Jerycho wpisane na listę UNESCO
Jest czwartek, 21. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Prezydent Syrii Baszar EL-ASAD w Chinach
Prezydent Syrii Baszar EL-ASAD przybył w czwartek do Chin – przekazała chińska telewizja rządowa CCTV. Jest to pierwsza oficjalna wizyta zagraniczna Asada od 2011 roku, kiedy to w Syrii rozpoczęła się wojna domowa.
Ministerstwo spraw zagranicznych Chin poinformowało, że Asad weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Azjatyckich, międzynarodowego wydarzenia sportowego, które rozpocznie się w sobotę 23 września w mieście Hangzhou na wschodzie kraju. Oczekuje się, że prezydent ChRL Xi JINPING również uda się do Hangzhou, gdzie wyda bankiet dla międzynarodowych gości i przeprowadzi rozmowy dwustronne, w tym z prezydentem Syrii. Biuro Asada informowało już wcześniej, że syryjski przywódca został zaproszony do Hangzhou przez prezydenta Xi. Do Chin mieli się również udać wysokiej rangi przedstawiciele syryjskich władz.
Indie zawiesiły usługi wizowe dla obywateli Kanady
W czwartek władze Indii zawiesiły usługi wizowe dla obywateli Kanady, poinformowała na swojej stronie jedna z firm świadcząca usługi doradztwa wizowego BLS International, w oparciu o zawiadomienie indyjskiego ministra spraw zagranicznych.
Powodem zawieszenia usług wizowych jest spór na linii Kanada-Indie związany z zabójstwem sikhijskiego aktywisty. Premier Kanady Justin TRUDEAU oskarżył rząd Indii o zlecenie zabójstwa Hardeepa Singha NIJJARA w czerwcu 2023 w Kolumbii Brytyjskiej. Jego zdaniem odpowiedzialni są za to „agenci indyjskiego rządu”. Z kolei indyjski resort spraw zagranicznych zdecydowanie zaprzeczył oskarżeniom, nazywając je „absurdalnymi”, rozpoczynając tym samym dyplomatyczną kontrofensywę. Dodatkowo zarzucał Kanadzie udzielenia schronienia „khalistańskim terrorystom i separatystom”.
Jerycho wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Komitet Światowego Dziedzictwa zagłosował za wpisem stanowiska archeologicznego Tell es-Sultan w Jerychu na listę. UNESCO poinformowało, że decyzję podjęto na konferencji w Rijadzie. Jerycho to jedno z najstarszych miast świata i prawdopodobnie najdłużej istniejące siedlisko człowieka. Tell es-Sultan leży w Dolinie Jordanu. Ma kształt owalnego wzgórza, w którym znajdują się prehistoryczne pozostałości działalności człowieka.
Podjęta przez UNESCO decyzja nie spodobała się Izraelowi, który uważa, że jest to „kolejna oznaka cynicznego wykorzystywania UNESCO przez Palestyńczyków i upolitycznienia tej organizacji”. W tym miejscu należy podkreślić, że konflikt na linii Izrael – Palestyna sięga połowy XX wieku i ma on charakter terytorialny, religijny, jak również etniczny.
Podcasty🎧 #Miesięcznik
56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA