Popołudniowe Espresso: Rosyjska broń jądrowa na Białorusi

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 28. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Putin przekaże taktyczną broń jądrową na Białoruś

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Ma zostać rozlokowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy, najpewniej do lipca. Profesor stosunków międzynarodowych w Hertie School Marina HENKE wskazuje na powody decyzji: „Pierwszym powodem jest odstraszanie, a więc argument w wojnie psychologicznej. Putin chce siać niepewność, angażując Białoruś. […] Na Zachodzie może to zwiększyć obawy przed eskalacją nuklearną. Drugi powód to zapewnienia Alaksandra Łukaszenki, że pozostanie bliski Putinowi. Łukaszenka od dawna chciał tej broni jako ubezpieczenia i wielokrotnie prosił o nią Putina.

Białoruscy propagandyści, zaraz po ogłoszeniu decyzji przez Putina, zaczęli wykorzystywać ją jako argument do grożenia m.in. Polsce. „No co, wrogowie, kwiczycie? Białoruś jest teraz państwem nuklearnym! Będzie topić się Warszawa i zatonie Wilno” – powiedział Ryhor Azaronak, który uważany jest za symbol białoruskiej propagandy Aleksandra Łukaszenki.

Były prezydent Tajwanu z wizytą w Chinach

Były prezydent Tajwanu Ma Ying-cu udał się z wizytą do kontynentalnych Chin. To pierwsza taka wizyta od czasu rewolucji komunistycznej w 1949 roku. „Mamy szczerą nadzieję, że obie strony będą współpracować, aby szukać pokoju, unikać wojny i dążyć do ożywienia Chin” – powiedział Ma Ying-cu, tłumacząc cel wizyty. Wizyta nie będzie obejmować żadnych oficjalnych spotkań. Ma Ying-cu ma oddać hołd swoim przodkom. I, jak informuje biuro byłego prezydenta, wizyta ma potrwać do 7 kwietnia. W tym czasie Ma Ying-cu ma odwiedzić m.in. miasto Nankin, Wuhan, Changsha, Chongqing oraz Szanghaj.

Należy podkreślić, że wizyta ma miejsce w momencie narastających napięć pomiędzy Chinami kontynentalnymi a Tajwanem.

Węgry poparły wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO

W poniedziałek Parlament Węgier pozytywnie odpowiedział na wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. W głosowaniu dołączenia Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego poparło 182 posłów, 6 było przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Węgry razem z Turcją były ostatnimi państwami, które nie poparły członkostwa Finlandii w NATO. W Parlamencie Turcji nadal trwa debata. Prezydent Turcji, Recep Erdogan, 17 marca dał zielone światło na wstąpienie Finlandii do sojuszu. Prezydent ma nadzieję, że Turcja podejmie decyzję przez wyborami prezydenckimi w maju.

Wnioski ws. przystąpienia do NATO złożyły jednocześnie – w maju ubiegłego roku – Finlandia i Szwecja. Parlament Węgier, w sprawie wniosku dotyczącego Szwecji, ma głosować w późniejszym, jeszcze nieznanym terminie. Turcja natomiast, jak narazie, nie zgadza się na przystąpienie Szwecji do sojuszu. 

Wiesław KOT
Ptaszydła

🎧Podcasty #Miesięcznik

„Jak Polska powoli znikała z wyobraźni Europejczyków” – tekst Henryka GŁĘBOCKIEGO w 51. nr. „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 marca 2023