Podcasty Najważniejsze. Jan ROKITA: Nasza wspólna dziejowa ojczyzna

Nasza wspólna dziejowa ojczyzna

Photo of Jan ROKITA

Jan ROKITA

Filozof polityki. Absolwent prawa UJ. Działacz opozycji solidarnościowej, poseł na Sejm w latach 1989-2007, były przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Dziś wykładowca akademicki.

Ryc.: Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Z każdym dniem bohaterskiej obrony wolności Ukrainy tamta dawna, piękna, choć naznaczona tyloma wadami wspólna Rzeczpospolita na powrót staje się wspólną dziejową ojczyzną Polaków i Ukraińców – twierdzi Jan ROKITA w podcaście Wszystko co Najważniejsze oraz w artykule opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

.Zapraszamy do wysłuchania artykułu pt. “Nasza wspólna dziejowa ojczyzna”, Jan ROKITA w podcaście Wszystko co Najważniejsze.

Oto właśnie jesteśmy w samym sercu powikłanego wspólnego dziedzictwa historycznego Polaków i Ukraińców. Zawiera się ono w pytaniu: czyja była ówczesna Rzeczpospolita? Ukraina (wtedy najczęściej zwano ją Rusią) znalazła się we wspólnej państwowości wraz z Polską w rezultacie dwóch faktów historycznych. Po pierwsze – upadku w XIII wieku pod ciosami Tatarów dwóch świetnych państw ruskich – Rusi Kijowskiej i Księstwa Halicko-Włodzimierskiego, a po drugie – unii Polski z Litwą, która (mało kto tego jest dziś świadom) jako jedno z księstw ruskich skutecznie „zebrała” po Tatarach większość ziem zachodnio-ruskich.

Każdy nowy odcinek udostępniany jest co piątek na stronie Wszystko co Najważniejsze, a także na YouTube, Spotify, platformie Anchor, Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts i RadioPublic.

Poprzednie odcinki Podcastów Najważniejsze: [LINK]

Podcasty Najważniejsze: „Najważniejszą ze sztuk jest sztuka opowiadania dobrych historii”, jak pisał Jeremy DONOVAN. Snucie opowieści to nie tylko umiejętność, kluczowa jest nie tylko to, co mówimy, ale także w jaki sposób. To jak się komunikujemy oraz co możemy zrobić, aby rozumieć się lepiej. Dlatego teraz naszych tekstów można także słuchać.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 września 2022