Po upadku komunizmu najpierw stworzyliśmy społeczeństwo obywatelskie, a następnie je zadusiliśmy. Cała oficjalna polityka jest fasadowa, deklaratywna i oparta na fikcji liberalnego państwa dobrobytu.
Historia ma znaczenie. Wiedział o tym kard. Wyszyński, gdy decydował, by pierwsza papieska Msza św. w Warszawie była celebrowana na ówczesnym pl. Zwycięstwa.
Prawdziwą ojczyzną Fryderyka Chopina jest zaczarowane królestwo poezji.
Stary Kontynent – osłabiany od wewnątrz przez instytucje europejskie, zamiast odpierać ataki z zewnątrz – nie jest najlepiej przygotowany do odpowiedzi na geopolityczne wyzwania chwili.
Nr 57. „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu oraz wysyłkowo i w prenumeracie — w Sklepie Idei
W 57. numerze „Wszystko co Najważniejsze” eseje m.in. prof. Jeffrey’a SONNENFIELDA, prof. Michała KLEIBERA, Laury MANDEVILLE, prof. Françoisa KERSAUDY’EGO.
W mieście powinno powstać Muzeum Pamięci Polski, oparte na wielkich symbolach przeszłości, by nieść w przyszłość naukę wywiedzioną z historii.
„Każdy numer będzie ukazywać się o północy z soboty na niedzielę. Pierwszy numer ukazuje się kilka dni po tym, jak nastąpił zbrodniczy atak Hamasu na Izrael, gdy obok nas wciąż trwa wojna na Ukrainie, a przyszłość Polski i, szerzej, Unii Europejskiej jest jak nigdy pod wielkim znakiem zapytania. W czasie refleksyjnym, bardzo istotnym dla naszej przyszłości. Uważam, że właśnie w takich sytuacjach powinniśmy wsłuchiwać się w głos mądrych ludzi, korzystać z tego, że są wśród nas, że możemy czerpać z ich wiedzy, doświadczenia. Wierzymy, że w świecie zdominowanym przez pośpiech, szybkość mediów społecznościowych, kakofonię informacji atakujących nas zewsząd – Czytelnicy doceniają wysokojakościowe, uczciwe dziennikarstwo”. |