Orsolya Zsuzsanna KOVÁCS: Imigranci. Zapytajmy, jakie powinny być obowiązki państwa Orsolya Zsuzsanna KOVÁCS: Imigranci. Zapytajmy, jakie powinny być obowiązki państwa

Imigranci. Zapytajmy, jakie powinny być obowiązki państwa

Photo of Orsolya Zsuzsanna KOVÁCS

Orsolya Zsuzsanna KOVÁCS

Ambasador Węgier w Polsce

Węgry wydały już 900 milionów euro na wzmocnienie granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, na bronienie granicy Węgier i granic Europy. To jest prawie 1% rocznego GBP kraju – twierdzi Orsolya Zsuzsanna KOVÁCS

Dla nas, dla Węgrów, migracja jest ściśle związana z tym, jaką Europę wyobrażamy sobie za 10 czy za 15 lat.

My wyobrażamy sobie silną Europę, złożoną z państw narodowych i chcielibyśmy o tym rozmawiać, chcielibyśmy debaty o takiej właśnie Europie. Jeśli wiemy już, w jakim kierunku ma pójść Europa, możemy wówczas pytać o to, gdzie, w jaki sposób chcemy rozwiązać kwestię migracyjną.

W roku 2015 przez Węgry przeszło 400 tys. migrantów. Przypomnę tylko, że nasz kraj ma 10 milionów mieszkańców. Skoro w ciągu czterech miesięcy przeszło przez niego 400 tysięcy – nie do końca sprawdzonych – migrantów to jest to bardzo duża liczba. Właśnie wówczas, w 2015 roku, rząd zdecydował się na budowę płotu na granicy węgiersko-serbskiej a później węgiersko-chorwackiej, za co w tamtym czasie byliśmy bardzo krytykowani. Dziś jednak okazuje się, że była to decyzja ze wszech miar słuszna.

Proponuję, posiłkując się doświadczeniem mojego kraju, aby punktem wyjścia do dyskusji o migracji było pytanie o to, co jest obowiązkiem państwa. Państwo przede wszystkim musi gwarantować bezpieczeństwo swoich obywateli i musi wiedzieć, kto wkracza na jego terytorium. Tak to postrzegamy: jako Węgry mamy obowiązek bronić granic Unii Europejskiej. Warto sobie przypomnieć, że wydaliśmy już 900 milionów euro na wzmocnienie tej granicy, na bronienie granicy Węgier i granic Europy. To jest prawie 1% rocznego GBP kraju.

Trzeba też pytać, gdzie chcemy migrantom pomóc? Bowiem jest jeszcze aspekt ludzki: w zachodnich mediach mówi się więcej o podwójnej granicy niż o wielkim projekcie, który nazywa się Hungary Helps. To zbiór różnych inicjatyw, które kierujemy do krajów, gdzie jest bieda i potrzeba pomocy. Rozpoczęliśmy program stypendialny, od września przyjmiemy 6 tys. stypendystów z Tunezji, Syrii i innych krajów regionu. Bierzemy też udział w odbudowywaniu szpitali. Pakiet Hungary Helps wart jest tego, by o nim mówić, aby wzorować się na jego rozwiązaniach.

Wierzymy w to, że problem trzeba rozwiązać tam, gdzie powstał a nie ściągnąć go do Europy.

Orsolya Zsuzsanna Kovács
Wystąpienie w debacie„Integralność Europy wobec kryzysu migracyjnego” podczas Kongresu Polska Wielki Projekt 2017 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 maja 2017

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam