Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Prof. Jacek CZAPUTOWICZ

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej

Grupa Wyszehradzka jest ważna dla Polski. Będąc istotną częścią współpracy regionalnej, stanowi element umacniający pozycję międzynarodową i sprzyjający rozwojowi społeczno-gospodarczemu naszych czterech państw.

István KOVÁCS: Polak, który zainspirował Viktora Orbána István KOVÁCS: Polak, który zainspirował Viktora Orbána
István KOVÁCS

István KOVÁCS

Polak, który zainspirował Viktora Orbána

Wacław Felczak został poproszony o wykład na temat Solidarności. Osobą wręczającą zaproszenie w imieniu swoich kolegów był Viktor Orbán. Felczak wygłosił dwa wykłady, a podczas rozmowy ze studentami zaproponował swoim młodym słuchaczom, żeby założyli partię polityczną. Wspomniał też o tym, że za założenie partii będą jej przywódców pewnie zamykać w więzieniu, ale wszystko wskazuje na to, że nie będą długo siedzieć. Zresztą politykowi nie zaszkodzą przeżycia więzienne – dodał. Pięć miesięcy później, 30 marca 1988 roku, powstał Związek Młodych Demokratów – czyli: FIDESZ.

Maksym SAMORUKOW: Węgry Orbana robią dziś wszystko, aby wyjść z orbity Rosji i Putina Maksym SAMORUKOW: Węgry Orbana robią dziś wszystko, aby wyjść z orbity Rosji i Putina
Maksym SAMORUKOW

Maksym SAMORUKOW

Węgry Orbana robią dziś wszystko, aby wyjść z orbity Rosji i Putina

Donald Trump rządzi od półtora roku. Nie spotkał się jednak w tym czasie z Orbánem, którego negatywny wizerunek w Waszyngtonie, ugruntowany za administracji Baracka Obamy, wciąż się utrzymuje. Orbán uchodzi również zdecydowanie za najbardziej prorosyjskiego przywódcę UE, co dodatkowo utrudnia mu dotarcie do Trumpa.

Viktor ORBÁN: Najważniejsze pytania Europy Viktor ORBÁN: Najważniejsze pytania Europy
Viktor ORBÁN

Viktor ORBÁN

Najważniejsze pytania Europy

W ciągu najbliższych kilku dekad najważniejszymi pytaniami w Europie będą: czy Europa pozostanie kontynentem Europejczyków? Czy Węgry pozostaną krajem Węgrów? Czy Niemcy pozostaną krajem Niemców? Czy Francja pozostanie krajem Francuzów? Kto będzie mieszkał w Europie?

Tibor FISCHER: Węgierski tygrys. Victor Orbán a zachodnie media Tibor FISCHER: Węgierski tygrys. Victor Orbán a zachodnie media
Tibor FISCHER

Tibor FISCHER

Węgierski tygrys.
Victor Orbán a zachodnie media

Unia Europejska rzeczywiście przyszła po Orbána. A nie jest on znany z tego, że przebacza, czy nadstawia drugi policzek. Nie myślę, żeby doszedł do tej strony w Biblii. Ma teraz kolejne cztery lata na grę i na miejscu unijnego aparatu zacząłbym się martwić.

Françoise PONS: Węgrzy. Naród dumny, silny, namiętny Françoise PONS: Węgrzy. Naród dumny, silny, namiętny
Françoise PONS

Françoise PONS

Węgrzy. Naród dumny, silny, namiętny

Jako naród Węgrzy mają w sobie coś z niespokojnego ducha. Niełatwo ich zrozumieć, z charakterystyczną dla nich mieszaniną dumy, graniczącej nieraz z arogancką pychą, i skrajnej wrażliwości. To wszakże naród dumny, silny i namiętny. Naród ludzi gotowych obdarzyć szczerą i trwałą przyjaźnią każdego, kto zechce ich poznać i pokochać.

Prof. András LÁNCZI: Dwie strony jednego medalu. Realizm polityczny i filozofia polityki Prof. András LÁNCZI: Dwie strony jednego medalu. Realizm polityczny i filozofia polityki
Prof. András LÁNCZI

Prof. András LÁNCZI

Dwie strony jednego medalu.
Realizm polityczny i filozofia polityki

Dzisiejsze ujęcie średniej statystycznej, mierzalnej przeciętności, jest jedynie kapitulacją nadziei poszukiwania prawdy, która niegdyś miała ogromne znaczenie, a utratę kontaktu z rzeczywistością często podkreślają racjonalnie nienaruszalne, logiczne konstrukcje – pisze prof. András LÁNCZI.

Ákos ENGELMAYER: Mój Wrocław. Moja Polska. Dziękuję! Ákos ENGELMAYER: Mój Wrocław. Moja Polska. Dziękuję!
Ákos ENGELMAYER

Ákos ENGELMAYER

Mój Wrocław. Moja Polska. Dziękuję!

Uwerturą Powstania Węgierskiego w 1956 roku był poznański Czerwiec. Wybuchły walki, w których uczestniczyli z bronią w ręku studiujący na Węgrzech Polacy, studentki i studenci. Blisko jedną trzecią pomocy otrzymaliśmy ze zniszczonej Polski.

George SOROS: Jak Europa straciła impet. I co dalej? George SOROS: Jak Europa straciła impet. I co dalej?
George SOROS

George SOROS

Jak Europa straciła impet. I co dalej?

Od zewnątrz UE otaczają wrogie potęgi – Rosja Putina, Turcja Erdogana, Egipt As-Sisiego i Ameryka, którą Trump chciałby stworzyć, ale nie potrafi. Od wewnątrz UE od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. podlega literze przestarzałych traktatów, które coraz mniej przystają do panujących warunków. Unia Europejska potrzebuje nowych zasad, które będą nośnikiem jej wartości.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam