

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 471 Wszystko co Najważniejsze
Skandal Zmartwychwstania sprawił, że nie potrzeba wielu słów. Tyle już przecież zostało powiedziane. A wiara lubi ciszę, spokojny namysł.

Nassim Nicolas TALEB
O chrześcijaństwie
Jesteśmy przekonani o wywodzeniu się chrześcijaństwa z judaizmu, ale mniej oczywisty jest fakt, że działało to częściowo również w drugą stronę.

Ks. Andrzej DOBRZYŃSKI
Milczenie wymowniejsze od słów. Siostra Emilia Ehrlich, bibliotekarka Jana Pawła II
Mówiono, że „aby odgadnąć, nad czym papież pracował czy jaka będzie tematyka kolejnej encykliki, trzeba śledzić, jaką problematyką zajmuje się s. Ehrlich w rzymskich bibliotekach”.

Prof. Manfred SPIEKER
Benedykt XVI, współpracownik Prawdy
Wiadomo, że życie Josepha Ratzingera wielokrotnie potoczyło się inaczej, niż sobie tego życzył. „Zamierzałem przez całe życie być profesorem i wykładowcą”, powiedział w 2016 r. w swych Ostatnich rozmowach.

Prof. George WEIGEL
Joseph Ratzinger – doktor Kościoła?
Dwadzieścia pięć lat temu Joseph Ratzinger mówił mi o powołaniu do świętości, jej wielu formach i modalnościach w Kościele; o czasie i wieczności; o oddaniu się w zaufaniu Panu; o nieredukowalnej chrystocentryczności życia chrześcijańskiego

Prof. Rafael Domingo OSLÉ
Benedykt XVI – mądry i skromny papież
Benedykt był w stanie przekroczyć i zintegrować wiele ograniczających dualizmów i zburzyć fałszywe mury wzniesione między wiarą i rozumem, tradycją i odnową, chrześcijaństwem i oświeceniem, miłością i cierpieniem, charyzmatem i hierarchią, tym, co pozytywne i naturalne, pracą i kontemplacją, tym, co ludzkie, i tym, co boskie

Prof. Mark JUERGENSMEYER
Lekarstwo na szkodliwe aspekty religii
Kwestia tożsamości religijnej jest nieodłącznym elementem globalizacji. Tak więc wiara i tożsamość wkroczyły w XXI wiek jako niekiedy budzące nadzieję, a niekiedy szkodliwe wymiary życia religijnego. Wyzwaniem dla wiernych jest trzymanie się duchowości znajdującej się w sercu każdej wspólnoty religijnej.

Aurelio PORFIRI
Bp Athanasius SCHNEIDER
Msza Święta w pracach kardynała Ratzingera i papieża Benedykta XVI
Jeśli na ziemi jest cokolwiek, co ze swej natury musi wyrażać centralność Boga, to jest to Msza Święta. Kardynał Ratzinger przypomniał tę prawdę.

Prof. Pierre MANENT
Europy zmagania z wiarą
Rozterki i wątpliwości, które coraz głębiej naznaczają samoświadomość Europejczyków – „kim jesteśmy?” – wynikają w dużej mierze z jednego, jak mi się wydaje, powodu, o którym mówi się mało lub wcale: Europejczycy nie wiedzą, co sądzić o chrześcijaństwie i co z nim począć. Utracili jego znajomość i praktyki. Nie chcą już o nim słyszeć.

Popołudniowe Espresso
Rosja wstrzyma przesył ropy do krajów, które nałożyły na nią sankcje
We wtorek Władimir Putin podpisał dekret, który który wprowadza zakaz dostaw ropy (i wszystkich produktów ropopochodnych) do krajów, które nałożyły sankcje (limit cenowy) na eksport paliw. Zakaz ma wejść w życie od 1 lutego 2023 r. W dekrecie wskazano jednak, że prezydent Rosji może udzielić „specjalnego pozwolenia” na dostawy.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 457 Wszystko co Najważniejsze. Europy zmagania z wiarą
W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” znajdziecie Państwo także arcyciekawe teksty o politycznej przyszłości Władimira Putina i o tym, jak kontrolowana synteza termojądrowa może zmienić oblicze energetyki.

Bp Robert BARRON
Odnowiona nadzieja. Eseje o misji Kościoła
Kościół katolicki, zwłaszcza na Zachodzie, przechodzi obecnie jeden z najgorszych kryzysów w swojej historii. Skandal nadużyć seksualnych duchowieństwa zaszkodził dziełu Kościoła niemal w każdy sposób1.

Theresa Aletheia NOBLE FSP
Memento mori nie jest chwilowym trendem, lecz starożytną praktyką
W chwili, w której się rodzisz, zaczynasz umierać. Możesz umrzeć za 50 lat, za 10, może jutro lub nawet dziś. Lecz bez względu na to, kiedy to nastąpi, śmierć czeka każdego człowieka, bogatego czy biednego, starego czy młodego, wierzącego czy niewierzącego.

Bp Erik VARDEN OCSO
Samotność przełamana
Liturgia – funkcjonująca niczym rozbudowany poemat, w którym jeden symbol objaśnia kolejne – pozwala na subtelne nawarstwianie się sensów.

Kard. Robert SARAH
O mądrości praktycznej w czasach kryzysu
Każdy wybór zawsze wiąże się z ryzykiem. Powinniśmy oszczędzać czas i chronić się przed niepotrzebnymi zmartwieniami świata.

Sebastian MORELLO
Bazylika Sacré-Coeur. Ucieleśnienie kontrrewolucji
Na pośmiewisko Najświętszej Maryi Panny posadzono prostytutkę na tronie i niesiono ją ulicami miasta, aby następnie postawić ją w samym sercu Katedry Notre-Dame i czcić jako „Boginię Rozumu”. Arystokrację i kler, wielkich obrońców Kościoła, nowe państwo rewolucyjne systematycznie brało pod but. Niedługo później to państwo wyłoniło się jako nowy bóg epoki rewolucji.

Thomas MERTON OCSO
Duchowość Pustyni. Święty Bazyli Wielki
Święty Bazyli przybył do Egiptu jako krytyk anachoretów i reformator życia cenobitycznego.

Prof. Piotr CZAUDERNA
Chrześcijaństwo, kultura, sztuka i świat – dalsze lekcje z pandemii
Współczesne rozwinięte społeczeństwa odeszły od rozumienia polityki jako procesu, w ramach którego zgadzamy się na formę wspólnego bycia razem opartego na wspólnym poczuciu dobra.

Ks. prof. Michał HELLER
Nie wiem, czy to byłoby dobre, żeby filozofia dała się prowadzić nauce
Są pytania, których bez pomocy nauki nie dałoby się w ogóle postawić. A jednocześnie ona sama jest faktem filozoficznym, domaga się wyjaśnień filozoficznych. Przy pewnej interpretacji nauka może być filozofią.

Michał KŁOSOWSKI
Wirus braku nadziei
To będzie raczej krótki tekst. Bo nadzieja albo jest, albo jej nie ma, stan pośredni nie istnieje. Tymczasem dziś nadziei potrzebujemy jak tlenu, bo rok 2020 zdaje się powtarzać, a widoków na zmianę nie ma.