Prof. Janusz WRÓBEL
Wrzesień 1939 r. Polacy na uchodźczych szlakach
We wrześniu 1939 r. granicę przekroczyło wielu intelektualistów i ludzi pióra. Tylko w Rumunii znalazło się 114 dziennikarzy i publicystów.
Jan OLASZEK
Michał Głowiński w Towarzystwie Kursów Naukowych
W 1978 r. Michał Głowiński wszedł na kolejny poziom sprzeciwu wobec systemu, sygnując deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych.
Mateusz SOKULSKI
Społeczny odbiór i rezonans „Solidarności” w Jugosławii
Jak Jugosławia zareagowała na powstanie w Polsce „Solidarności”? Społeczeństwo przyjęło tę wiadomość z zainteresowaniem i entuzjazmem.
Mariusz ŻUŁAWNIK
Marzena KRUK
Straty.pl, czyli repozytorium cierpienia
Baza straty.pl – zwana tak popularnie od adresu strony internetowej – to swoiste repozytorium bólu i cierpienia; to zbiór informacji o ludzkich dramatach z okresu najkrwawszej wojny w dziejach świata. Są w niej zgromadzone informacje dotyczące m.in. oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego, więźniów, członków konspiracji, ofiar Holocaustu, egzekucji, robotników przymusowych, nieletnich ofiar wojny, siłą wcielonych do Wehrmachtu.
Prof. Andrzej CHWALBA
Wrzesień 1939 r. Czy Polska musiała przegrać?
Czy wrzesień 1939 r. mógł skończyć się inaczej? To pytanie jest stawiane od zakończenia II wojny światowej i wciąż poszukuje się odpowiedzi.
Patryk PALKA
Bitwa Warszawska 1920 r. zasługuje na łuk triumfalny na miarę tego w Paryżu
Bitwa Warszawska 1920 r. to jeden z najważniejszych momentów polskiej historii. Do dziś w Polsce nie ma jednak monumentu ani muzeum poświęconego temu wydarzeniu. Powinniśmy dążyć do tego, by w Warszawie stanął łuk triumfalny na miarę tego w Paryżu, który przypomni każdemu o jednej z przełomowych chwil w dziejach Europy, a zarazem doda stolicy uroku i stanie się jednym z jej znaków rozpoznawczych.
Andrzej JERIE
Muzeum nowoczesne, czyli jakie? Wrocławska Zajezdnia daje odpowiedź
Przy całej mojej miłości do nowych technologii i otwarciu na poszukiwanie nowoczesnych środków wyrazu w mojej ocenie należy dzisiaj robić wszystko, żeby odbiorców – zwłaszcza młodych – zachęcać do bycia ze sobą, rozmowy, współpracy i manualnych interakcji. Niech młodzi się pobrudzą, zmęczą, może nawet pokłócą. Taka właśnie jest wrocławska Zajezdnia.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 538 Wszystko co Najważniejsze
Kwestia relacji moralności i polityki to zagadnienie, o którym napisano wiele. Jednakże przyznać trzeba, że dotychczas jednym z najważniejszych moralnych kompasów polityki międzynarodowej było doświadczenie II Wojny Światowej.
Prof. Andrzej NOWAK
Nie przegraliśmy tej wojny. Mamy powody do dumy, nie do kompleksów
Polacy właściwie wybrali, decydując się na stawienie oporu Hitlerowi. Dziś powinniśmy spoglądać na udział Polaków w II wojnie światowej jako powód do dumy, a nie wyłącznie motyw uczucia zdrady, żalu i wstydu.
Karol NAWROCKI
Wschodnia flanka Europy – od stuleci
Polska to dziś kluczowy kraj wschodniej flanki NATO, obrońca wschodnich granic Unii Europejskiej i miejsce schronienia dla setek tysięcy Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską agresją. Nie pierwszy raz w naszych dziejach jesteśmy tarczą Europy.
Andrzej DUDA
Powstanie Warszawskie jest moralnym fundamentem naszej niepodległości
Powstanie Warszawskie jest moralnym fundamentem, moralną podstawą naszej niepodległości. Tak – tej dzisiejszej niepodległości. Tak – tej Polski, która staje się w tej chwili coraz piękniejsza, z roku na rok coraz zamożniejsza, coraz lepiej rozwinięta, w której dzisiaj wszyscy żyjemy, w której dzisiaj wszyscy pracujemy, która dzisiaj, od 35 lat, jest państwem w pełni niepodległym, w pełni suwerennym.
Prof. Jacek HOŁÓWKA
Wołyń. Wybaczenie czy zapomnienie?
