Popołudniowe Espresso: Komisja Europejska zatwierdziła KPO

Komisja Europejska zatwierdziła KPO

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś czwartek, 2 czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zgoda Komisji Europejskiej na Krajowy Plan Odbudowy (KPO)

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN przyleciała w czwartek (2.06) do Warszawy. Wizyta związana jest z zatwierdzeniem Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Informację tę potwierdzili polski rząd oraz urzędnicy unijni. Ursula von der LEYEN do tej pory była z wizytą w każdym kraju, który otrzymywał zielone światło z Komisji dla swojego planu i ogłaszała decyzję o akceptacji.  Według polskiego rządu do porozumienia z Komisją Europejską prowadziła długa i trudna droga, ostatecznie udało się jednak uzgodnić tzw. kamienia milowe – czyli kolejne kroki, które Polska będzie musiała podejmować by środki z KPO były wypłacane. Pierwszym z nich jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej organem funkcjonującym na zmienionych zasadach. Nad odpowiednią ustawą w tym tygodniu pracował parlament.

Ursula von der LEYEN po południu najpierw spotka się w Warszawie z premierem Mateusz MORAWIECKIM, później przywódcy razem pojadą do Belwederu na rozmowę z prezydentem Andrzejem DUDĄ. Na koniec prezydent, premier i szefowa komisji razem odwiedzą siedzibę Polskiej Sieci Elektroenergetycznej w Konstancinie-Jeziornie. Tam politycy wezmą udział w konferencji prasowej. Krajowy Plan Obudowy ma pomóc gospodarkom europejskim w czasie kryzysu. Polsce przysługuje ponad 50 miliardów euro w ramach pożyczek i grantów. Ministerstwo spraw zagranicznych informowało wczoraj, że pierwsze pieniądze z KPO nasz kraj może dostać pod koniec wakacji.

Blokada 6 pakietu sankcji na Rosję przez Węgry

Ambasadorowie unijnych krajów spotykają się w czwartek po południu w Luksemburgu, by ponownie podjąć próbę ostatecznego zatwierdzenia szóstego pakietu sankcji wobec Rosji i częściowego embarga na import ropy. Przedstawiciele 27 krajów mieli już wczoraj zatwierdzić ustalenia europejskich przywódców ze szczytu, precyzując kwestie techniczne i prawne, ale sprzeciw Węgier uniemożliwił podjęcie decyzji.

Ambasador Węgier poinformował, że jego kraj chce wydłużenia z pół roku do trzech lat możliwości sprzedaży na inne rynki produktów rafineryjnych z rosyjskiej ropy. A ponadto Węgry nie chcą się zgodzić na objęcie sankcjami zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy Cyryla. Wpisanie na listę oznacza zakaz wjazdu do Unii i zamrożenie majątków oraz zablokowanie kont bankowych w Europie. Wczorajsze żądania Węgier zostały odrzucone przez ambasadorów z pozostałych krajów członkowskich, którzy uznali je za złamanie przedwczorajszych, politycznych ustaleń przywódców z unijnego szczytu.

Strzelanina w Oklahomie

Mężczyzna uzbrojony w karabin i pistolet zabił w środę cztery osoby w budynku medycznym w Tulsie, w stanie Oklahoma. Zabójca popełnił samobójstwo po zdarzeniu, podała policja.  Na nagraniu wideo widać jak osoby przybywające na teren szpitala St. Francis wskazują policjanta, który natychmiast wyciąga z bagażnika swojego samochodu karabin. Policja przybyła do centrum medycznego trzy minuty po otrzymaniu zgłoszenia o strzelaninie do której doszło w środę po południu.

Jak powiedział dziennikarzom zastępca komendanta policji w Tulsa Eric DALGLEISH, policja podążyła za odgłosami strzelaniny na drugie piętro budynku Natalie Building. Funkcjonariusze nawiązali kontakt z ofiarami i podejrzanym pięć minut później, powiedział DALGLEISH. Lokalne władze poinformowały, że nawet do 10 osób jest rannych. Nie jest jasne czy zostały postrzelone czy odniosły obrażenia, gdy w budynku wybuchł chaos. Nazwisk ofiar jak dotąd nie ujawniono. Nie wiadomo czy jest wśród nich lekarz, którego poszukiwał sprawca. Motyw jego działania również nie jest znany. 

Julian CRIBB: Globalny kryzys żywnościowy. Życie na Ziemi wymiera po raz szósty

🎧 #NajważniejszeDnia: 
“Studniówka Ukrainy”

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 czerwca 2022