Popołudniowe Espresso: Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie

Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki w Warszawie

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 22. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Nadzwyczajny Szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki NATO w Warszawie

W środę w Warszawie po godz. 14 rozpoczął się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) z udziałem Prezydenta USA Joe BIDENA oraz Sekretarza Generalnego NATO Jensa STOLTENBERGA. Szczyt B9 to format zrzeszający dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. Podczas rozmów przywódcy mają poruszać m.in. kwestie dalszego wzmacniania wschodniej flanki NATO. Rozmowy mają dotyczyć również zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie. „To bardzo ważny moment, aby podyskutować ostatecznie na temat tego, co chcemy uzyskać i jakie decyzje chcemy podjąć podczas szczytu NATO w Wilnie” – podkreślił prezydent Andrzej DUDA. W trakcie rozmów politycy mają dyskutować również o wsparciu dla walczącej Ukrainy.

Podczas szczytu Jens STOLTENBERG wskazał, że NATO musi przygotować się na ciągłe wsparcie dla Ukrainy, ponieważ „Putin gotuje się do dalszej wojny”. Prezydent Rumunii Klaus IOHANNIS podczas inauguracji szczytu wskazał natomiast, że „NATO jest silne i pokazuje jasne zobowiązanie na rzecz Ukrainy”. „Jesteśmy silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek; razem zdaliśmy test solidarności i humanitaryzmu ze względu na pomoc udzielaną Ukrainie” – powiedziała prezydent Słowacji Zuzana CZAPUTOVA.

Bukareszteńska Dziewiątka to format, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja DUDY i prezydenta Rumunii Klausa IOHANNISA 4 listopada 2015 roku, podczas szczytu państw wschodniej flanki NATO w Bukareszcie. Jego celem jest pogłębianie współpracy militarnej między krajami wschodniej flanki NATO, a także omawianie kluczowych zagadnień polityki bezpieczeństwa.

Spotkanie premiera Mateusza MORAWIECKIEGO z prezydent Węgier Katalin NOVÁK

„Wojna na Ukrainie jest tematem najważniejszym” – powiedział premier Mateusz MORAWIECKI rozpoczynając środowe spotkanie w Warszawie z prezydent Węgier – Katalin NOVÁK. Przywódcy Polski i Węgier w trakcie spotkania omówili m.in. bieżące kwestie z zakresu współpracy dwustronnej, jak i regionalnej. Rozmowy dotyczyły także wyzwań związanych z trwającą, rosyjską agresją na Ukrainę.

„Europa musi przygotować się na wieloletnie odstraszanie i obronę przeciwko rosyjskiemu zagrożeniu. Przed nami stoi dużo wyzwań gospodarczych. Jednak dziś tematem najważniejszy, jest wojna na Ukrainie” – powiedział podczas spotkania premier Mateusz MORAWIECKI. Prezydent Węgier Katalin NOVÁK wyraziła nadzieję na szybkie zakończenie wojny na Ukrainie. Jest to druga wizyta prezydent Novák w Polsce. Po raz pierwszy odwiedziła Polskę 17 maja 2022 roku.

Jądro wewnętrzne Ziemi zawiera w sobie kulę żelaza o promieniu 650 km

Australijscy naukowcy, w artykule na łamach Nature, potwierdzili, że jądro wewnętrzne Ziemi nie jest jednolite. Wskazali, że w jego wnętrzu znajduje się kula żelaza o promieniu 650 km. Do tej pory strukturę jądra Ziemi (o promieniu ok. 3486 km) rozróżniano na 3 strefy: jądro zewnętrzne (grubość ok. 2260 km), strefę przejściową (grubość ok. 140 km) i jądro wewnętrzne (o promieniu ok. 1220 km).

Badanie centralnej części Ziemi ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia formowania się i ewolucji planet. Obecność i rozmiar najbardziej wewnętrznego rdzenia było tematem rozważań naukowców, ale prowadzenie badań utrudniał brak narzędzi badawczych. 

Joe BIDEN
To Putin wybrał tę wojnę

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Jan PARYS: Obrona Ukrainy jest możliwa dzięki Polsce

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lutego 2023