"Niezbędna globalna koalicja na rzecz pokoju w Syrii".
Unia Europejska, a w tym Polska nie może być obojętna na dramatyczną sytuację milionów uchodźców w Syrii i ciągnącą się w tym kraju latami wyniszczającą wojnę, która pochłonęła już ponad 130 tysięcy ofiar, głównie ludności cywilnej.
Jedynym rozwiązaniem konfliktu wydaje się być porozumienie samych Syryjczyków, zwolenników reżimu Prezydenta Assada i zbrojną opozycją, złożoną z blisko 2000 różnych ugrupowań. I de facto pojawiła się na to pewna szansa, ze wzglądu na impas, który nastąpił w działaniach wojskowych. Żadna strona nie może osiągnąć przewagi, co mogłoby skłonić oba obozy do negocjacji. Oczywistą podstawą do dalszych rozmów jest zawieszenie broni, niezbędne do stworzenia korytarzy humanitarnych, konieczne społeczności międzynarodowej do dostarczenia elementarnej pomocy milionom potrzebujących w Syrii, gdzie brakuje zarówno najbardziej podstawowych dóbr jak i usług.
Debata plenarna o dramatycznej sytuacji w Syrii. Jutro w Strasburgu glosowanie rezolucji, ktora negocjowalem w imieniu @EPPGroup
— Krzysztof Lisek (@KrzysztofLisek) luty 5, 2014
Unia Europejska mogłaby w znaczącym stopniu przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktu poprzez stworzenie globalnej koalicji, wywierającej presję na obie strony konfliktu. Nacisk ten miałby pochodzić nie tylko ze strony połączonych sił Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i sąsiadów Syrii, głównie Turcji, bezpośrednio odczuwającej efekty konfliktu. Kluczowe okazałoby się zaangażowanie Rosji, a być może także Iranu.
Krzysztof Lisek
TRESC REZOLUCJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO (doc.): JMR_Syria_ tabled