Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2023
Julia MISTEWICZ

Julia MISTEWICZ

Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Marzec 2023

OD REDAKCJI: Każdy miesiąc rozpoczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie warto zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze! 1. Giovanni Bellini. Influences croisées .W Musée Jacquemart-André rozpocznie się wystawa poświęcona Giovanniemu Belliniemu. Uważany za ojca szkoły weneckiej, był mistrzem m.in. Tycjana. To Bellini zapoczątkował sztukę opartą na kolorze i jego tonacji – konwencję, która naznaczyła malarstwo weneckie XVI wieku. Wystawa pokazuje zarówno wpływ, jaki Bellini wywarł na sztukę włoską, jak i wpływy…

Prof. Szewach WEISS: Hagada, opowieść o tożsamości
Prof. Szewach WEISS

Prof. Szewach WEISS

Hagada, opowieść o tożsamości

Żydowska tożsamość opiera się na powtarzanych przez pokolenia opowieściach. Dzięki nim Żydzi czują więź z poprzednimi pokoleniami i mają gwarancję, że następne generacje będą kultywować tradycje i zwyczaje.

Wiesław KOT: Louis de Funès – Trefniś Pana Boga
Wiesław KOT

Wiesław KOT

Louis de Funès – Trefniś Pana Boga

Louis de Funès uosabiał na ekranie wizerunek starzejącej się konserwatywnej Francji, która dźwiga na swych barkach szacowny bagaż galijskiej tradycji, ale musi go konfrontować z nowymi czasami i nowymi ideami.

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Geniusz i uczona
Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Prof. Jerzy MIZIOŁEK

Geniusz i uczona

Michał Anioł, który najbardziej wiekopomne dzieła wykonał w Rzymie, był wszechobecny w długim życiu Karoliny Lanckorońskiej.

Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie «Echo» i «Wszystko co Najważniejsze»
Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Polska i Czechy pomagają Ukrainie - wspólne wydanie «Echo» i «Wszystko co Najważniejsze»

W dodatku do Tygodnika “Echo” przygotowanym przez zespół “Wszystko co Najważniejsze” w ramach najnowszej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu” ukazały się teksty m.in. minister obrony Czech Jany ČERNOCHOVEJ, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra GLIŃSKIEGO i dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotra ARAKA.

Popołudniowe Espresso: Listy-bomby w Hiszpanii adresowane m.in. do premiera
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Listy-bomby w Hiszpanii adresowane m.in. do premiera

Władze Hiszpanii poinformowały o zidentyfikowaniu pięciu listów-bomb, które były adresowane do: Ambasady Ukrainy w Hiszpanii (gdzie w środę przesyłka wybuchła w rękach jednego z pracowników placówki), premiera Pedro Sancheza

Prof. Thomas W. LAQUEUR: Kulturowa historia zwłok
Prof. Thomas W. LAQUEUR

Prof. Thomas W. LAQUEUR

Kulturowa historia zwłok

Współczesna antropologia sugeruje, że powszechna i nieubłagana śmierć zagłusza – a przynajmniej wydaje się zagłuszać – ból matek.

Marcin KYDRYŃSKI: O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Marcin KYDRYŃSKI

O Wschodzie. Indie

Po raz pierwszy zobaczyłem Indie w Afryce. Ktokolwiek mieszkał w dawnej Brytyjskiej Afryce Wschodniej, zna dobrze tę scenę.

Edmund STEWART: Jak uciec przed Duchem Czasu?
Edmund STEWART

Edmund STEWART

Jak uciec przed Duchem Czasu?

Historia i kultura klasyczna mają znaczenie. Nie tylko dlatego, że starożytne teksty są ciekawą lekturą, ale także dlatego, że pozwalają nam powrócić do przeszłości i zrozumieć świat i kulturę, które różnią się od naszych dzisiejszych. Przeszłość to obcy kraj (jak zauważył L.P. Hartley), a historyk to podróżnik. Tak jak wzbogacają nas podróże zagraniczne, tak samo możemy uczyć się, poznając sukcesy i błędy minionych epok.

Edward LUCAS: Rosyjskie oczarowanie
Edward LUCAS

Edward LUCAS

Rosyjskie oczarowanie

Kreml używa wpływów języka, kultury i historii jako broni do zastraszania sąsiadów – pisze Edward LUCAS.

Michał KLEIBER: Alert UNESCO dla Ukrainy
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Alert UNESCO dla Ukrainy

Niszczenie najbardziej cennych zabytków kultury było i jest celem prowadzonych działań militarnych. W Syrii, Iraku, na Bałkanach, dziś zaś na Ukrainie – pisze prof. Michał KLEIBER.

Matthieu WAGNER: Opera. Narzędzie polityczne Zachodu
Matthieu WAGNER

Matthieu WAGNER

Opera. Narzędzie polityczne Zachodu

Opera jest marką samą w sobie. Oddziaływanie na świat za pośrednictwem sztuki jest różnorakie, ale to właśnie opera postrzegana jest jako sztuka najbardziej podkreślająca markę i prestiż kraju.

Anne APPLEBAUM: Nowi purytanie
Anne APPLEBAUM

Anne APPLEBAUM

Nowi purytanie

Społeczne normy ulegają zmianie – często na lepsze. Biada jednak tym, którzy za nimi nie nadążają, bo kara może być szybka i bezlitosna.