Prof. Piotr GLIŃSKI: To Kijów jest dziś europejską stolicą kultury

To Kijów jest dziś europejską stolicą kultury

Photo of Prof. Piotr GLIŃSKI

Prof. Piotr GLIŃSKI

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor zwyczajny nauk humanistycznych. W latach 2015–2023 Minister kultury i dziedzictwa narodowego. W latach 2005 - 2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1997 -2005 kierował Zakładem Społeczeństwa Obywatelskiego.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Musimy pamiętać, że dziś serce Europy bije w Kijowie. Kijów jest dziś europejską stolicą kultury. Ukraina, poświęcając życie obywateli, broni dziś Europy, jej wartości i kultury przed rosyjskim barbarzyńcą. UE musi wreszcie adekwatnie zareagować – twierdzi prof. Piotr GLIŃSKI

.Od 24 lutego 2022 r. Polska udziela wielowymiarowej pomocy Ukrainie. I wciąż będziemy jej udzielać. Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę polską granicę przekroczyło 8 mln osób. Ponad 2 mln uchodźców wojennych wciąż pozostaje w naszym kraju. Polska przekazuje Ukrainie wsparcie rzeczowe, żywnościowe, materiały medyczne, dostarcza pomoc logistyczną, IT oraz militarną. Na pomoc uchodźcom Polska wydała 1,7 mld euro. Mowa tu o środkach na utrzymanie, opiekę medyczną i świadczenia socjalne. Wartość polskiej pomocy militarnej przekazanej Ukrainie szacowana jest na ponad 2 mld euro. 

Na dzień przed atakiem Rosji na Ukrainę powołaliśmy w Ministerstwie Kultury Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Koordynuje ono krajowe i zagraniczne inicjatywy ratujące zasoby kultury Ukrainy. Dotychczas we współpracy z wieloma instytucjami kultury Centrum dostarczyło ponad 800 palet z pomocą dla Ukrainy. To między innymi agregaty prądotwórcze, gaśnice, worki, koce gaśnicze, materiały do zabezpieczania obiektów kultury oraz wiele innych niezbędnych artykułów. Kolejne transporty organizowane są w koordynacji z potrzebami sygnalizowanymi przez rząd i instytucje ukraińskie.

Polskie instytucje udzielają wsparcia ukraińskim artystom i pracownikom kultury. Szkoły i uczelnie artystyczne oferują naukę uczniom i studentom z Ukrainy. Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest w stałym kontakcie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Polski minister kultury trzykrotnie przebywał na terenie Ukrainy od czasu rozpoczęcia wojny i bezpośrednio obserwował jej skutki. 

Polski rząd wspiera proces digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz tworzenie cyfrowej platformy ich archiwizacji, ochrony, rozwoju i rozpowszechniania. Polska rozpoczęła również projekt inwentaryzacji strat obiektów architektury i stanowisk archeologicznych. Powołała Centrum Lemkina. Rafał Lemkin był polskim prawnikiem, twórcą terminu ludobójstwo. Centrum bada dowody zbrodni wojennych na Ukrainie. 

Polska zdecydowanie popiera prośbę o powołanie jednolitego funduszu na rzecz kultury, który umożliwiłby pokrycie pilnych ukraińskich potrzeb w tym obszarze. Jeżeli miałoby to być zrealizowane poprzez przekazanie 1 procenta budżetów ministerstw kultury, to powinniśmy o to apelować do wszystkich rządów państw członkowskich Unii Europejskiej. Kluczowe jest tempo podejmowania działań, dlatego procedury dotyczące udzielania pomocy powinny zostać uproszczone do minimum. 

Musimy pamiętać, że dziś serce Europy bije w Kijowie. Kijów jest dziś europejską stolicą kultury. Ukraina, poświęcając życie obywateli, broni dziś Europy, jej wartości i kultury przed rosyjskim barbarzyńcą. UE musi wreszcie adekwatnie zareagować. 

W zakresie współpracy Europejskich Stolic Kultury z ukraińskimi miastami liczę na to, że w przyszłości miasta ukraińskie będą ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w ramach konkursu dla krajów kandydujących i potencjalnych kandydatów. Apeluję do Komisji Europejskiej o przygotowanie uproszczonych procedur, które umożliwią udział ukraińskich miast w konkursach o ten tytuł.

.Komisja Europejska powinna natychmiast przygotować raport podsumowujący konkretną pomoc Europy dla Ukrainy w obszarze kultury. Powinien on zawierać konkrety, ponieważ europejska opinia publiczna oczekuje raportu o faktach. Komisja Europejska powinna natychmiast przyjąć plan wsparcia Ukrainy. Musimy pamiętać, że nie ma tam w tej chwili elektryczności, ciepła, a zima jest inna niż w Brukseli. Ludzie marzną, nie mają perspektyw, a ich nadzieja jest coraz słabsza. Europa musi zdążyć z pomocą na czas. 

Piotr Gliński
Wystąpienie w czasie posiedzenia Rady Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu, 29 listopada 2022 r.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2022