Mateusz MORAWIECKI: Jesteśmy dumni z wartości chrześcijańskiej Europy

Jesteśmy dumni z wartości chrześcijańskiej Europy

Photo of Mateusz MORAWIECKI

Mateusz MORAWIECKI

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Premier Rzeczpospolitej w latach 2017–2023. Był członkiem zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Dziś największym fizycznym zagrożeniem dla naszej cywilizacji jest Rosja.  Ale jeszcze innym bardzo ważnym zagrożeniem jest niszczenie własnego dziedzictwa kulturowego, totalne szaleństwo. Od lat w Europie toczy się cicha wojna przeciwko wartościom, które zbudowały naszą cywilizację – twierdzi Mateusz MORAWIECKI

Polska i Hiszpania leżą na dwóch odległych biegunach Europy, ale jesteśmy sobie bardzo bliscy – nasze narody nade wszystko cenią niezależność. Przez wieki żyliśmy na pograniczu cywilizacji. Z zachodu Hiszpania, a ze Wschodu Polska. Stanowiliśmy dwa skrzydła Europy. A siłą tych skrzydeł była wierność tradycji.

Dzisiejsza Unia Europejska chce odwrócić się plecami do swojej tradycji, ale w ten sposób podcina sobie skrzydła.  Kilku urzędników w Brukseli jest przekonanych, że to oni tworzą Europę. Mylą się. Europę tworzą jej narody, wolne i suwerenne narody. Zamiast polegać na sile europejskich narodów i europejskiej tradycji inwestuje w siłę biurokracji. 

Instytucje z Brukseli rozszerzają własne kompetencje i robią to nie mając do tego żadnych podstaw w traktatach! Nie powinniśmy na to pozwalać! W ten sposób może i są w stanie zbudować ponadnarodową bestię, ale bez prawdziwych i tradycyjnych wartości, pozbawionego duszy. Wiara, Panie i Panowie, że możemy budować przyszłość bez zważania na przeszłość, wiara, że możemy być szczęśliwi pozbawieni naszych tożsamości jest czystym szaleństwem. 

Kiedy Europa zamiast wierzyć w człowieka wierzyła w te sztuczne, ideologiczne formuły popadała w głęboki duchowy kryzys. Wyzbywając się tożsamości narodowej, skazujemy przyszłe pokolenia na życie w chaosie wartości.  Tradycja jest tym, co łączy dwa przeciwległe brzegi, a pozbawieni jej spadamy w przepaść.  

Dziś największym fizycznym zagrożeniem dla naszej cywilizacji jest Rosja.  Ale jeszcze innym bardzo ważnym zagrożeniem jest niszczenie własnego dziedzictwa kulturowego, totalne szaleństwo. Od lat w Europie toczy się cicha wojna przeciwko wartościom, które zbudowały naszą cywilizację.  Tymczasem wszyscy jesteśmy dziećmi cywilizacji chrześcijańskiej nie możemy o tym zapomnieć musimy być dumni jako dziedzice i beneficjenci najlepszej cywilizacji, chrześcijańskiej cywilizacji; cywilizacji, która była i jest najbardziej przyjazna dla ludzi; cywilizacji, która stworzyła obecny dobrobyt i dobre szanse na lepsze życie dla ludzkości w przyszłości.  

Słyszeliście, żeby Rosja za coś przepraszała? Lub Chiny?  Nie. A nam ciągle ktoś każe przepraszać za to, kim jesteśmy, za nasze wartości. Musimy powiedzieć nie.  Nie zamierzam przepraszać za to, że jestem Polakiem, katolikiem, człowiekiem przywiązanym do takich zakurzonych wartości jak prawda i dobro, wolność i solidarność, prawo i sprawiedliwość.

I nie powinien za to przepraszać żaden Hiszpan i żadna Hiszpanka, żaden Włoch i żadna Włoszka, żaden Węgier i żadna Węgierka.  Mamy powody być dumni z tego kim jesteśmy.  

Siła, która tkwi w narodzie objawia się dziś na Ukrainie. Ukrainki i Ukraińcy wygrywają tę wojnę przede wszystkim walecznym sercem.  I jestem przekonany, że z naszą pomocą Ukraińcy ostatecznie ją wygrają. A miliony ukraińskich matek i dzieci, które znalazły swoje drugie domy w Polsce i w Hiszpanii, będą mogły wrócić do swoich domów mamy nadzieję, że niezniszczonych domów! 

Wiem, że naród hiszpański bardzo mocno wspiera Ukraińców i wierzę, że ta wojna to moment przebudzenia dla Europy.  

Prawda jest taka, że europejskie elity dały się uwieść tanim kontraktom na gaz i naiwnej wierze, że Moskwa to wiarygodny partner. Podczas gdy Kreml zachowuje się jak diler narkotyków – sprzedaje taniej gaz, ale prawdziwą cenę za ten gaz widzimy teraz w inflacji, w wysokich cenach energii i w krwi na Ukrainie.  Ale to nie elity płacą cenę za te straszne błędy, to nie brukselskie elity, ale płacą za to zwykli ludzie, normalne rodziny w Hiszpanii i w Polsce, i w całej Europie.  

To jest wielki grzech, katastrofalny błąd instytucji UE oraz niektórych wpływowych ludzi… i ten błąd powinien być nauczką.  Pamiętacie Brexit? Czy Komisja Europejska czegoś się nauczyła? Ostatnio postanowiła pouczać Włochów, jak mają głosować w wyborach. Koszmarne podejście.  

Cieszę się, że w wielu krajach narody budzą się do życia, że zaczynają rozumieć, że Europę trzeba uratować przed jej prawdziwymi grabarzami – armią bezdusznych urzędników przekonanych o swojej nieomylności.  Nie jest jeszcze za późno. Z drogi, która prowadzi na manowce możemy zawrócić. Jest w Europie coraz więcej sił politycznych takich jak VOX, jest coraz więcej Was – wspaniałych ludzi VOX, którzy dają nadzieję, że możemy być na powrót silni, na powrót zjednoczeni, że możemy razem odzyskać lepszą przyszłość. Warunek jest jeden: musimy zaufać prawdziwym twórcom współczesnej Europy – jej narodom.  

Ja do tych wszystkich, rozprzestrzeniających się, dziwnych ideologicznych eksperymentatorów mam tylko jedną uwagę: a może dalibyście nam święty spokój?  A może dalibyście nam normalnie żyć normalnie?  A może bylibyście tak mili i nie pakowali się ze swoimi „IDEAMI” do naszych rodzin? 

.Panie i Panowie, dziś po Europie grasują ludzie, którzy chcą wyważyć drzwi do naszych domów i przemeblować je według własnego widzimisię. Nie pozwolimy na to. Nasze domy, te w Hiszpanii i te w Polsce są zagrożone. Ale kiedy patrzę na was to wiem jedno: będziemy bronić naszych mieszkań, będziemy bronić naszych domów i będziemy bronić naszych wartości i będziemy bronić naszych państw. 

¡Viva la normalidad!  ¡Viva la solidaridad!  ¡Viva la libertad!  ¡Viva Polonia!  ¡Viva España! 

Mateusz Morawiecki
Tekst wystąpienia w Madrycie 9 października 2022 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 października 2022
Fot. JesúS HellíN / Zuma Press / Forum