Popołudniowe Espresso: Jerycho wpisane na listę UNESCO
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Jerycho wpisane na listę UNESCO

Komitet Światowego Dziedzictwa zagłosował za wpisem stanowiska archeologicznego Tell es-Sultan w Jerychu na listę. UNESCO poinformowało, że decyzję podjęto na konferencji w Rijadzie.

Popołudniowe Espresso: Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich

W środę administracja prezydenta Syrii, Baszara al-ASSADA, poinformowała, że prezydent otrzymał zaproszenie na 32. szczyt Ligi Państw Arabskich, który rozpocznie się 19 maja w Arabii Saudyjskiej. 

Popołudniowe Espresso: Listy-bomby w Hiszpanii adresowane m.in. do premiera
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Listy-bomby w Hiszpanii adresowane m.in. do premiera

Władze Hiszpanii poinformowały o zidentyfikowaniu pięciu listów-bomb, które były adresowane do: Ambasady Ukrainy w Hiszpanii (gdzie w środę przesyłka wybuchła w rękach jednego z pracowników placówki), premiera Pedro Sancheza

Mateusz M. KRAWCZYK:  Mapa wojen i konfliktów na świecie
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Mapa wojen i konfliktów na świecie

Zapraszam Państwa do osobistej podróży przez najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. Temat to mapa wojen i konfliktów na świecie.

Johan NORBERG: Stare dobre czasy - są teraz
Johan NORBERG

Johan NORBERG

Stare dobre czasy - są teraz

Pożywką dla strachu i nostalgii jest ten rodzaj postrzegania świata, na bazie którego Donald Trump zbudował swoją kampanię prezydencką. Spośród ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii zagłosowali za Brexitem, 58% twierdzi, że obecnie żyje im się gorzej niż 30 lat temu.

Wojciech SONTAG, Hanna PĘKAŁA: Jazydzi. Milczące ofiary wojny
Hanna PĘKAŁAWojciech SONTAG

Hanna PĘKAŁA
Wojciech SONTAG

Jazydzi.
Milczące ofiary wojny

Nie sposób nawet wyobrazić sobie okrucieństwa, jakie dotknęło Jazydów. Dżihadyści stosowali najbardziej bestialskie metody, rozstrzeliwując, paląc i zakopując ludzi żywcem. Wydarzenia w górach Sindżaru stały się bezpośrednią przyczyną dołączenia USA do wojny z ISIS. O Jazydach żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii – piszą Wojciech SONTAG i Hanna PĘKAŁA.

Ibrahim AL SABBAGH OFM: Dziś Polacy są dobrymi Samarytanami moich braci z Aleppo
Ibrahim AL SABBAGH OFM

Ibrahim AL SABBAGH OFM

Dziś Polacy są dobrymi Samarytanami moich braci z Aleppo

Cały naród polski stał się „narodem Samarytaninem” narodu syryjskiego, porzuconemu na drodze, odartemu ze swej godności, opuszczonemu między życiem a śmiercią, bez teraźniejszości, bez przyszłości, rozdartemu, zranionemu. Wiele rodzin i osób w Polsce pomaga rodzinom i osobom w Syrii.

Anna BIAŁOSZEWSKA: Uchodźcy. Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

Uchodźcy.
Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak

Czy powinniśmy przyjmować uchodźców? Zanim powiemy „tak”, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „jak”. To bowiem będzie fundamentem wszelkich działań, które będziemy podejmować, i problemów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w ciągu najbliższych 20-30 lat – Anna BIAŁOSZEWSKA polemizuje z Pawłem RABIEJEM.

Magdalena EL GHAMARI: Cool jihad
Magdalena EL GHAMARI

Magdalena EL GHAMARI

Cool jihad

Cool jihad to termin, który oddaje nastroje młodych muzułmanów. Dla nich symbolika Daesh stała się modą, którą z dumą naśladują. Oto bowiem ponure i straszne w istocie rzeczy zjawisko, młodzież zaczęła postrzegać jako stylowe, pożądane i modne. Mordercza moda w świecie islamu.

Wojciech WILK: Polska pomoc humanitarna dla uchodźców na Bliskim Wschodzie
Wojciech WILK

Wojciech WILK

Polska pomoc humanitarna
dla uchodźców na Bliskim Wschodzie

Pomoc humanitarna na Bliskim Wschodzie, obejmująca zapewnienie dachu nad głową, środki na zakup żywności i lekarstw, pomoc medyczną, jest pięciokrotnie tańsza niż pomoc socjalna dla uchodźców w Europie. Polski rząd stoi przed unikalną możliwością pokazania krajom UE alternatywnego podejścia do rozwiązywania kryzysu migracyjnego.

