
Anne APPLEBAUM
Nowi purytanie
Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.

Matthieu WAGNER
Opera. Narzędzie polityczne Zachodu
Opera jest marką samą w sobie. Oddziaływanie na świat za pośrednictwem sztuki jest różnorakie, ale to właśnie opera postrzegana jest jako sztuka najbardziej podkreślająca markę i prestiż kraju.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Krzysztof Penderecki i Picasso w barwach flamenco
Miałem okazję przekonać się osobiście, że wybitny polski kompozytor jak mało kto potrafił docenić sztukę. Nie tylko muzyczną.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Rafael Santi, w 502. rocznicę odejścia do wieczności
6 kwietnia minęła 502. rocznica śmierci Rafaela Santi, który pomimo krótkiego życia wywarł ogromny wpływ na całą sztukę europejską i stał się prawdziwą legendą.

Wiesław KOT
Oscarowe schematy. Jak dostać nagrodę za najlepszy film?
Oscar 2022 nie przecierał nowych szlaków, raczej kwitował urobek jak sumienny księgowy, który troszczy się o porządek w papierach. Ciekawsze rzeczy z zakresu sztuki filmowej ujawniały się na marginesie.

Prof. Dominique REYNIÉ
Rozdział polityki od religii – wyzwanie XXI wieku
Nigdy nie było aż tylu ludzi wierzących co dzisiaj. Według badania Pew Research Center, 84 proc. ludzi posiada jakąś afiliację wyznaniową. Ludzkość jest w większości wierząca. Chrześcijanie stanowią najważniejszą grupę, 2,3 miliarda wiernych, czyli 31 proc. wszystkich wierzących.

Emmanuelle POLACK
Francja 1940-1944. Czarna karta rynku dzieł sztuki
Rynek dzieł sztuki przeżywał we Francji w latach 1940-1944 okres swojej prosperity. Prosperity, której tłem, nie zapominajmy, były łapanki i deportacje do obozów śmierci.

Prof. Armand D’ANGOUR
Możemy się uczyć innowacyjności od starożytnych Greków
apożyczali pomysły ze Wschodu i z Zachodu, przestrzegając zasady, która mówi, że nowe zawsze opiera się na starym

Jérôme GOUADAIN
Kultura, przyroda, więzi społeczne, to wszystko się ze sobą wiąże
Obecny kryzys i związane z nim ograniczenia zwiększyły wagę, jaką wszyscy przywiązujemy do tego, co nas otacza. Jednocześnie ukazuje on w jasnym świetle wszystkie wymiary tego otoczenia, w tym kulturę, przyrodę i więzi społeczne.

John ALLISON
Ignacego Paderewskiego romans ze światem anglojęzycznym
Zdobyty w Stanach Zjednoczonych rozgłos wykorzystał Ignacy Jan Paderewski, aby uzyskać dla ojczyzny wsparcie prezydenta Woodrowa Wilsona w walce o niepodległość.

Prof. Hanna-Barbara GERL-FALKOVITZ
Komu wolno przebaczać historyczne winy?
Jak możemy myśleć o przebaczeniu, nie kwestionując faktów przeszłości? Odpowiedź jest prosta: nie jesteśmy w stanie wymazać faktów, więc należy czerpać z nich naukę i próbować iść dalej.

Alessandro TOMMASI
Historia odwzajemnionej miłości. Chopin i Włochy
Polskość Chopina rozbrzmiewała w harmonijnej całości z włoską sztuką, która odegrała tak istotną rolę w jego muzyce.

KONGRES POLSKA WIELKI PROJEKT
Kultura jako źródło siły państwa
To zdecydowanie jedna z ciekawszych debat XI Kongresu Polska Wielki Projekt. W debacie, którą poprowadził Maciej MAZUREK, dyskutowali Paweł PŁOSKI, Andrzej SZCZERSKI, Mateusz WERNER i Wanda ZWINOGRODZKA.

Michał KŁOSOWSKI
Herbert. Plemienność i zawłaszczenie
Zawłaszczanie Herberta trwa w najlepsze. Również rocznica jego śmierci stała się okazją, aby każdy, kto miał taką potrzebę, uszczknął odrobinę jego wielkości dla siebie. Ci, którzy z powodu pochodzenia czują się w Polsce obywatelami drugiej kategorii, mogą powiedzieć, że był z ich krwi. Ci, którzy potrzebują narodowo-wyzwoleńczej narracji, z herbertowskiego mitu biorą dla siebie jego niezłomną postawę wobec komunistów. A ci, którzy poszukują, zgrzytają zębami. Jak ja.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Lot anioła i archeologia estetyki. Wspomnienie Igora Mitoraja
Był jednym z najwybitniejszych artystów przełomu XX i XXI wieku. Przywrócił światu powab klasycznego piękna. Inspirował się antykiem: tekstami greckich poetów i okruchami rzeźb. Jego sztukę charakteryzują oniryczny wdzięk i poetyka fragmentu.

Katarzyna SAKS
Kultura tradycyjna musi być przekazywana z pokolenia na pokolenia
Mamy w Polsce wiele narzędzi wspierających tradycyjną kulturę wsi. Jednak wciąż przed nami namysł nad tym, jak zachęcić młodych do włączenia się w transmisję wartości, wiedzy, historii i kultury obszarów wiejskich.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Jacek Malczewski. Polskość i uniwersalizm
Gdybym nie był Polakiem, nie byłbym artystą – pisał Jacek Malczewski. Malarz wybitny, który zawsze podkreślał, że jego największą inspirację stanowi krajobraz polskiego świata przyrody.

John ALLISON
Mój Moniuszko
To oczywiście zaskakujące, że nawet wytrawni znawcy muzyki w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku nie mają pojęcia, kim był Moniuszko, ale nie jest to wyłącznie polski problem. Niewiele państw radzi sobie lepiej z promocją własnej muzyki niż Polska – twierdzi John ALLISON.

Prof. Piotr GLIŃSKI
Sprawa honoru. Restytucja utraconych dóbr kultury
Szacunki powojenne mówiły o ponad 516 tysiącach zrabowanych bądź zniszczonych dzieł sztuki, wycenianych łącznie na kilkadziesiąt miliardów ówczesnych dolarów. Obecnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prowadzi ponad 80 postępowań restytucyjnych w kraju i za granicą, m.in. na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Austrii i Stanów Zjednoczonych.

Geoffroy LEJEUNE
Michel HOUELLEBECQ
Dialog o upadku i nadziei
Jeden z najważniejszych dialogów współczesności prowadzą Michel HOUELLEBECQ i Geoffroy LEJEUNE przekonując, że historię ostatniego stulecia można by streścić w zdaniu: masowa dechrystianizacja prawie całego Zachodu, głównie w Europie, gdzie w ciągu kilkudziesięciu lat zniszczono to, co budowane było przez piętnaście wieków.