

Popołudniowe Espresso
Syria zaproszona na szczyt Ligi Państw Arabskich
W środę administracja prezydenta Syrii, Baszara al-ASSADA, poinformowała, że prezydent otrzymał zaproszenie na 32. szczyt Ligi Państw Arabskich, który rozpocznie się 19 maja w Arabii Saudyjskiej.

Popołudniowe Espresso
Listy-bomby w Hiszpanii adresowane m.in. do premiera
Władze Hiszpanii poinformowały o zidentyfikowaniu pięciu listów-bomb, które były adresowane do: Ambasady Ukrainy w Hiszpanii (gdzie w środę przesyłka wybuchła w rękach jednego z pracowników placówki), premiera Pedro Sancheza

Mateusz M. KRAWCZYK
Mapa wojen i konfliktów na świecie
Zapraszam Państwa do osobistej podróży przez najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. Temat to mapa wojen i konfliktów na świecie.

Mateusz M. KRAWCZYK
11 lat wojny w Syrii. Życie w czasach „zawieszonych konfliktów”
Mija 11 lat od wybuchu wojny w Syrii. Do dzisiaj pozostaje ona największym kryzysem humanitarnym na świecie.

Nicolas TENZER
Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu
Możemy i musimy zacząć aktywniej walczyć z propagandą obcych mediów i z tymi, którzy ją powielają. Musimy tropić korupcję związaną z obcymi wpływami, wzmacniając nasze ustawodawstwo.

Hanna PĘKAŁA
Wojciech SONTAG
Jazydzi. Milczące ofiary wojny
Nie sposób nawet wyobrazić sobie okrucieństwa, jakie dotknęło Jazydów. Dżihadyści stosowali najbardziej bestialskie metody, rozstrzeliwując, paląc i zakopując ludzi żywcem. Wydarzenia w górach Sindżaru stały się bezpośrednią przyczyną dołączenia USA do wojny z ISIS. O Jazydach żyjących na pograniczu Iraku, Iranu, Turcji i Syrii – piszą Wojciech SONTAG i Hanna PĘKAŁA.

Anna BIAŁOSZEWSKA
Uchodźcy. Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak
Czy powinniśmy przyjmować uchodźców? Zanim powiemy „tak”, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „jak”. To bowiem będzie fundamentem wszelkich działań, które będziemy podejmować, i problemów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w ciągu najbliższych 20-30 lat – Anna BIAŁOSZEWSKA polemizuje z Pawłem RABIEJEM.

Karolina Wanda OLSZOWSKA
Gdy koronawirus powstrzymał mocarstwowe aspiracje Ankary i Moskwy
Konflikt w Idlibie i spory pomiędzy Moskwą a Ankarą zostały zamrożone na czas walki z pandemią. Przyszłość relacji turecko-rosyjskich zdeterminuje to, jak oba kraje poradzą sobie z epidemią COVID-19

Johan NORBERG
Stare dobre czasy - są teraz
Pożywką dla strachu i nostalgii jest ten rodzaj postrzegania świata, na bazie którego Donald Trump zbudował swoją kampanię prezydencką. Spośród ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii zagłosowali za Brexitem, 58% twierdzi, że obecnie żyje im się gorzej niż 30 lat temu.

Wojciech WILK
Polska pomoc humanitarna dla uchodźców na Bliskim Wschodzie
Pomoc humanitarna na Bliskim Wschodzie, obejmująca zapewnienie dachu nad głową, środki na zakup żywności i lekarstw, pomoc medyczną, jest pięciokrotnie tańsza niż pomoc socjalna dla uchodźców w Europie. Polski rząd stoi przed unikalną możliwością pokazania krajom UE alternatywnego podejścia do rozwiązywania kryzysu migracyjnego.

Ibrahim AL SABBAGH OFM
Dziś Polacy są dobrymi Samarytanami moich braci z Aleppo
Cały naród polski stał się „narodem Samarytaninem” narodu syryjskiego, porzuconemu na drodze, odartemu ze swej godności, opuszczonemu między życiem a śmiercią, bez teraźniejszości, bez przyszłości, rozdartemu, zranionemu. Wiele rodzin i osób w Polsce pomaga rodzinom i osobom w Syrii.

