
Jest czwartek, 1. grudnia a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Flisactwo znalazło się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że polskie flisactwo zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wniosek o wpis flisactwa na listę UNESCO złożyło w marcu 2021 r. sześć państw – Polska, Austria, Czechy, Niemcy, Łotwa i Hiszpania. Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w uzasadnieniu decyzji o wpisie pochwalił wnioskodawców, podkreślając przykładną współpracę państw składających wspólny wniosek oraz ogromne zaangażowanie wspólnot i depozytariuszy w cały proces przygotowywania nominacji, a także działania na rzecz ochrony i przekazu tradycji.
W Polsce flisactwo ma długą historię i bogatą tradycję na ziemiach województwa podkarpackiego, kultywowaną obecnie m.in. przez flisaków z Ulanowa, skupionych w Bractwie Flisackim p.w. św. Barbary, depozytariuszy wpisu. W ostatnich latach na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO wpisano: szopkarstwo krakowskie, kulturę bartniczą, sokolnictwo, dywany kwiatowe. Flisactwo jest już piątym polskim wpisem na listę UNESCO w zakresie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Listy-bomby w Hiszpanii adresowane były m.in. do premiera i minister obrony
Władze Hiszpanii poinformowały o zidentyfikowaniu pięciu listów-bomb, które były adresowane do: Ambasady Ukrainy w Hiszpanii (gdzie w środę przesyłka wybuchła w rękach jednego z pracowników placówki), premiera Pedro Sancheza, firmy zbrojeniowej Instalaza z Saragossy, siedziby ministerstwa obrony Hiszpanii (na nazwisko minister Margarity Robles), a także do położonej pod Madrytem bazy sił powietrznych w Torrejon de Ardoz. W czwartek administracja rządowa Hiszpanii przekazała, że pierwszy list przechwyciła już 24 listopada ostatni w czwartek 1 grudnia. Przesyłki były adreswane z terytorium Hiszpanii. Jak przekazują lokalne media, podejrzany list, podobny do pięciu poprzednich, został wysłany także do ambasady USA w Madrycie.
– Wszystkie koperty z ładunkami wybuchowymi są do siebie podobne, są w kolorze brązowym – poinformował sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Rafael Perez podczas konferencji w Madrycie. W czwartek po południu hiszpańska telewizja La Sexta poinformowała, że przesyłka podobna do poprzednich pięciu listów-bomb została dostarczona także do ambasady USA w Madrycie. Według hiszpańskiej policji koperta przesłana do placówki dyplomatycznej „posiada cechy zbliżone do innych” listów zawierających ładunki wybuchowe.
Rosja wysyła wsparcie wojskowe do północnej Syrii
W środę Rosja wysłała wsparcie militarne do obszaru północnej Syrii, który jest kontrolowany przez kurdyjskich bojowników i wojska rządowe. Wsparcie wysłała po serii napięć między Turcją a Kurdami. 14 listopada w Stambule miał miejsce śmiertelny zamach bombowy, o który Turcja obwiniła kurdyjskich bojowników; Ci nie zaprzeczają odpowiedzialności. W odpowiedzi 20 listopada Turcja rozpoczęła ataki powietrzne na cele kurdyjskie w Syrii i Iraku. Po przeprowadzeniu serii nalotów Turcja zagroziła atakiem lądowym na północ Syrii, w tym na obszar Tal Rifaat, a także na położone dalej na wschód Kobane i Manbidż.
W czwartek mieszkańcy Tal Rifaat, kurdyjskiego miasta w Syrii, (leżącego 15 km na południe od granicy z Turcją) potwierdzili, że rosyjskie wojska dotarły do miasta. Obecnie siły kurdyjskie kontrolują miasto i okoliczne wioski. Rosyjskie oddziały były już obecne na tym obszarze. Rosjanie już ustawili blokady drogowe w pobliskiej wiosce, oddzielając ją od pozycji kontrolowanych przez siły tureckie i ich syryjskich proxy rebeliantów. Zagrożone miasta Kobane i Manbidż znajdują się natomiast pod kontrolą wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), w skład których wchodzą Kurdyjskie Ludowe Jednostki Ochrony (YPG), jedna z grup, które Turcja oskarża o udział w zamachu bombowym w Stambule.

To Kijów jest dziś europejską stolicą kultury
🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
„Kto dziś rządzi światem?” | 47. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].
