Prof. Arkady RZEGOCKI: Czym jest Polska? Kraj wolności i solidarności
Prof. Arkady RZEGOCKI

Prof. Arkady RZEGOCKI

Czym jest Polska?
Kraj wolności i solidarności

Mam przekonanie i nadzieję, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej coraz wyraźniej widzą, że Polska wyrasta na partnera, na którego można liczyć w najtrudniejszych sytuacjach, i że Polacy mają rację, wskazując na łączące państwa Europy Środkowej i Wschodniej wspólne interesy polityczne, ekonomiczne i w dziedzinie bezpieczeństwa. Bliższa współpraca może tylko zwiększać rolę naszego regionu i przyczyniać się do budowy większego dobrobytu i bezpieczeństwa.

Josep BORRELL: Nowe granice dyplomacji
Josep BORRELL

Josep BORRELL

Nowe granice dyplomacji

Bitwa narracji – to nie jest sprawa drugorzędna. Wojen nie wygrywa się tylko poprzez wysyłanie czołgów, rakiet i wojska – toczy się też wielką bitwę o to, kto zdobędzie ludzkie dusze

Michał KŁOSOWSKI: Za sprawą konfliktu na Ukrainie dostrzegamy znaczenie Polski w stosunkach międzynarodowych
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Za sprawą konfliktu na Ukrainie dostrzegamy znaczenie Polski w stosunkach międzynarodowych

W wielostronnych spotkaniach najważniejszych przywódców Zachodu widać, że rola Polski wzrasta. Co ciekawe, to zagrożenie na wschodniej granicy Ukrainy i wschodniej flanki NATO powoduje, że rola Polski wzrasta. Nie da się tego nie zauważyć – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Joseph S. NYE Jr.: Czy moralność ma znaczenie?
Joseph S. NYE

Joseph S. NYE

Czy moralność ma znaczenie?

Woodrow Wilson koncepcję równowagi sił uważał za niemoralną, bo krojącą słabe narody jak sery na użytek wielkich mocarstw. Przykładem tego była Polska podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. W USA dziedzictwo liberalne, które pozostawił po sobie Wilson, uznano za pułapkę dla amerykańskiej polityki zagranicznej.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną

Dzisiejszy świat wymaga skutecznego tłumaczenia naszych racji, wyjaśniania naszego stanowiska i decyzji, budowy korzystnego wizerunku naszego kraju. Potrzebujemy właściwie identyfikować i sprawnie reagować na pojawiające się zagrożenia. Konsekwentnie modernizujemy polską służbę zagraniczną, tak w wymiarze kadrowym, prawnym jak i infrastrukturalnym.

Prof. Adam D. ROTFELD: Miejsce Polski zależy od nas
Prof. Adam D. ROTFELD

Prof. Adam D. ROTFELD

Miejsce Polski zależy od nas

Miejsce Polski we wspólnocie narodów się zmienia. Nie odbywa się to kosztem sąsiadów w wyniku wojen napastniczych ani w wyniku ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej. Zmienia się w wyniku mądrego i odpowiedzialnego postępowania coraz to nowych pokoleń, które codzienną pracą i kreatywnym podejściem do rozwiązywania problemów i podejmowania nowych wyzwań pomnażają potencjał, jaki otrzymały w spadku od przodków. Świat wkroczył nieodwołalnie w postindustrialne czasy robotyzacji i nowych technologii informatycznych. O naszym miejscu w świecie zdecyduje to, co jest największym bogactwem Polski – kapitał ludzki, „szare komórki” i zdolności do wypracowania rozwiązań, których jeszcze nikt nigdy nie wypróbował, pójścia drogą, po której jeszcze nikt nie stąpał. Wymaga to od przywódców politycznych zrozumienia, że nauka w XXI w. stała się główną siłą napędową rozwoju, a uczeni nie mogą być traktowani w kategorii mędrców zamkniętych w wieży z kości słoniowej. 

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: Złe ideologie i populizm niszczą dziś Europę
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Złe ideologie i populizm niszczą dziś Europę

Europa potrzebuje dziś realistycznej, wolnej od uproszczeń i stereotypów diagnozy jej problemów oraz efektywnych narzędzi ich rozwiązania. Złe ideologie i populizm – każde z tych zjawisk dotyka także dziś politykę europejską, zniekształcając obraz rzeczywistości i skłaniając decydentów ku błędnym rozwiązaniom.

Dariusz P. PŁOCHOCKI: Rewolucja róż 2.0 Wybory w najważniejszym kraju Partnerstwa Wschodniego
Dariusz P. PŁOCHOCKI

Dariusz P. PŁOCHOCKI

Rewolucja róż 2.0
Wybory w najważniejszym kraju Partnerstwa Wschodniego

Nie wolno nam zapominać o Gruzji – najważniejszym kraju regionu w Partnerstwie Wschodnim. W najbliższych wyborach dwa największe ugrupowania, koalicja Gruzińskie Marzenie — Demokratyczna Gruzja i Zjednoczony Ruch Narodowy, mogą liczyć na podobny wynik. Kampania wyborcza koalicji rządzącej skupia się głównie na osobie kontrowersyjnego miliardera Bidziny Iwaniszwilego.

Sabina TREFFLER: Polska polityka zagraniczna. Mapa wpływów
Sabina TREFFLER

Sabina TREFFLER

Polska polityka zagraniczna.
Mapa wpływów

Andrzej Duda, Marek Magierowski, Witold Waszczykowski, Jan Parys, Stanisław Karczewski, Adam Kwiatkowski, Jan Dziedziczak, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Roszkowski, Krzysztof Szczerski, Tomasz Orłowski, Sławomir Dębski, Arkady Rzegocki, Kazimierz Ujazdowski, Agaton Koziński, Michał Kobosko, Paweł Wroński, Stefan Hambura, Maria Przełomiec… czyli mapa wpływów w polskiej polityce zagranicznej.

Michał BONI: Brexit. Brytyjski problem i europejskie wyzwania.
Michał BONI

Michał BONI

Brexit.
Brytyjski problem i europejskie wyzwania.

Kluczem jest powszechna, otwarta, czysta w sensie unikania nienawiści i kłamstw debata europejska. Debata obywateli, regionów, narodów, państw — wszystkich partnerów europejskiego projektu. I dopiero po tej pracy można powiedzieć, że zmieniamy traktat lub nie. Zaczynanie od hasła „zmienić traktat” zaprowadzi nas na manowce populistyczno-sloganowej gry.

Krzysztof LISEK: "Niezbędna globalna koalicja na rzecz pokoju w Syrii".
Krzysztof LISEK

Krzysztof LISEK

"Niezbędna globalna koalicja na rzecz pokoju w Syrii".

„Jedynym rozwiązaniem konfliktu wydaje się być porozumienie samych Syryjczyków, zwolenników reżimu Prezydenta Assada i zbrojną opozycją, złożoną z blisko 2000 różnych ugrupowań. Pojawiła się na to pewna szansa, ze wzglądu na impas w działaniach wojskowych. Żadna strona nie może osiągnąć przewagi, co mogłoby skłonić oba obozy do negocjacji”