Alicja JAGIELSKA-BURDUK, Prof. Michał KLEIBER: Tradycja jako ważny przejaw dziedzictwa kulturowego
Alicja JAGIELSKA-BURDUKProf. Michał KLEIBER

Alicja JAGIELSKA-BURDUK
Prof. Michał KLEIBER

Tradycja jako ważny przejaw dziedzictwa kulturowego

Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO pozytywnie zaopiniował ostatnio wpisanie Poloneza – tradycyjnego tańca polskiego – na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Wydanie 500 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 500 Wszystko co Najważniejsze

W tym tygodniu we „Wszystko co Najważniejsze” profesor Jacek HOŁÓWKA pisze o unikalności naszego kraju, jego historii i drogi ostatnich lat . Analizując obecny moment historii Polski, prof. Hołówka wskazuje na potrzebę obywatelskości, która pomimo tłumienia, zawsze znajdowała swoją drogę. 

Popołudniowe Espresso: Listy-bomby w Hiszpanii adresowane m.in. do premiera
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Listy-bomby w Hiszpanii adresowane m.in. do premiera

Władze Hiszpanii poinformowały o zidentyfikowaniu pięciu listów-bomb, które były adresowane do: Ambasady Ukrainy w Hiszpanii (gdzie w środę przesyłka wybuchła w rękach jednego z pracowników placówki), premiera Pedro Sancheza

Dominik DUBIEL SJ: Po co Kościołowi piękno?Refleksje po festiwalu Musica Divina
Dominik DUBIEL SJ

Dominik DUBIEL SJ

Po co Kościołowi piękno?
Refleksje po festiwalu Musica Divina

Zdobywające popularność festiwale, wydawnictwa i kanały w internecie poświęcone muzyce dawnej wydają się wskazywać, że ludzie są dziś stęsknieni raczej przypominania, że niebo nad ich głowami to również harfy anielskie – pisze Dominik DUBIEL SJ

Yves CONGAR OP: Tradycja jako przekaz
Yves CONGAR OP

Yves CONGAR OP

Tradycja jako przekaz

Z misją mamy do czynienia wtedy, gdy ktoś za czyimś pośrednictwem realizuje zadanie, do którego jest zobowiązany, z tradycją zaś wtedy, gdy jeden i ten sam przedmiot jest kolejno przekazywany innym osobom, poczynając od pierwszego właściciela.

Prof. Andrzej NOWAK: Uniwersalne przesłanie wolności
Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Uniwersalne przesłanie wolności

I Rzeczpospolita to niezwykle ciekawy eksperyment życia obywatelskiego. Wprawdzie ograniczony do jednej grupy społecznej, ale jednak liczącej setki tysięcy wolnych ludzi, czyli więcej niż wówczas w jakimkolwiek kraju europejskim.

Jan ROKITA: Wielkie czyszczenie przeszłości
Jan ROKITA

Jan ROKITA

Wielkie czyszczenie przeszłości

Prostota i łatwość użycia cepa zawsze fascynowała lewicowych intelektualistów. Ale zamiar ideologicznego wyczyszczenia uniwersytetów akurat z wiedzy o antyku jest jednak w istocie dość przypadkowym strzałem w ciemno.