Prof. Jacek HOŁÓWKA: Polska, czyli unikalność kwalifikowana
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Polska, czyli unikalność kwalifikowana

Po upadku komunizmu najpierw stworzyliśmy społeczeństwo obywatelskie, a następnie je zadusiliśmy. Cała oficjalna polityka jest fasadowa, deklaratywna i oparta na fikcji liberalnego państwa dobrobytu.

Eryk MISTEWICZ: Polacy się wyprostowali
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Polacy się wyprostowali

Gdy dziennikarze zagranicznych mediów pytają, co zrobią Polacy, jaki czynnik jest najważniejszy w ich decyzjach, odpowiadam krótko: Polacy się wyprostowali

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Polska – trudne zadanie Polaków
Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI

Polska – trudne zadanie Polaków

Kolejne pokolenia stawały przed problemem zdrady, dostosowania się i buntu, winy i nawrócenia, żyły w poczuciu konfliktu między życiem prywatnym i sukcesem jednostkowym a obowiązkami wobec zbiorowości.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Polskość to tolerancja
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Polskość to tolerancja

Polska to tolerancja, kult wolności, heroiczna waleczność i sztuka wielkich artystów, którzy opowiadali światu, co to jest Polska, gdy jej nie było na mapie świata, i przygotowywali jej odrodzenie.

Monika KONIECZNA: Co w Krakowie działa?
Monika KONIECZNA

Monika KONIECZNA

Co w Krakowie działa?

Wbrew tzw. kulturze narzekania chcę skupić się na tym, – według mojej subiektywnej oceny – co w Krakowie działa, i to całkiem nieźle.

Jerzy MIZIOŁEK: Prof. Karolina Lanckorońska. Wszystko dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Karolina Lanckorońska. Wszystko dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

Po II wojnie światowej, w czasie której była więziona w jednym z niemieckich obozów zagłady, nie mogła wrócić do Polski, bo ta znalazła się za żelazną kurtyną. Mogła dalej zajmować się sztuką swojego ukochanego artysty, Michała Anioła, i innych włoskich twórców, ale uznała, że teraz są pilniejsze obowiązki – wspieranie polskich badań naukowych. Resztę swojego długiego życia poświęciła, mieszkając w Rzymie, wydawaniu dokumentów źródłowych dotyczących Polski, znajdujących się w archiwach Watykanu.

Maciej FIJAK: „Wspólnie dla Miasta”. Czy w Krakowie uda się zmienić priorytety?
Maciej FIJAK

Maciej FIJAK

„Wspólnie dla Miasta”. Czy w Krakowie uda się zmienić priorytety?

Rok spotkań i warsztatów, ponad 50 osób zaangażowanych w liczne dyskusje i wreszcie efekt: 21 tez miejskich, 150 propozycji na lepsze miasto i inauguracja bardzo krakowskiego projektu, do którego każdy może dołączyć. Mowa o Koalicji Ruchów Krakowskich – „Wspólnie dla Miasta”. „Kraków się zmienia, zmieniają się także wyzwania przed nim stojące. Czas zmienić priorytety, które wytyczają drogę rozwoju i zarządzania naszym miastem” – można przeczytać w raporcie.

Prof. Piotr TRYJANOWSKI: Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec
Prof. Piotr TRYJANOWSKI

Prof. Piotr TRYJANOWSKI

Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec

Ciszę należy rozumieć nie jako zupełny brak dźwięków, ale ich delikatność. Szum wiatru, spadające krople deszczu, kumkanie żab, beczenie owiec, no i ptasie kwilenie. To właśnie w ciszy podejmuje się najważniejsze życiowe decyzje.

Paweł SOSNOWSKI: Janusz Kapusta - skuteczny obrońca twierdzy humanizmu
Paweł SOSNOWSKI

Paweł SOSNOWSKI

Janusz Kapusta - skuteczny obrońca twierdzy humanizmu

„Janusz Kapusta posiadł rozległą wiedzę w zakresie sztuki, matematyki, geometrii i filozofii, przede wszystkim jednak ma nieprzebrane zasoby wyobraźni”. Laudacja z okazji wręczenia Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego Januszowi Kapuście na zakończenie XIII edycji Kongresu Polska Wielki Projekt.

Wiesław KOT: Cannes. Skandal ponad wszystko
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Cannes. Skandal ponad wszystko

Ludzi ekranu, sceny czy estrady mamy skłonność traktować, jak starożytni Grecy traktowali bogów na Olimpie. I nie żal nam czasu, by roztrząsać ich awantury, kłótnie i podstępy. Niby do złudzenia przypominają one nasze własne, ale skoro stały się udziałem „bogów”, nabierają blasku i wzniosłości.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Michał Anioł w Polsce
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Michał Anioł w Polsce

Dzieła twórcy fresków w kaplicy Sykstyńskiej i wielu innych arcydzieł malarskich, rzeźbiarskich i architektonicznych należą do najwybitniejszych osiągnięć artystycznych wszech czasów. Rzeźby i obrazy Michała Anioła (1475­–1564), współczesnego Mikołaja Kopernika, Leonarda da Vinci i Rafaela, cenione i podziwiane są w Polsce już od XVI w. – pisze prof. Jerzy MIZIOŁEK.

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2023

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!