

Popołudniowe Espresso
Parlament Gruzji przyjął ustawę o «zagranicznych agentach». W kraju wybuchły protesty
We wtorek parlament Gruzji w trybie przyspieszonym zatwierdził projekt ustawy o „zagranicznych agentach”.

Popołudniowe Espresso
Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie
W środę w Warszawie po godz. 14 rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) z udziałem Prezydenta USA Joe BIDENA oraz Sekretarza Generalnego NATO Jensa STOLTENBERGA.

Popołudniowe Espresso
Grecja domaga się reparacji wojennych od Niemiec w wysokości 289 mld euro
Grecja domaga się reparacji wojennych. Rząd Grecji zwrócił się do Niemiec w 2019 roku o negocjowanie reparacji wojennych za zniszczenia i straty powstałe w wyniku I i II wojny światowej.

Dalibor ROHAC
Nieunikniony podział Grupy Wyszehradzkiej stał się faktem
Nieunikniony podział Grupy Wyszehradzkiej nie dyskredytuje Europy Środkowej. Odrzucenie często nieszczerego i prorosyjskiego „konserwatyzmu” partii Orbána jest w istocie niezbędnym warunkiem umocnienia pozycji pozostałych krajów regionu jako poważnych, wartościowych graczy.

Popołudniowe Espresso
Komisja Europejska zatwierdziła KPO
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN przyleciała w czwartek (2.06) do Warszawy. Wizyta związana jest z zatwierdzeniem KPO.

Prof. Marko BABIĆ
Viktor Orbán. Populista czy skuteczny realista?
Viktor Orbán postrzegany jest jako główny człowiek Putina w Europie, autokrata, który zawładnął węgierskim państwem.

Stefano BOTTONI
Viktor Orbán i nowa węgierska polityka tożsamości
Podczas negocjacji z UE jednym z najtrudniejszych zadań Victora Orbána było zsynchronizowanie polityki zagranicznej z osobistym programem.

Katalin NOVÁK
Jak polityka wspiera demografię
Dziesięć lat temu, kiedy większością 2/3 wygraliśmy wybory, podjęliśmy na Węgrzech decyzję, że wyjdziemy z kryzysu ekonomiczno-polityczno-moralnego, koncentrując się nie tylko na wzroście gospodarczym, ale i wspieraniu rodzin. Naszym pierwszoplanowym celem do dzisiaj pozostaje zatrzymanie procesu zmniejszania się liczby ludności. Węgierska polityka prorodzinna jest wyjątkowa w skali świata

Dominik HEJJ
Węgry będą popierać Polskę do czasu, gdy będzie się to im opłacało
Do dzisiaj władze Węgier nie sformułowały żadnej deklaracji potępiającej przebieg wyborów prezydenckich na Białorusi, a także działania białoruskich władz wobec białoruskich władz uczestniczących w demonstracjach czy w sprawie więźniów politycznych przetrzymywanych w białoruskich więzieniach.

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ
Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej
Grupa Wyszehradzka jest ważna dla Polski. Będąc istotną częścią współpracy regionalnej, stanowi element umacniający pozycję międzynarodową i sprzyjający rozwojowi społeczno-gospodarczemu naszych czterech państw.

István KOVÁCS
Polak, który zainspirował Viktora Orbána
Wacław Felczak został poproszony o wykład na temat Solidarności. Osobą wręczającą zaproszenie w imieniu swoich kolegów był Viktor Orbán. Felczak wygłosił dwa wykłady, a podczas rozmowy ze studentami zaproponował swoim młodym słuchaczom, żeby założyli partię polityczną. Wspomniał też o tym, że za założenie partii będą jej przywódców pewnie zamykać w więzieniu, ale wszystko wskazuje na to, że nie będą długo siedzieć. Zresztą politykowi nie zaszkodzą przeżycia więzienne – dodał. Pięć miesięcy później, 30 marca 1988 roku, powstał Związek Młodych Demokratów – czyli: FIDESZ.

