Mateusz M. KRAWCZYK:  Mapa wojen i konfliktów na świecie

Mapa wojen i konfliktów na świecie

Photo of Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Sekretarz redakcji "Wszystko Co Najważniejsze", doktorant w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. Absolwent Akademii Młodych Dyplomatów EAD. Stypendysta Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Wolontariusz programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc 2019".

Ryc. Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Zapraszam Państwa do osobistej podróży przez najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia, łącząc informację i naukę, szukając zrozumienia w rzeczywistości współczesnych, globalnych wyzwań. Temat tego tygodnia to mapa wojen i konfliktów na świecie.

Dobrej lektury,
Mateusz Krawczyk

Przegląd tygodnia:

FAO: Globalny poziom głodu rośnie, a różnica w bezpieczeństwie żywnościowym między kobietami i mężczyznami nadal się powiększa, ostrzega nowy raport ONZ. Prawie 10 procent światowej populacji – ponad 800 milionów ludzi – zostało dotkniętych głodem w zeszłym roku, według rocznego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.

Sudan: Osiem miesięcy po zamachu stanu, który zatrzymał polityczne przemiany w Sudanie – i pogłębił kryzys humanitarny i gospodarczy – szef armii Abdel Fattah al-Burhan powiedział w tym tygodniu, że wojsko wycofa się z rządu. Cywilne ruchy polityczne w kraju są sceptycznie nastawione do tego zobowiązania, podczas gdy działacze prodemokratyczni kontynuują protesty uliczne.

Mali: Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej, znana jako ECOWAS, zniosła sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Mali, po tym jak rządząca tam junta zgodziła się na przeprowadzenie wyborów w marcu 2024 roku. Sankcje – wprowadzone w styczniu po tym, jak junta ogłosiła plany przedłużenia czasu sprawowania władzy o cztery lata – zablokowały wjazd do kraju wszystkim towarom poza podstawowymi.

Sri Lanka: Dziesiątki tysięcy lankijskich protestujących okupują Dom Prezydenta, sekretariat prezydencki i oficjalną rezydencję premiera w wyniku bezprecedensowego kryzysu gospodarczego jaki nawiedził ten kraj. Chaos rozpoczął się w sobotę, gdy rozwścieczeni Lankijczycy szturmowali oficjalną rezydencję prezydenta Gotabayi Rajapaksy, 73-letniego członka klanu Rajapaksa, którego protestujący obwiniają za najgorszy kryzys gospodarczy kraju od 1948 roku.

ONZ: Urzędnicy ONZ zbadają zabijanie i ranienie dzieci na Ukrainie, w Etiopii i Mozambiku, powiedział szef ONZ Antonio Guterres. Według opublikowanego w poniedziałek raportu „Dzieci i konflikty zbrojne” 2.515 dzieci zostało zabitych, a 5.555 okaleczonych w globalnych konfliktach w 2021 roku. W raporcie zweryfikowano również rekrutację i wykorzystanie 6 310 dzieci w konfliktach na świecie w 2021 roku. Inne naruszenia, których dotyczył raport, obejmowały uprowadzenia, przemoc seksualną, ataki na szkoły i szpitale oraz odmowę pomocy podczas konfliktów.

Demonstrant pokazuje psa jako nowego „Ministra Dzikiej Przyrody” w sali posiedzeń gabinetu prezydenta Gotabayi Rajapaksy. Protestujący weszli do budynku, po tym jak prezydent Gotabaya Rajapaksa uciekł w wyniku kryzysu gospodarczego kraju, w Kolombo, Sri Lanka 10 lipca 2022 r.

DINUKA LIYANAWATTE / Reuters / Forum

Mapa wojen

.Konflikty miały miejsce w każdym roku XX wieku; świat był wolny od przemocy spowodowanej wojną tylko przez bardzo krótkie okresy. Szacuje się, że od 1900 roku do dziś w wyniku wojny zginęło 187 milionów ludzi. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Podobną trajektorią zmierza wiek XXI. Przyczyny wybuchu konfliktu są różne – od sporów terytorialnych i napięć regionalnych, po korupcję i kurczące się zasoby w związku ze zmianami klimatycznymi.

Według danych Global Conflict Tracker opracowanych przez Council on Foreign Relations, na świecie trwa obecnie 27 konfliktów. Wśród tych pogarszających się są: rosyjska inwazja na Ukrainie, wojna w Afganistanie, niestabilność polityczna w Libanie, wojna w Jemenie, kryzys Rohingya w Myanmar i konflikt w Etiopii.

W skali globalnej, według Organizacji Narodów Zjednoczonych, konflikty i przemoc mają tendencję wzrostową. ONZ ostrzegła, że pokój na świecie jest bardziej zagrożony niż od czasów II wojny światowej. W sumie 2 miliardy ludzi żyje obecnie na obszarach dotkniętych konfliktami. Jest to jedna czwarta całej światowej populacji. Niektóre z najbardziej dotkniętych miejsc konfliktami to region Tigray w Etiopii, Sudan Południowy, Syria, Jemen i Afganistan. Według ONZ w ubiegłym roku 84 miliony ludzi zostało przymusowo przesiedlonych z powodu konfliktów, przemocy i łamania praw człowieka. Szacuje się, że w tym roku pomocy humanitarnej będzie potrzebować co najmniej 274 mln osób.

Trwający ponad 60 lat konflikt w Myanmar pozostaje najdłużej trwającą wojną domową na świecie. Kraj jest nękany przez dziesięciolecia represyjnych rządów wojskowych i wojny domowej z grupami mniejszości etnicznych od 1948 roku, kiedy to kraj uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii.

