

Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2023
OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze! 1. Giovanni Bellini. Influences croisées .W Musée Jacquemart-André rozpocznie się wystawa poświęcona Giovanniemu Belliniemu. Uważany za ojca szkoły weneckiej, był mistrzem m.in. Tycjana. To Bellini zapoczątkował sztukę opartą na kolorze i jego tonacji – konwencję, która naznaczyła malarstwo weneckie XVI wieku. Wystawa pokazuje zarówno wpływ, jaki Bellini wywarł na sztukę włoską, jak i wpływy…

Prof. Szewach WEISS
Hagada, opowieść o tożsamości
Żydowska tożsamość opiera się na powtarzanych przez pokolenia opowieściach. Dzięki nim Żydzi czują więź z poprzednimi pokoleniami i mają gwarancję, że następne generacje będą kultywować tradycje i zwyczaje.

Wiesław KOT
Louis de Funès – Trefniś Pana Boga
Louis de Funès uosabiał na ekranie wizerunek starzejącej się konserwatywnej Francji, która dźwiga na swych barkach szacowny bagaż galijskiej tradycji, ale musi go konfrontować z nowymi czasami i nowymi ideami.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Geniusz i uczona
Michał Anioł, który najbardziej wiekopomne dzieła wykonał w Rzymie, był wszechobecny w długim życiu Karoliny Lanckorońskiej.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 456 Wszystko co Najważniejsze. SACRÉ BLEU!
Język to jeden z najważniejszych wyznaczników człowieczeństwa oraz narzędzie, dzięki któremu uczestniczymy w świecie kultury i tworzymy relacje

Instytut Nowych Mediów
Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie «Echo» i «Wszystko co Najważniejsze»
W dodatku do Tygodnika “Echo” przygotowanym przez zespół “Wszystko co Najważniejsze” w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu” ukazały się teksty m.in. minister obrony Czech Jany ČERNOCHOVEJ, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra GLIŃSKIEGO i dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra ARAKA.

Popołudniowe Espresso
Listy-bomby w Hiszpanii adresowane m.in. do premiera
Władze Hiszpanii poinformowały o zidentyfikowaniu pięciu listów-bomb, które były adresowane do: Ambasady Ukrainy w Hiszpanii (gdzie w środę przesyłka wybuchła w rękach jednego z pracowników placówki), premiera Pedro Sancheza

Prof. Thomas W. LAQUEUR
Kulturowa historia zwłok
Współczesna antropologia sugeruje, że powszechna i nieubłagana śmierć zagłusza – a przynajmniej wydaje się zagłuszać – ból matek.

Aleksandra PIOTROWSKA
#RozmowyNajważniejsze. Pozwólmy dzieciom na strach | Aleksandra PIOTROWSKA dla Wszystko co Najważniejsze
Od bardzo dawna zabawki i baśnie wprowadzały strach w życie dzieci. Jak wskazuje Aleksandra PIOTROWSKA w rozmowie z Anną DRUŚ dzieci potrzebują uczyć się także poprzez strach. Dlatego zabawa maskotką taką jak Haggie Waggie powinna być świadomą decyzją dziecka.

Marcin KYDRYŃSKI
O Wschodzie. Indie
Po raz pierwszy zobaczyłem Indie w Afryce. Ktokolwiek mieszkał w dawnej Brytyjskiej Afryce Wschodniej, zna dobrze tę scenę.

Edmund STEWART
Jak uciec przed Duchem Czasu?
Historia i kultura klasyczna mają znaczenie. Nie tylko dlatego, że starożytne teksty są ciekawą lekturą, ale także dlatego, że pozwalają nam powrócić do przeszłości i zrozumieć świat i kulturę, które różnią się od naszych dzisiejszych. Przeszłość to obcy kraj (jak zauważył L.P. Hartley), a historyk to podróżnik. Tak jak wzbogacają nas podróże zagraniczne, tak samo możemy uczyć się, poznając sukcesy i błędy minionych epok.

Edward LUCAS
Rosyjskie oczarowanie
Kreml używa wpływów języka, kultury i historii jako broni do zastraszania sąsiadów – pisze Edward LUCAS.

Patrick JOVELL
Szwedzki taniec ludowy, Chopin i królewski smak
„Chopin ma przyszłość, podczas gdy wątpliwe jest, czy Liszt, Thalberg i Döhler mają taką samą” – pisało jedno ze szwedzkich czasopism.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Krzysztof Penderecki i Picasso w barwach flamenco
Miałem okazję przekonać się osobiście, że wybitny polski kompozytor jak mało kto potrafił docenić sztukę. Nie tylko muzyczną.

Wiesław KOT
Oscarowe schematy. Jak dostać nagrodę za najlepszy film?
Oscar 2022 nie przecierał nowych szlaków, raczej kwitował urobek jak sumienny księgowy, który troszczy się o porządek w papierach. Ciekawsze rzeczy z zakresu sztuki filmowej ujawniały się na marginesie.

Prof. Michał KLEIBER
Alert UNESCO dla Ukrainy
Niszczenie najbardziej cennych zabytków kultury było i jest celem prowadzonych działań militarnych. W Syrii, Iraku, na Bałkanach, dziś zaś na Ukrainie – pisze prof. Michał KLEIBER.

Matthieu WAGNER
Opera. Narzędzie polityczne Zachodu
Opera jest marką samą w sobie. Oddziaływanie na świat za pośrednictwem sztuki jest różnorakie, ale to właśnie opera postrzegana jest jako sztuka najbardziej podkreślająca markę i prestiż kraju.

Anne APPLEBAUM
Nowi purytanie
Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Rafael Santi, w 502. rocznicę odejścia do wieczności
6 kwietnia minęła 502. rocznica śmierci Rafaela Santi, który pomimo krótkiego życia wywarł ogromny wpływ na całą sztukę europejską i stał się prawdziwą legendą.

Emmanuelle POLACK
Francja 1940-1944. Czarna karta rynku dzieł sztuki
Rynek dzieł sztuki przeżywał we Francji w latach 1940-1944 okres swojej prosperity. Prosperity, której tłem, nie zapominajmy, były łapanki i deportacje do obozów śmierci.