

Grzegorz J. BLICHARZ
Mistrz Wincenty – prawnik, który zmienił bieg historii
Poważnie traktował potrzebę odnowy ducha i wprowadzenia reform, lecz wiedział, że nie wszystko, co przychodzi z Zachodu, jest chrześcijańskie, a racjonalny zwyczaj przodków należy szanować. Dwa skrzydła – wiara i rozum – są podstawą jego działań.

Karol NAWROCKI
Polska sztafeta wolności
Polacy nigdy nie godzili się, by o ich losach decydowali inni. W tę postawę wpisuje się XIX-wieczne Powstanie Styczniowe – heroiczna partyzancka wojna z rosyjskim okupantem.

Monika KRAWCZYK
Izraelici w powstaniu listopadowym
Społeczeństwo żydowskie przykładało się do wsparcia rewolucji: w Warszawie powstały specjalne warsztaty, w których żydowscy rzemieślnicy „wzięci w rekwizycję” pracowali na potrzeby armii, szyjąc mundury, buty, produkując oporządzenie etc. Kasy bankierów zasilały skarb w potrzebne fundusze, kosztem i staraniem społeczeństwa żydowskiego zorganizowano lazaret oficerski.

Olaf BERGMANN
Powstanie wielkopolskie 1918–1919
W 2021 roku w historycznych wnętrzach poznańskiego Bazaru prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu dnia 27 grudnia państwowym świętem – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Ten, nie tylko militarny, triumf – jeden z największych w historii polskiego państwa i narodu – jest jednak nadal stosunkowo mało znany i doceniany. A przecież zwycięstwo trwającego kilka tygodni, w dużej części spontanicznego zrywu Wielkopolan sprzed ponad stulecia zadecydowało o powrocie kolebki polskiego państwa w granice odrodzonej w 1918 roku Rzeczypospolitej.

Prof. Arkady RZEGOCKI
Nieprzerwana ciągłość polskiej tradycji
Sprowadzenie szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie jest ostatecznym potwierdzeniem faktu, że III RP jest kontynuatorką wielkich polskich tradycji ustrojowo-prawnych, a także doktryny legalizmu, z takim trudem przechowywanej na emigracji.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 454 Wszystko co Najważniejsze. Przełamać bariery
W najnowszym wydaniu tygodnika “Wszystko co Najważniejsze” – prof. Norman DAVIES, prof. Piotr GLIŃSKI, prof. Jeff JARVIS, prof. Anna CEGIEŁA, Edward LUCAS, Jarosław KUPCZAK OP, Bartosz KABAŁA, Julia MISTEWICZ…

Mateusz MORAWIECKI
Niepodległa Polska jako fundament bezpieczeństwa Zachodu
Świadomość zagrożeń wyrobiła w Polakach specyficzny zmysł geopolityczny – ostrożność, która sprawia, że lepiej widzimy nadchodzące wyzwania i zagrożenia. Przez wieki nauczyliśmy się być czujni.

Karol NAWROCKI
Obroniona niepodległość
„[…] Nie ma już żadnych okupantów. Jesteśmy sami panami i gospodarzami” – cieszył się w listopadzie 1918 roku warszawski polityk i publicysta Ignacy Baliński. Świeżo odzyskaną wolność Polska musiała jeszcze obronić przed Rosją – tak jak dziś robi to Ukraina.

Bogdan ZDROJEWSKI
Powódź Tysiąclecia. Nic nie zapowiadało takiej katastrofy
Nie było łatwo. Czas uciekał, a okres letni sprzyjał absencjom. Nie było szefa policji, sądu, prokuratury, Archiwum Państwowego, a także kardynała Henryka Gulbinowicza, gospodarza Ostrowa Tumskiego. Miałem wrażenie, że po wizycie Jana Pawła II większość VIP-ów wyjechała.

Andrzej DUDA
Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią
Dla narodów naszego regionu, pamiętających historyczne doświadczenia, które symbolizuje dzisiejsza data – 17 września – nie ulega wątpliwości, że imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa. Chce tego samego, co w 1939 i 1940 roku, kiedy działała w sojuszu z hitlerowskimi Niemcami, a także w latach 1945–1991, kiedy samodzielnie władała naszymi krajami.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Wrześniowe triumfy
Od przeszło trzech stuleci wspomnienie odsieczy wiedeńskiej daje nam poczucie dumy. Ale we wrześniu – tak tragicznym w 1939 r. – miały miejsce również inne arcyważne zwycięstwa, jak te pod Orszą (1514), Chocimiem (1621) i nad Niemnem (1920). Ukazują je fascynujące dzieła sztuki, ciągle zbyt mało znane, jak obraz Jana Henryka Rosena w ambasadzie RP w Waszyngtonie.

Instytut Nowych Mediów
„Opowiadamy Polskę światu” „W polskim DNA - wolność i solidarność ”
W mediach w ponad 60 krajach ukażą się wokół 3 maja teksty o Polsce. To kolejna odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu”.

Kenneth KOSKODAN
Polskie państwo podziemne. Potrafisz to sobie wyobrazić?
Polski ruch oporu w czasie wojny był większy niż ruchy oporu we wszystkich innych narodach okupowanej Europy razem wziętych.

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Armia Krajowa to coś więcej, niż "ruch oporu"
Jednym z największych sukcesów wywiadu AK było zlokalizowanie produkcji niemieckich pocisków V-1, dzięki czemu alianci mogli zniszczyć tę bazę w Peenemünde w marcu 1943 roku.

Prof. Waldemar GRABOWSKI
Rozkazy Armii Krajowej
14 lutego obchodzimy 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, jednej z najlepiej zorganizowanych konspiracyjnych organizacji wojskowych w Europie, która walczyła z niemieckim okupantem.

Dorota TRUSZCZAK
Prof. Andrzej NOWAK
Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy. Władysław Anders i Karol Świerczewski
Nobliści i wodzowie, koniunkturaliści i święci – ikony polskiej kultury i polityki zestawione w intrygujące duety, “żywoty równoległe”.

Karol NAWROCKI
Poland. Her middle name is History
We want to tell you about the extraordinary history of Poland, a country that has not only suffered as few other countries have, but also knew how to use the experience as a source of strength to fight for the most universal human value – freedom.

Karol NAWROCKI
Polonia. Su segundo nombre es historia
Queremos que conozcáis la increíble historia de Polonia, porque no solo es uno de los países más afectados del mundo en cuanto a su historia, sino deriva de eso la fortaleza para luchar por el valor más universal humano: ¡la libertad!

Prof. Piotr BIŁOS
Pogranicze, humanizm a polska racja stanu
To, jakie zagadnienia jednostka czy większe społeczności, jak narody, uznają za naczelne, decyduje o ich losach. Może więc pochylenie się nad tą kwestią nie będzie stratą czasu?

Prof. Norman NAIMARK
Siłą napędową Polski jest pamięć o własnej historii
Polaków i inne narody Europy Środkowej charakteryzuje silne przywiązanie do własnych państw. To dlatego państwa te odradzają się po każdym upadku.