Prof. Carl R. TRUEMAN: Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena?
Prof. Carl R. TRUEMAN

Prof. Carl R. TRUEMAN

Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena?

Czasy przemian kulturowych są trudne dla tradycyjnych chrześcijan. Amerykański ewangelikalizm okazał się idealnym celem ataków dla tych osób spoza Kościoła i z wewnątrz niego, które chcą wywołać powszechną panikę związaną z chrześcijańskim nacjonalizmem i rasizmem, homofobią oraz wszystkimi innymi źle zdefiniowanymi, ale wciąż śmiertelnymi grzechami naszych czasów.

Ewa K. CZACZKOWSKA, Tomasz WIŚCICKI: Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?
Ewa K. CZACZKOWSKATomasz WIŚCICKI

Ewa K. CZACZKOWSKA
Tomasz WIŚCICKI

Dlaczego zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę?

Kościół świadczący o Chrystusie był przez totalitarną władzę postrzegany jako zagrożenie dla niej. Najzupełniej słusznie, choć zagrożenie dla komunizmu stanowił on w zupełnie inny sposób, niż wydawało się ideologom marksizmu i pragmatykom władzy. Ksiądz Jerzy Popiełuszko zwalczany był przez komunistów jako polityczny przeciwnik – zginął jako świadek Chrystusa.

Prof. Jacek KORONACKI: O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą
Prof. Jacek KORONACKI

Prof. Jacek KORONACKI

O wiedzy, umiłowaniu mądrości i nauce słów kilka. Polemika z Janem Śliwą

Niedawno temu opublikowany na stronach portalu WcN ważny artykuł Jana Śliwy „Wiedza i wiara”, prosi się o pewne uzupełnienie. Jak zwykle u tego Autora, artykuł jest bogaty w treść wagi doniosłej, jest napisany z eruducją i właściwą Autorowi klarownością. Ale nie mogę zgodzić się ze sposobem, w jaki zderza ze sobą pojęcia wiedzy i wiary, mające dla artykułu znaczenie fundamentalne.

O. Jarosław KUPCZAK OP: Każdy człowiek, który szuka, ostatecznie znajdzie
Jarosław KUPCZAK OP

Jarosław KUPCZAK OP

Każdy człowiek, który szuka, ostatecznie znajdzie

Można i trzeba popatrzeć na tajemnicę paschalną jako radykalne opowiedzenie się Boga po stronie niewzruszonych prawd rządzących rzeczywistością. Tajemnica paschalna widziana z tego punktu widzenia przypomina o nienaruszalnych prawdach, z których głoszenia Kościół nigdy nie może zrezygnować.

Wydanie 520 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 520 Wszystko co Najważniejsze

To wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” trafia do Państwa w niezwykłym czasie. Ten weekend to czas zadumy, ciszy i radości; to okazja do spojrzenia na siebie i świat w inny sposób.

Jan ŚLIWA: Wiedza i wiara
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Wiedza i wiara

Od kilkuset lat trwa spór między nauką a wiarą o prawo wyjaśniania świata. Z różnym natężeniem, ale wciąż czasem odżywa. Niektórzy twierdzą, że „nauka wszystko wyjaśniła, a więc Boga nie ma”. Jak mawiano w latach 60.: „Gagarin był w kosmosie (niebie?), Boga nie widział”. Ludzi twierdzących, że religia jest podstawowym źródłem wiedzy, jest o wiele mniej.

Wojciech KUCHARSKI: Orędownik pojednania.  Kardynał Bolesław Kominek (1903-1974)
Wojciech KUCHARSKI

Wojciech KUCHARSKI

Orędownik pojednania.
Kardynał Bolesław Kominek (1903-1974)

Arcybiskup Bolesław Kominek w najbardziej praktyczny sposób swoje przemyślenia na temat pojednania zrealizował w Orędziu biskupów polskich do ich niemieckich braci w chrystusowym urzędzie pasterskim, dokumencie, który uważany jest za kamień milowy w procesie pojednania polsko-niemieckiego.

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ: Unia Europejska wobec religii
Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ

Ks. prof. Piotr MAZURKIEWICZ

Unia Europejska wobec religii

W świetle europejskiej tradycji problemem nie powinien być fakt, że Europa i jej tożsamość podlegają ewolucyjnym zmianom ani też, że zmiany te inspirowane są napływem imigrantów. Pytanie o zasadniczym znaczeniu dotyczy raczej charakteru owych zmian oraz kryteriów włączania „obcych” elementów do skarbca europejskiej kultury.

Papież FRANCISZEK: Sztuczna inteligencja i pokój
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Sztuczna inteligencja i pokój

Rozwój technologii, która szanuje i służy ludzkiej godności, ma wyraźne implikacje dla instytucji edukacyjnych i świata kultury. Zwielokrotniając możliwości komunikacji, technologie cyfrowe umożliwiły spotkania na nowe sposoby. Istnieje jednak potrzeba stałej refleksji nad rodzajem relacji, do których nas kierują.

Wydanie 500 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 500 Wszystko co Najważniejsze

W tym tygodniu we „Wszystko co Najważniejsze” profesor Jacek HOŁÓWKA pisze o unikalności naszego kraju, jego historii i drogi ostatnich lat . Analizując obecny moment historii Polski, prof. Hołówka wskazuje na potrzebę obywatelskości, która pomimo tłumienia, zawsze znajdowała swoją drogę. 

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA: Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu
Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Dziedzictwo Jana Pawła II – w 45-lecie pontyfikatu

Czasy współczesne nie lubią słowa „autorytet”. Dlatego być może w opisie roli Jana Pawła II w świecie dobrym słowem jest „przywództwo” – pisze prof. Dominika ŻUKOWSKA-GARDZIŃSKA

Prof. Krzysztof SZCZERSKI: ONZ Karola Wojtyły – odwaga, nadzieja, zaufanie
Prof. Krzysztof SZCZERSKI

Prof. Krzysztof SZCZERSKI

ONZ Karola Wojtyły – odwaga, nadzieja, zaufanie

Zdaniem Jana Pawła II wspólnotę świata można budować w oparciu o trzy filary: prawa i godność każdego człowieka, wolność będącą konstruktem moralnym oraz solidarność. Analizując w obecnych czasach przesłanie Karola Wojtyły dla świata, można dojść do gorzkich wniosków. Trudno bowiem nie zauważyć, że choć od jego głoszenia upłynęło kilkadziesiąt lat, świat wcale nie rozwinął się w kierunku, który papież wówczas wskazywał. To nie powinno nas jednak zniechęcać. Jan Paweł II wzywał do odwagi i nadziei ponad przeciwnościami.

Anthony LYNN LILLES: Ogień z nieba. Dar kontemplacji
Anthony LYNN LILLES

Anthony LYNN LILLES

Ogień z nieba. Dar kontemplacji

Ogień z nieba stanowi wprowadzenie do chrześcijańskiej kontemplacji i mistycznej mądrości. To próba zajrzenia w bogatą, żywą tradycję duchowych mistrzów, świętych i męczenników.

Wydanie 480 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 480 Wszystko co Najważniejsze

Kardynał Michael CZERNY SJ w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pisze o kształcie nauki społecznej Kościoła. Wskazuje w jaki sposób może użyć zaangażowania różnych, często oddalonych od siebie światopoglądowo osób.

Wydanie 471 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 471 Wszystko co Najważniejsze

Skandal Zmartwychwstania sprawił, że nie potrzeba wielu słów. Tyle już przecież zostało powiedziane. A wiara lubi ciszę, spokojny namysł.