Gordon BROWN: Przyszłość Syrii
Gordon BROWN

Gordon BROWN

Przyszłość Syrii

Z rozpoczęciem odbudowy zniszczonej Syrii nie możemy czekać do końca wojny. Wiele działań możemy rozpocząć już dziś. Ułatwiając ludziom z terenów objętych konfliktem dostęp do informacji, stwarzamy im nie tylko możliwość kontynuacji nauki. Czynimy coś znacznie ważniejszego – dajemy im nadzieję na lepsze jutro. Dzięki temu pokolenie okresu syryjskiej wojny nie będzie stracone.

Mona ABO ASSAF: "Syryjscy Druzowie. Historia nieznana"
Mona ABO ASSAF

Mona ABO ASSAF

"Syryjscy Druzowie. Historia nieznana"

Teraz, gdy w Syrii trwa wojna, Druzowie to najbardziej znienawidzona grupa wyznaniowa przez tzw. Państwo Islamskie — dlatego, że jej członkowie są „antysystemowi” i niepraktykujący. Dzięki rozsądnej i neutralnej postawie przywódców druzyjskich, cieszących się ogromnym szacunkiem wspólnoty, As-Suwajda nie jest ogarnięta wojną jak inne miasta.

Bernard-Henri LÉVY: "Syria. Rosja gra o Europę"
Bernard-Henri LÉVY

Bernard-Henri LÉVY

"Syria. Rosja gra o Europę"

Putin to imperialista ze starej szkoły. Jego operacja w Syrii ma po części odwrócić uwagę od podziału Ukrainy. A słabo zawoalowane groźby pod adresem państw bałtyckich, Polski, Finlandii, Turcji – której przestrzeń powietrzną i relacje z NATO testował rosyjski samolot – ujawniają strategię agresji nastawionej na osłabienie Europy. Europejczycy muszą uświadomić sobie zamiary Putina, nim będzie za późno.

Gordon BROWN: "Edukacja bez granic"
Gordon BROWN

Gordon BROWN

"Edukacja bez granic"

Aby zapewnić miejsce wszystkim dzieciom uchodźców, musimy zdobyć dla UNICEF i UNHCR 195 mln dolarów rocznie; na miejscu plan realizować mają organizacje pozarządowe i władze libańskie. Udało nam się już stworzyć przymierze dziesięciu pierwszych krajów darczyńców; potrzebujemy następnych dziesięciu, żeby sfinansować projekt w całości.

Joseph S.NYE: "Moralny obowiązek, który spoczywa na Baracku Obamie"
Joseph S. NYE

Joseph S. NYE

"Moralny obowiązek, który spoczywa na Baracku Obamie"

Jakie są powinności przywódcy światowego mocarstwa? Problem wykracza daleko poza Syrię – świadczą o tym ostatnie krwawe wydarzenia w Sudanie Południowym, Republice Środkowoafrykańskiej, Somalii czy innych miejscach.

Krzysztof LISEK: "Niezbędna globalna koalicja na rzecz pokoju w Syrii".
Krzysztof LISEK

Krzysztof LISEK

"Niezbędna globalna koalicja na rzecz pokoju w Syrii".

„Jedynym rozwiązaniem konfliktu wydaje się być porozumienie samych Syryjczyków, zwolenników reżimu Prezydenta Assada i zbrojną opozycją, złożoną z blisko 2000 różnych ugrupowań. Pojawiła się na to pewna szansa, ze wzglądu na impas w działaniach wojskowych. Żadna strona nie może osiągnąć przewagi, co mogłoby skłonić oba obozy do negocjacji”

Francesca BORRI: Historia prawdziwa
Francesca BORRI

Francesca BORRI

Historia prawdziwa

Gdybym to wiedziała wcześniej, nie bałabym się w życiu niczego – nie bałabym się kochać, nie bałabym się działać. Zamiast być tutaj, teraz, zamiast wtulać się we własne kolana w ciemności, zamiast żałować wszystkiego, czego w życiu nie zrobiłam, wszystkiego, czego nie powiedziałam. Wy, którzy jutro wciąż będziecie przy życiu – na co jeszcze czekacie? Dlaczego nie potraficie dostatecznie mocno kochać? Wy, którzy macie w życiu wszystko – dlaczego tak bardzo się boicie?!