

Josep BORRELL
Nowe granice dyplomacji
Bitwa narracji – to nie jest sprawa drugorzędna. Wojen nie wygrywa się tylko poprzez wysyłanie czołgów, rakiet i wojska – toczy się też wielką bitwę o to, kto zdobędzie ludzkie dusze

Daniel GROS
Zachary PAIKIN
Czy wojna Putina z Ukrainą uczyni Unię silniejszą?
Jedność UE nie jest ani kompletna, ani lekiem na wszystko, natomiast postęp w kwestii obronności, choć jest zjawiskiem pozytywnym, nadal dopiero nabiera kształtów.

Michał KŁOSOWSKI
Za sprawą konfliktu na Ukrainie dostrzegamy znaczenie Polski w stosunkach międzynarodowych
W wielostronnych spotkaniach najważniejszych przywódców Zachodu widać, że rola Polski wzrasta. Co ciekawe, to zagrożenie na wschodniej granicy Ukrainy i wschodniej flanki NATO powoduje, że rola Polski wzrasta. Nie da się tego nie zauważyć – mówi w komentarzu #NajważniejszeDnia Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego Wszystko co Najważniejsze.

Joseph S. NYE
Czy moralność ma znaczenie?
Woodrow Wilson koncepcję równowagi sił uważał za niemoralną, bo krojącą słabe narody jak sery na użytek wielkich mocarstw. Przykładem tego była Polska podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. W USA dziedzictwo liberalne, które pozostawił po sobie Wilson, uznano za pułapkę dla amerykańskiej polityki zagranicznej.

Molly KRASNODĘBSKA
Piętnowanie jako instrument władzy politycznej
Stygmatyzacja, piętnowanie słowem, stała się obecnie jednym z głównych narzędzi w polityce międzynarodowej.

Prof. Adam D. ROTFELD
Miejsce Polski zależy od nas
Miejsce Polski we wspólnocie narodów się zmienia. Nie odbywa się to kosztem sąsiadów w wyniku wojen napastniczych ani w wyniku ruchów tektonicznych skorupy ziemskiej. Zmienia się w wyniku mądrego i odpowiedzialnego postępowania coraz to nowych pokoleń, które codzienną pracą i kreatywnym podejściem do rozwiązywania problemów i podejmowania nowych wyzwań pomnażają potencjał, jaki otrzymały w spadku od przodków. Świat wkroczył nieodwołalnie w postindustrialne czasy robotyzacji i nowych technologii informatycznych. O naszym miejscu w świecie zdecyduje to, co jest największym bogactwem Polski – kapitał ludzki, „szare komórki” i zdolności do wypracowania rozwiązań, których jeszcze nikt nigdy nie wypróbował, pójścia drogą, po której jeszcze nikt nie stąpał. Wymaga to od przywódców politycznych zrozumienia, że nauka w XXI w. stała się główną siłą napędową rozwoju, a uczeni nie mogą być traktowani w kategorii mędrców zamkniętych w wieży z kości słoniowej.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich, będzie wspierała ich drogę do UE
Polska wyciąga dłoń do państw Bałkanów Zachodnich (Serbia, Macedonia, Czarnogóra, Albania, Kosowo, Bośnia i Hercegowina), bo wie, że ich przyjęcie do Unii Europejskiej będzie zdecydowanie korzystne dla całej Europy – pisze prof. Jacek CZAPUTOWICZ.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Polityka zagraniczna państwa jest sprawą narodową, a nie partyjną
Dzisiejszy świat wymaga skutecznego tłumaczenia naszych racji, wyjaśniania naszego stanowiska i decyzji, budowy korzystnego wizerunku naszego kraju. Potrzebujemy właściwie identyfikować i sprawnie reagować na pojawiające się zagrożenia. Konsekwentnie modernizujemy polską służbę zagraniczną, tak w wymiarze kadrowym, prawnym jak i infrastrukturalnym.

Gérard LARCHER
Francja, Niemcy i Polska. To od naszych trzech krajów zależy teraz przyszłość Europy
W obliczu licznych wyzwań, którym Unia Europejska musi obecnie stawiać czoło, jesteśmy przekonani, że „duch weimarski” pozwoli nam poczynić wspólnie dalsze postępy.

Prof. Krzysztof SZCZERSKI
Złe ideologie i populizm niszczą dziś Europę
Europa potrzebuje dziś realistycznej, wolnej od uproszczeń i stereotypów diagnozy jej problemów oraz efektywnych narzędzi ich rozwiązania. Złe ideologie i populizm – każde z tych zjawisk dotyka także dziś politykę europejską, zniekształcając obraz rzeczywistości i skłaniając decydentów ku błędnym rozwiązaniom.

Sabina TREFFLER
Polska polityka zagraniczna. Mapa wpływów
Andrzej Duda, Marek Magierowski, Witold Waszczykowski, Jan Parys, Stanisław Karczewski, Adam Kwiatkowski, Jan Dziedziczak, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Roszkowski, Krzysztof Szczerski, Tomasz Orłowski, Sławomir Dębski, Arkady Rzegocki, Kazimierz Ujazdowski, Agaton Koziński, Michał Kobosko, Paweł Wroński, Stefan Hambura, Maria Przełomiec… czyli mapa wpływów w polskiej polityce zagranicznej.

Dariusz P. PŁOCHOCKI
Rewolucja róż 2.0 Wybory w najważniejszym kraju Partnerstwa Wschodniego
Nie wolno nam zapominać o Gruzji – najważniejszym kraju regionu w Partnerstwie Wschodnim. W najbliższych wyborach dwa największe ugrupowania, koalicja Gruzińskie Marzenie — Demokratyczna Gruzja i Zjednoczony Ruch Narodowy, mogą liczyć na podobny wynik. Kampania wyborcza koalicji rządzącej skupia się głównie na osobie kontrowersyjnego miliardera Bidziny Iwaniszwilego.

Michał BONI
Brexit. Brytyjski problem i europejskie wyzwania.
Kluczem jest powszechna, otwarta, czysta w sensie unikania nienawiści i kłamstw debata europejska. Debata obywateli, regionów, narodów, państw — wszystkich partnerów europejskiego projektu. I dopiero po tej pracy można powiedzieć, że zmieniamy traktat lub nie. Zaczynanie od hasła „zmienić traktat” zaprowadzi nas na manowce populistyczno-sloganowej gry.

Krzysztof LISEK
"Niezbędna globalna koalicja na rzecz pokoju w Syrii".
“Jedynym rozwiązaniem konfliktu wydaje się być porozumienie samych Syryjczyków, zwolenników reżimu Prezydenta Assada i zbrojną opozycją, złożoną z blisko 2000 różnych ugrupowań. Pojawiła się na to pewna szansa, ze wzglądu na impas w działaniach wojskowych. Żadna strona nie może osiągnąć przewagi, co mogłoby skłonić oba obozy do negocjacji”