Dali nie był zwykłym człowiekiem!
Nathaniel GARSTECKA

Nathaniel GARSTECKA

Dali nie był zwykłym człowiekiem!

Rzadko zdarza się, by artysta otwierał poświęcone mu muzea za życia, ale Dali nie był zwykłym człowiekiem! – mówi Bożenna, malarka, w niezwykłym wywiadzie w 120. rocznicę urodzin artysty.

Wojtek WOJTCZAK: W dolinie suchych kości
Wojtek WOJTCZAK

Wojtek WOJTCZAK

W dolinie suchych kości

Był na samym szczycie branży modowej. Fotografował modelki dla najważniejszych marek, w pierwszych sezonach Top Model oceniał kandydatki. W pewnym momencie wycofał się z branży. Dziś pochyla się nad losem Hioba i nad tekstami świętymi, dając zupełnie nowe światło i nową sztukę.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Blask Zmartwychwstania i Ołtarz milczenia
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Blask Zmartwychwstania i Ołtarz milczenia

Muzeum Narodowe w Warszawie posiada fascynujące przykłady dzieł o tematyce wielkanocnej. Są nimi m.in. tryptyk z początku XVI wieku i dwa wybitne, oryginalne i tajemnicze dzieła sztuki nowoczesnej.

Wydanie 517 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 517 Wszystko co Najważniejsze

Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” ze szczególną pieczołowitością analizujemy i śledzimy to, czym żyje świat — nasza Europa zwłaszcza. Bez wątpienia jednym z najważniejszych procesów, które możemy obserwować w ostatnich latach są zmiany, zachodzące w kulturze i obyczajowości. 

Olha KARI: Przełamywanie ciemności
Olha KARI

Olha KARI

Przełamywanie ciemności

Książki w szczególności i sztuka w ogóle – to potężny kod kulturowy, talizman i ochrona przed niepamięcią, a niepamięć to wróg straszniejszy niż jakikolwiek pocisk lotniczy. – pisze Olha KARI

Laura MANDEVILLE, prof. Konstantyn SIGOW, Nicolas TENZER, Oleksiej PANYCH, Łukasz KAMIŃSKI i Eryk MISTEWICZ: Jak ukarać Putina?
Eryk MISTEWICZLaure MANDEVILLEŁukasz KAMIŃSKINicolas TENZEROłeksij PANYCHProf. Konstantyn SIGOW

Eryk MISTEWICZ
Laure MANDEVILLE
Łukasz KAMIŃSKI
Nicolas TENZER
Ołeksij PANYCH
Prof. Konstantyn SIGOW

Jak ukarać Putina?

Tocqueville w Warszawie to debata zorganizowana przez „Wszystko co Najważniejsze” z udziałem wybitnych historyków, filozofów, strategów z Francji, Ukrainy i Polski

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2024
Julia MISTEWICZ-DELANNE

Julia MISTEWICZ-DELANNE

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Luty 2024

Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!

Bohdan URBANKOWSKI: Romantyzm – państwo ponad granicami
Bohdan URBANKOWSKI

Bohdan URBANKOWSKI

Romantyzm – państwo ponad granicami

To, co nazywamy Romantyzmem, było po części kulturą wymuszoną, lecz walczącą o powrót do suwerenności, walczono, czym się dało, stosując zaskoczenie i maskowanie ataków.

Wydanie 512 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 512 Wszystko co Najważniejsze

Czy świat pęka w szwach na naszych oczach? Można byłoby tak sądzić, śledząc to, co dzieje się dookoła. Można też spierać się o nazewnictwo, ale trudno nie dostrzec, że świat w którym żyjemy, po prostu się zmienia.

Olha KARI: Sztuka ratuje w czasie wojny
Olha KARI

Olha KARI

Sztuka ratuje w czasie wojny

Festiwale książek, koncerty, przedstawienia baletowe i operowe, spektakle i miejskie performance w czasie wojny – przecież to nie tylko „życie na przekór”; to przede wszystkim potrzeba tworzenia prawdziwego, autentycznego życia dla siebie i swoich bliskich, krewnych, przyjaciół, potrzeba budowania potężnych ochronnych kręgów człowieczeństwa, które Rosjanie próbują zniszczyć, zmieszać z popiołem i pokruszonymi cegłami, niszcząc i rabując nasze muzea, biblioteki, zabijając i okaleczając naszych artystów, tancerzy, muzyków, pisarzy, fotografów, kradnąc im twórcze lata, lata rozkwitu i inspiracji, a czasem odbierając im życie.

Emmanuel MACRON: Rok 2024 będzie wymagał od nas zdecydowanych wyborów
Emmanuel MACRON

Emmanuel MACRON

Rok 2024 będzie wymagał od nas zdecydowanych wyborów

Jesteśmy Narodem budowniczych, zdolnym, gdy pozostajemy zjednoczeni, stawić opór i powstać. Tak, zgodnie z obietnicą odbudujemy katedrę w pięć lat i dokonamy niemożliwego. Jesteśmy tym Narodem, który gdy jest z siebie dumny, zawsze niesie nadzieję.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Polska, czyli unikalność kwalifikowana
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Polska, czyli unikalność kwalifikowana

Po upadku komunizmu najpierw stworzyliśmy społeczeństwo obywatelskie, a następnie je zadusiliśmy. Cała oficjalna polityka jest fasadowa, deklaratywna i oparta na fikcji liberalnego państwa dobrobytu.

Eryk MISTEWICZ: Polacy się wyprostowali
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Polacy się wyprostowali

Gdy dziennikarze zagranicznych mediów pytają, co zrobią Polacy, jaki czynnik jest najważniejszy w ich decyzjach, odpowiadam krótko: Polacy się wyprostowali