Dominik HEJJ
Węgry potrzebują silnej Europy, a Europie potrzebne są silne Węgry
Na Węgrzech znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego nigdy nie było wysokie, w tym roku jednak zapowiada się na diametralną zmianę. Są one traktowane jak plebiscyt poparcia dla Fideszu, ale i poligon doświadczalny współpracy wyborczej opozycji.

Maksym SAMORUKOW
Węgry Orbana robią dziś wszystko, aby wyjść z orbity Rosji i Putina
Donald Trump rządzi od półtora roku. Nie spotkał się jednak w tym czasie z Orbánem, którego negatywny wizerunek w Waszyngtonie, ugruntowany za administracji Baracka Obamy, wciąż się utrzymuje. Orbán uchodzi również zdecydowanie za najbardziej prorosyjskiego przywódcę UE, co dodatkowo utrudnia mu dotarcie do Trumpa.

Viktor ORBÁN
Najważniejsze pytania Europy
W ciągu najbliższych kilku dekad najważniejszymi pytaniami w Europie będą: czy Europa pozostanie kontynentem Europejczyków? Czy Węgry pozostaną krajem Węgrów? Czy Niemcy pozostaną krajem Niemców? Czy Francja pozostanie krajem Francuzów? Kto będzie mieszkał w Europie?

Tibor FISCHER
Węgierski tygrys. Victor Orbán a zachodnie media
Unia Europejska rzeczywiście przyszła po Orbána. A nie jest on znany z tego, że przebacza, czy nadstawia drugi policzek. Nie myślę, żeby doszedł do tej strony w Biblii. Ma teraz kolejne cztery lata na grę i na miejscu unijnego aparatu zacząłbym się martwić.

Wojciech KOLARSKI
Historia Ulmów i Henryk Sławik, to wszystkich nas łączy
24 marca 2018 roku po raz pierwszy w historii oddajemy cześć założycielom i działaczom Rady Pomocy Żydom „Żegota”, a także tysiącom osób znanych z nazwiska i takich, których nazwisk być może nigdy nie poznamy.

Françoise PONS
Węgrzy. Naród dumny, silny, namiętny
Jako naród Węgrzy mają w sobie coś z niespokojnego ducha. Niełatwo ich zrozumieć, z charakterystyczną dla nich mieszaniną dumy, graniczącej nieraz z arogancką pychą, i skrajnej wrażliwości. To wszakże naród dumny, silny i namiętny. Naród ludzi gotowych obdarzyć szczerą i trwałą przyjaźnią każdego, kto zechce ich poznać i pokochać.

Prof. András LÁNCZI
Dwie strony jednego medalu. Realizm polityczny i filozofia polityki
Dzisiejsze ujęcie średniej statystycznej, mierzalnej przeciętności, jest jedynie kapitulacją nadziei poszukiwania prawdy, która niegdyś miała ogromne znaczenie, a utratę kontaktu z rzeczywistością często podkreślają racjonalnie nienaruszalne, logiczne konstrukcje – pisze prof. András LÁNCZI.

Orsolya Zsuzsanna KOVÁCS
Imigranci. Zapytajmy, jakie powinny być obowiązki państwa
Węgry wydały już 900 tysięcy euro na wzmocnienie granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, na bronienie granicy Węgier i granic Europy. To jest prawie 1% rocznego GBP kraju – przypomina ambasador Węgier w Warszawie.

Ákos ENGELMAYER
Mój Wrocław. Moja Polska. Dziękuję!
Uwerturą Powstania Węgierskiego w 1956 roku był poznański Czerwiec. Wybuchły walki, w których uczestniczyli z bronią w ręku studiujący na Węgrzech Polacy, studentki i studenci. Blisko jedną trzecią pomocy otrzymaliśmy ze zniszczonej Polski.