Podcasty Najważniejsze. Serhy YEKELCHYK: Europejskie siostry. Polska i Ukraina.

Europejskie siostry. Polska i Ukraina.

Photo of Prof. Serhy YEKELCHYK

Prof. Serhy YEKELCHYK

Wykładowca historii i slawistyki na University of Victoria (Kanada). Autor „Ukraine: What Everyone Needs to Know” (Oxford University Press).

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autora

Rosyjska agresja zmieniła wszystko. Od tej pory Ukraińcy i Polacy stanowią jedną rodzinę. Najwyższy czas, aby siedli przy stole i wkleili rodzinne zdjęcia do wspólnego albumu – twierdzi prof. Serhy YEKELCHYK

.Zapraszamy do wysłuchania artykułu pt. “Europejskie siostry. Polska i Ukraina”. Prof. Serhy YEKELCHYK w podcaście Wszystko co Najważniejsze.

W ostatnich latach Polska i Ukraina wiodły spór wokół roli, jaką w historii odegrała Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). Kiedy bohaterowie jednego narodu są przez drugi uważani za złoczyńców, wypracowanie wspólnego rozumienia historii jest niezwykle trudne. Aby to osiągnąć, trzeba przełomowej zmiany w nastawieniu zwykłych ludzi. Szczera, lawinowa reakcja narodu polskiego na tragedię ukraińskich cywilów jest takim historycznym krokiem w stronę pojednania. Jeżeli Polacy będą traktowani jak rodzina, nie warto toczyć bitew o historyczne zaszłości. Potrzeba będzie raczej uczciwego uznania faktów i wzajemnego wybaczenia.

Każdy nowy odcinek udostępniany jest co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.

Poprzednie odcinki Podcastów Najważniejsze: [LINK]

Podcasty Najważniejsze: „Najważniejszą ze sztuk jest sztuka opowiadania dobrych historii”, jak pisał Jeremy DONOVAN. Snucie opowieści to nie tylko umiejętność, kluczowa jest nie tylko to, co mówimy, ale także w jaki sposób. To jak się komunikujemy oraz co możemy zrobić, aby rozumieć się lepiej. Dlatego teraz naszych tekstów można także słuchać.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 października 2022