Magdalena EL GHAMARI
Cool jihad
Cool jihad to termin, który oddaje nastroje młodych muzułmanów. Dla nich symbolika Daesh stała się modą, którą z dumą naśladują. Oto bowiem ponure i straszne w istocie rzeczy zjawisko, młodzież zaczęła postrzegać jako stylowe, pożądane i modne. Mordercza moda w świecie islamu.

Gordon BROWN
Przyszłość Syrii
Z rozpoczęciem odbudowy zniszczonej Syrii nie możemy czekać do końca wojny. Wiele działań możemy rozpocząć już dziś. Ułatwiając ludziom z terenów objętych konfliktem dostęp do informacji, stwarzamy im nie tylko możliwość kontynuacji nauki. Czynimy coś znacznie ważniejszego – dajemy im nadzieję na lepsze jutro. Dzięki temu pokolenie okresu syryjskiej wojny nie będzie stracone.

Mona ABO ASSAF
"Syryjscy Druzowie. Historia nieznana"
Teraz, gdy w Syrii trwa wojna, Druzowie to najbardziej znienawidzona grupa wyznaniowa przez tzw. Państwo Islamskie — dlatego, że jej członkowie są „antysystemowi” i niepraktykujący. Dzięki rozsądnej i neutralnej postawie przywódców druzyjskich, cieszących się ogromnym szacunkiem wspólnoty, As-Suwajda nie jest ogarnięta wojną jak inne miasta.

Bernard-Henri LÉVY
"Syria. Rosja gra o Europę"
Putin to imperialista ze starej szkoły. Jego operacja w Syrii ma po części odwrócić uwagę od podziału Ukrainy. A słabo zawoalowane groźby pod adresem państw bałtyckich, Polski, Finlandii, Turcji – której przestrzeń powietrzną i relacje z NATO testował rosyjski samolot – ujawniają strategię agresji nastawionej na osłabienie Europy. Europejczycy muszą uświadomić sobie zamiary Putina, nim będzie za późno.

Gordon BROWN
"Edukacja bez granic"
Aby zapewnić miejsce wszystkim dzieciom uchodźców, musimy zdobyć dla UNICEF i UNHCR 195 mln dolarów rocznie; na miejscu plan realizować mają organizacje pozarządowe i władze libańskie. Udało nam się już stworzyć przymierze dziesięciu pierwszych krajów darczyńców; potrzebujemy następnych dziesięciu, żeby sfinansować projekt w całości.

Joseph S. NYE
"Moralny obowiązek, który spoczywa na Baracku Obamie"
Jakie są powinności przywódcy światowego mocarstwa? Problem wykracza daleko poza Syrię – świadczą o tym ostatnie krwawe wydarzenia w Sudanie Południowym, Republice Środkowoafrykańskiej, Somalii czy innych miejscach.

Francesca BORRI
Historia prawdziwa
Gdybym to wiedziała wcześniej, nie bałabym się w życiu niczego – nie bałabym się kochać, nie bałabym się działać. Zamiast być tutaj, teraz, zamiast wtulać się we własne kolana w ciemności, zamiast żałować wszystkiego, czego w życiu nie zrobiłam, wszystkiego, czego nie powiedziałam. Wy, którzy jutro wciąż będziecie przy życiu – na co jeszcze czekacie? Dlaczego nie potraficie dostatecznie mocno kochać? Wy, którzy macie w życiu wszystko – dlaczego tak bardzo się boicie?!

Krzysztof LISEK
"Niezbędna globalna koalicja na rzecz pokoju w Syrii".
„Jedynym rozwiązaniem konfliktu wydaje się być porozumienie samych Syryjczyków, zwolenników reżimu Prezydenta Assada i zbrojną opozycją, złożoną z blisko 2000 różnych ugrupowań. Pojawiła się na to pewna szansa, ze wzglądu na impas w działaniach wojskowych. Żadna strona nie może osiągnąć przewagi, co mogłoby skłonić oba obozy do negocjacji”