Renata ACOSTA: Nowy wspaniały świat - w budowie. Już bez własności prywatnej
Renata ACOSTA

Renata ACOSTA

Nowy wspaniały świat - w budowie. Już bez własności prywatnej

Mieszkania, które zajmują okupanci, nie są już mieszkaniami banków, ale coraz częściej luksusowymi rezydencjami wartymi miliony euro albo rodzinnymi domami bezradnych, samotnych staruszków, którzy na kilka dni czy tygodni wylądowali w szpitalu. Skala tego fenomenu jest taka, że ludzie w miastach, w których proceder jest najsilniejszy, żyją z obawą, że jeśli wyjadą na weekend, po powrocie na swojej kanapie zastaną czterech nielegalnych imigrantów i usłyszą: Pan już tu nie mieszka.

Prof. Mercedes GARCÍA-ARENAL: Wspólnej drogi dla Europy szukajmy w historii, która łączy
Prof. Mercedes GARCÍA-ARENAL

Prof. Mercedes GARCÍA-ARENAL

Wspólnej drogi dla Europy szukajmy w historii, która łączy

Dlaczego kraje, które były przyzwyczajone do posiadania wielu mniejszości, stały się miejscem nietolerancji, zbrodni, przestępstw? Najwyraźniej dzisiaj walczymy o asymilację w Europie w niewłaściwy sposób. Powinniśmy spojrzeć na okres, w którym żyliśmy obok siebie. Obok siebie, z wolnością, szacunkiem, tolerancją i zrozumieniem.

Prof. Michał KLEIBER: Katalonia, czyli dramatyczne konsekwencje praworządnych wyroków sądu
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Katalonia, czyli dramatyczne konsekwencje praworządnych wyroków sądu

Atmosfera wśród mieszkańców Barcelony i paru innych dużych miast Katalonii jest bardzo napięta i nikt nie wie, co wydarzy się w najbliższym czasie – trudno nie trzymać kciuków za podjęcie racjonalnych negocjacji władz centralnych z rządem katalońskim, ale na razie na to się nie zanosi.

Beata WOJNA: Polska, raj dla Żydów
Beata WOJNA

Beata WOJNA

Polska, raj dla Żydów

W XVI i XVII wieku Polska otworzyła swoje drzwi dla Żydów wyrzuconych z Europy Zachodniej i stała się miejscem z największą obecnością żydowską, „rajem dla Żydów”, jak sami Żydzi wskazywali. Relacja pomiędzy Polską i wspólnotą żydowską jest tysiącletnia.

Igor MERTYN: Śmierć Gaudiego
Igor MERTYN

Igor MERTYN

Śmierć Gaudiego

W wieku 74 lat zakończył swój bogaty żywot nierozpoznany przez nikogo jeden z najgenialniejszych architektów XX wieku Antonio Gaudi. Artystę pochowano w krypcie jego kościoła, zgodnie z jego życzeniem. Ostatnie godziny życia są wciąż niewiadomą. Stanowiąc kanwę opowieści takich, jak ta.

Michał BONI: "Madryt jesienią - w słońcu"
Michał BONI

Michał BONI

"Madryt jesienią - w słońcu"

Czy Hiszpania zostanie w słońcu, czyli ocali racjonalność swojej drogi w wyborach grudniowych? Czy madrytczycy zachowają swój styl, czyli będą rozwijali się społecznie i kulturowo, nie martwiąc się o politykę, która musi prowadzić trudne sprawy, jak ocalanie kraju przed śmiertelną chorobą gospodarczą, co zrobili hiszpańscy chadecy w ostatnich latach? Czy zrobią politycznego fikołka i oddadzą władzę w ręce populistów?

Igor MERTYN: "Symbol Katalonii? Pracowity i uparty, dążący do celu osioł. A Hiszpanii? Głupi, ale silny byk"
Igor MERTYN

Igor MERTYN

"Symbol Katalonii? Pracowity i uparty, dążący do celu osioł. A Hiszpanii? Głupi, ale silny byk"

— Chcieli nas pozbawić naszej kultury i języka. Wy to rozumiecie! — mówi Pepo. Polacy walczyli po stronie republikanów, szczególnie w Katalonii. W oddziałach republikańskich można było usłyszeć język polski. Powiedzenie, że Katalończycy są „jak Polacos”, oznacza, że posługują się nie tylko językiem niezrozumiałym dla Hiszpanów, ale mają zupełnie inną mentalność i kulturę.

Bradnee CHAMBERS: "Cyfrowa transformacja Europy"
Bradnee CHAMBERS

Bradnee CHAMBERS

"Cyfrowa transformacja Europy"

Jeśli chodzi o miejsca pracy, „internet wszystkiego” będzie kluczowym motorem zatrudnienia. Same postępy w obliczeniach w chmurze powinny stworzyć do 2020 r. dodatkowe 2,5 mln miejsc pracy w Europie.

Michał BONI: "Trzy świątynie na weekend. Barcelona"
Michał BONI

Michał BONI

"Trzy świątynie na weekend. Barcelona"

Tożsamość kibica w świecie współczesnym ma w sobie moc identyfikacji religijnej, czy artystycznej, czy narodowej. Sprawiam sobie przyjemność, by czuć się w czymś, z czymś związanym, przez coś zawłaszczanym. Jakoś takich emocji potrzebujemy… Barcelona, ze swoimi trzema świątyniami na weekend – daje nam to, czego potrzebujemy. Ale i coś więcej – prawdziwą magię miasta.