Można oczekiwać od historyków i polityków, że zgodzą się wspólnie opisać zasadniczy dylemat i odnieść do kilku kwestii. Czy śmierć stu tysięcy Polaków realnie przybliżała niepodległość Ukrainy? Kiedy ta niepodległość została efektywnie zdobyta? Czy można ją było osiągnąć w inny sposób? I czy teraz możemy wreszcie powiedzieć sobie prawdę na ten temat?
Mariusz BOROWIAK
Zygmunt Jasiński. Świadek historii, który żył w burzliwych czasach
Wspomnienia Zygmunt Jasiński zaczął spisywać pod koniec życia, zachęcony przez żonę Zofię i synów oraz inspirowany przez kolegów i znajomych.
Patryk PALKA
Unia polsko-litewska, czyli awans do pierwszej ligi
Unia polsko-litewska pozwoliła obu krajom skutecznie hamować imperialną politykę Moskwy przez 250 lat.
Prof. Andrzej NOWAK
Unia lubelska. Kręte drogi do zgody
Unia lubelska roku 1569 była w rzeczywistości kompromisem. Jej charakter przekonał szlachtę ruską z województw przyłączonych do Korony.
Patryk PALKA
Ojcowie Niepodległości. Autorytet wiecznie żywy
Konflikt w tak dużym i niejednorodnym narodzie jak polski jest nieunikniony. Nie ustrzegli się go nawet Ojcowie Niepodległości.
Paulina MATYSIAK
Silna Polska w bezpiecznej Europie
Silna Polska w bezpiecznej Europie to taka, która się rozwija i taka, która inwestuje. Silna Polska to państwo, które robi rzeczy. Inwestuje w infrastrukturę, w naukę i technologie, ale przede wszystkim inwestuje w człowieka. Inwestuje w godne płace, w mieszkania, w niezawodny transport publiczny. I troszczy się o klimat. To jest szansa na dobre życie i szansa na przyszłość, o jakiej marzymy.
Prof. Andrzej NOWAK
Lekcja polskiego
Co robić, kiedy przegrywamy walkę o nasz kraj? Emigracja jest jednym z wyjść, historycznie wypróbowanych przez Polaków. Emigracja polityczna to wyjście z myślą o powrocie – do kraju znowu wolnego. O powrocie z bronią w ręku, z gotowymi pomysłami reformy i pomocnymi krajowi kontaktami wyrobionymi w świecie, wreszcie z zarobionymi w innych krajach i warunkach pieniędzmi, które przydadzą się jako inwestycja we własnej ojczyźnie.
o. Waldemar LINKE CP
Stanisław Grzepski. Zapomniany mistrz epoki renesansu
Można powiedzieć, że Stanisław Grzepski był jednym z prekursorów krytyczno-historycznych nad Biblią nie tylko w słowiańskiej części Europy.
Bartosz JANCZAK
Jak powstał 2. Korpus Polski gen. Władysława Andersa?
Najważniejszym wydarzeniem w dziejach Armii Polskiej na Wschodzie było wyodrębnienie z jej struktur 2. Korpusu Polskiego.
Prof. Janusz WRÓBEL
Mandżuria. „Ziemia obiecana” Polaków u schyłku XIX wieku
Mandżuria była dla Polaków u schyłku XIX stulecia istną „ziemią obiecaną”. Przybywali do tej chińskiej prowincji jako obywatele Imperium Rosyjskiego. Podejmując pracę przy budowie Kolei Wschodniochińskiej mogli liczyć na wsparcie i ochronę państwa carów.
Agaton KOZIŃSKI
Idea Polski Władysława Grabskiego odczytana w 2024 roku
„Nie staniemy się nigdy społeczeństwem równym Zachodowi, jeżeli ograniczymy się do krzewienia u nas kultu Zachodu” – pisał Władysław Grabski. Ciągle aktualne.
Rafał LEŚKIEWICZ
Mówiąc o historii, patrzymy w przyszłość
Historia to nasze korzenie, tożsamość, tradycja. Nie można zrozumieć teraźniejszości bez sięgania do historii, nie można też spoglądać w przyszłość bez refleksji historycznej. To wydaje się oczywiste. Jednak coraz częściej młodzi ludzie unikają pobierania lekcji o przeszłości, bo forma, w jakiej są im oferowane, nie jest dla nich atrakcyjna.
Zbigniew MENTZEL
Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna?
W powieści o Polsce, jaka mogłaby nami wstrząsnąć, tak jak dawniej powieść Żeromskiego, symetryzm pojmowany jako zderzanie ze sobą różnych racji, jest potrzebny. Wygrana z przeciwnikiem ideowym ma wartość tylko wtedy, kiedy zostaje on pokazany in optima forma. Polski pisarz powinien o tym pamiętać.