Z kraju uciekło prawie 880 tys. uchodźców Rohingya. Najbardziej bezbronni, w tym kobiety w ciąży, niemowlęta, dzieci i osoby starsze zostały zmuszone do wielodniowej podróży, aby dotrzeć do Bangladeszu, gdzie większość z nich mieszka w największym na świecie i najgęściej zaludnionym obozie dla uchodźców, Kutupalong. Około połowa z tych uchodźców to dzieci.

Koszty wojny są niewyobrażalne. Oprócz ludzkiego cierpienia, niepokojów społecznych i zniszczenia infrastruktury, ciężar wojny wpływa również na gospodarki krajów dotkniętych konfliktem. Institute for Economics & Peace ustalił, że średni ekonomiczny koszt przemocy w 10 najbardziej dotkniętych konfliktami krajach świata jest równy 41% ich produktu krajowego brutto (PKB).

Mapa wojen
Mapa wojen

Koniec pomocy dla Syrii

Rosja zawetowała w piątek środek, który pozwoliłby ostatniej trasie pomocy ONZ do Syrii pozostać otwartą przez kolejny rok, w głosowaniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Pracownicy międzynarodowych organizacji pomocowych apelowali do Rosji o zatwierdzenie rocznego przedłużenia korytarza humanitarnego, który prowadzi z przejścia Bab al-Hawa na granicy tureckiej do północno-zachodniej Syrii. Misja ONZ, która rozpoczęła się w 2014 roku, wygasła w niedzielę. Moskwa, decydując się w piątek na weto, podtrzymała swoje argumenty, mianowicie, że szlak narusza suwerenność Syrii – i że to prezydent Syrii Baszar al-Assad powinien decydować o tym, jak rozdzielane jest zagraniczne wsparcie. Trzynastu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ głosowało za kontynuacją misji pomocowej, a Chiny wstrzymały się od głosu. Tylko Rosja była przeciwna.

„To było głosowanie na życie lub śmierć dla Syryjczyków, a Rosja wybrała to drugie” – powiedziała po głosowaniu Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ. Ona i inni dyplomaci powiedzieli, że spróbują znaleźć inny sposób, aby zapewnić, że Syryjczycy nadal będą otrzymywać żywność, leki i inną pomoc.

Urzędnicy ONZ opisali trasę Bab al-Hawa jako bramę dla największej na świecie operacji pomocy humanitarnej, która w ciągu ostatnich ośmiu lat dostarczyła ponad 56 000 ciężarówek z ratującym życie zaopatrzeniem do prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii. Aż cztery miliony ludzi w Syrii – w tym szacunkowo 1,7 miliona mieszkających w namiotach – otrzymuje dostawy, które są dostarczane do Idlib. Grupy pomocowe szacują, że 70 proc. mieszkańców Syrii nie ma niezawodnych dostaw żywności.

Zdecydowana większość syryjskich uchodźców mieszka w Turcji, gdzie urzędnicy od lat ostrzegają, że diaspora doprowadza kraj do punktu krytycznego. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał Władimira Putina do przedłużenia zezwolenia na transgraniczne dostawy pomocy humanitarnej do Syrii.

Zachodnie mocarstwa ostatecznie ugięły się pod żądaniem Rosji o przedłużenie o sześć miesięcy dostaw przez przejście Bab al-Hawa do stycznia 2023 roku. Rosja, Chiny i 10 innych krajów głosowały za rezolucją we wtorek, podczas gdy USA, Wielka Brytania i Francja wstrzymały się od głosu.

Pani Thomas-Greenfield twierdziła potem, że mandat operacji pomocowej był „zakładnikiem” Rosji.

„Kiedy w weekend rozmawiałam z ekspertami ONZ i organizacjami pozarządowymi, powiedzieli nam, że tymczasowe przedłużenie jest oczywiście lepsze niż nic. Nie zablokowaliśmy więc tej rezolucji, mimo że daleko odbiega ona od obowiązku Rady Bezpieczeństwa wobec narodu syryjskiego” – dodała.

W osobnym wydarzeniu w północno-zachodniej Syrii we wtorek amerykańskie wojsko ogłosiło, że zabiło w ataku drona przywódcę dżihadystycznego ugrupowania Państwa Islamskie (IS) w Syrii Mahera al-Agala.

Rosyjskie wojny

W ciągu ostatnich dwóch dekad Rosja stała się wiodącym eksporterem wojen, konfliktów i niestabilności na świecie. Władimir Putin udowodnił wielokrotnie, że dążenie do kryzysów i niestabilności jest sposobem na uprawienie polityki i pozostanie u władzy. Ta nieustanna rosyjska destabilizacja to rzeczywistość dzisiejszej Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Kirgistanu, a także Białorusi i Syrii.

Moskwa wykorzystuje również sprzedaż broni i zaangażowanie militarne do budowania więzi z krajami Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej, a zwłaszcza Bliskiego Wschodu. Masowy eksport paliw kopalnych do Europy – nawet teraz, po ponad czterech miesiącach wojny na Ukrainie – daje Rosji dodatkową przewagę.

Wojna Rosji na Ukrainie zakłóciła obiecujące szanse na wyjście Afryki z pandemii COVID-19, podnosząc ceny żywności i paliwa, zakłócając handel towarami i usługami, zacieśniając przestrzeń fiskalną, ograniczając zielone transformacje i zmniejszając przepływ finansowania rozwoju na kontynencie, powiedział asystent sekretarza generalnego ONZ Ahunna Eziakonwa.

Podcast tygodnia

Wisi nad nami katastrofa humanitarna – rozmowa z Piotrem Arakiem, dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego
Gdzie słuchać?
Wszystko co Najważniejsze
YouTube
Anchor
Spotify
Apple Podcasts
Google Podcasts

Dziękuję za lekturę!

By zapisać się newslettera “Wspólny Świat” wystarczy kliknąć w ten [link].  

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 lipca 2022