

Dziś konstruujemy nową architekturę bezpieczeństwa dla Europy i świata. Nie czynimy tego ani we współpracy z Chińczykami, ani w rozmowach z Władimirem Putinem, ale wspomagając na wszelkie sposoby Ukraińców w ich walce. Ze świadomością, że to walka, którą prowadzą za nas. Nie mamy najmniejszej wątpliwości, wyrażał bowiem przywódca Kremla tę myśl wprost, że misją rosyjskiego imperializmu jest przywrócenie granic z czasów ZSRR. Wielkiej Rosji. Aż po zajęcie Polski, krajów Bałtyckich, dużej części Europy Centralnej, być może części Niemiec.

Kto może postawić tamę tym imperialnym zapędom? 

Dziś to relacje z USA są kluczem to europejskiego być albo nie być. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce wzrosła do ponad 10 tys. Operatorzy systemów przeciwlotniczych Patriot, żołnierze dywizji powietrznodesantowej, piloci myśliwców F-15… Kilka tygodni temu otwarto stałą bazę USA w Powidzu z kilkoma tysiącami sztuk sprzętu – czołgów i wozów piechoty, artylerii. Obrona wschodniej flanki NATO nie jest pustosłowiem.

Polska dawno już nie była świadkiem tak ważnych wydarzeń, tak wielkich zmian. Może to czas Solidarności, może pielgrzymki Jana Pawła II. Może to nasze doświadczenia walki z imperializmami niemieckimi i sowieckimi ostatnich 250 lat sprawiają, że tak ważne są dla nas kwestie wolności i bezpieczeństwa.

Polska wspólnie z Ukrainą, Litwą, Łotwą, Estonią, Czechami i krajami skandynawskimi, stanowi dziś nowy geostrategiczny środek ciężkości Europy. Polska stawia na partnerstwo strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi, bowiem nigdy nas one nie zawiodły, a sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych to najlepsza szczepionka na rosyjski imperializm. To też wybór pragmatyczny: tylko taki sojusz zapewni jak najszybsze zakończenie wojny na Ukrainie.

.Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych Mateusz Morawiecki podkreślał wielokrotnie: albo renesans Zachodu, albo marginalizacja Europy. Polska dokonała już tego wyboru. 

Eryk Mistewicz
Tłumaczenie tekstu z jęz. francuskiego. Tekst ukazał się 12 kwietnia 2023 r. w dzienniku „L’Opinion” [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2023