Prof. Wojciech POLAK
Chrzest Polski. Początki państwa polskiego
Bez historii nie ma patriotyzmu. Uszanowanie i umiłowanie Ojczyzny wymaga uświadomienia sobie, że wyrośliśmy z pokoleń, które Polskę budowały, kochały, które o Polskę walczyły, a także w razie potrzeby pod- nosiły Ją z ruin.
Prof. Zofia ZIELIŃSKA
Fenomen insurekcji kościuszkowskiej
Kościuszko nadał oddziałowi kosynierów krakowskich chorągiew z napisem „Zywią y bronią” [„Żywią i bronią” – red.]. Hasło to, powtarzane także w powstaniach w XIX w., stało się od drugiej połowy XIX w. dewizą ruchu ludowego. Akcentowało wszak nie tylko znaczenie pracy na ziemi, ale i rolę chłopów dla odrodzenia i przetrwania narodu, ich współodpowiedzialność za losy Polski.
Prof. Andrzej NOWAK
Trudny rok 1670. Między Rzeczpospolitą, Ukrainą a Turcją
Rok 1670: tu bodaj po raz pierwszy majaczy szantaż swoistej alternatywy: albo modernizacja, to jest porzucenie złego dziedzictwa Rzeczypospolitej i pójście za każdą dyrektywą, jaka nadejdzie z krajów bardziej oświeconych, albo trwanie przy „mrzonkach” wielkiej Polski, z jakąś historyczną misją czy rolą wobec Europy wschodniej.
Patryk PALKA
Polski spór o żołnierzy wyklętych. O zmarłych tylko dobrze – albo wcale
Spór o żołnierzy wyklętych nie ma wymiaru wyłącznie merytorycznego, ale przede wszystkim ideowy i polityczny. Pamięć o nich oderwała się od rzeczywistości historycznej; przekształciła się w autonomiczny byt o randze symbolu, z którym można postąpić tylko w dwojaki sposób: albo zdeptać, albo postawić na piedestale. Pomiędzy sferą sacrum i profanum nie leży już nic – z wyjątkiem prawdy.
Patryk PALKA
Wolna elekcja. Jak szlachta Rzeczpospolitej wybierała króla
Cud pierwszej wolnej elekcji wymykał się logice. Był szczytową formą dojrzałości obywatelskiej najlepszego pokolenia polskiej i litewskiej szlachty. Jednocześnie stał się pułapką dla przyszłych generacji.
Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Dlaczego bronić tożsamości narodowej?
Wyłączenie sporów o historię najnowszą oznacza pozbawienie ucznia narzędzi ocen w bieżących decyzjach politycznych. Jeśli ci, co walczą z nauczaniem historii najnowszej, uważają, że mają rację w bieżących decyzjach, to czemu się tej historii boją? Jeśli uznają, że wolność jest tak ważną wartością, to dlaczego nie dopuszczają do swobodnego kształtowania opinii młodzieży? Czyżby mieli swoją, jedynie słuszną wizję świata?
Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Wincenty Witos. Polityk, którego cytował Jan Paweł II
Papież Jan Paweł II dostrzegał, że polityczną mądrość łączył Wincenty Witos także z rozumieniem społecznej roli wiary chrześcijańskiej, której dawał świadectwo jako działacz ludowy i polityczny.
Arkadiusz JEŁOWICKI
Polska potrzebuje dziś wielu Oskarów Kolbergów
Nasza kultura to wielobarwna i wielokształtna mozaika regionów, tożsamości, własnych lokalnych doświadczeń, różnych wyznań i obrządków, wreszcie grup etnicznych.
Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 511 Wszystko co Najważniejsze
Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” rozpoczynamy inaczej, niż zazwyczaj. Prof. Jacek HOŁÓWKA opisuje bieżącą politykę ostatnich (i nie tylko) tygodni oraz miesięcy. To refleksja gorzka, wskazująca przede wszystkim na brak instytucji oraz dalekosiężne konsekwencje personalnych sporów, które toczą polską politykę. Ale tekst ten jest tak naprawdę krytyką krytyką pewnego sposobu myślenia, bez którego zmiany nie zmieni się także polityka w naszym kraju.
Patryk PALKA
Królestwo Polskie – między modernizacją a niepodległością
Założenie, wedle którego autonomia i modernizacja Królestwa Polskiego trwałyby, gdyby nie wybuch powstania listopadowego, nie uwzględnia interesu rosyjskich elit, ich wizji polskości oraz planów wobec nadwiślańskiej prowincji.
Karol NAWROCKI
Polska silna swoją historią i tożsamością
Jeśli wolny świat zrezygnuje z aktywnej polityki pamięci, odda pole tym, których doświadczenia dwudziestowiecznych totalitaryzmów niczego nie nauczyły.