Popołudniowe Espresso: Papież FRANCISZEK na Węgrzech

Papież FRANCISZEK na Węgrzech

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 28. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Papież FRANCISZEK na Węgrzech

W czwartek papież FRANCISZEK spotkał się w Watykanie z premierem Ukrainy, Denysem SZMYHALEM. Było to pierwsze tak wysokie rangą spotkanie papieża z władzami Ukrainy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. SZMYHAL wręczył papieżowi album ze zdjęciami przedstawiającymi rosyjskie zbrodnie w Buczy, Borodziance i innych miejscowościach na Ukrainie. 

W piątek natomiast papież FRANCISZEK udał się z wizytą na Węgry. Jest to jego 41. zagraniczna pielgrzymka i jest ona spełnieniem obietnicy jaką złożył we wrześniu 2021 roku, gdy był kilka godzin w Budapeszcie z okazji zakończenia Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

Oficjalna ceremonia powitania papieża odbyła się przed siedzibą prezydenta Węgier. Podczas przemówienia papież FRANCISZEK przestrzegł Europę przed niebezpieczeństwem rozwijającego się nacjonalizmu i „dziecięcej chęci wojowania”. Wezwał również do poszukiwania bezpiecznych rozwiązań w kwestii kryzysu migracyjnego, którego nie można powstrzymać, nie przyjmując uchodźców. Podkreślał, że należy podjąć „kreatywne wysiłki”, by zakończyć trwającą na Ukrainie wojnę. Przypomnijmy, że papież przybył po raz pierwszy do kraju, który graniczy z okupowaną Ukrainą. Dziś odbyła się także jego rozmowa z prezydent Katalin NOVAK i premierem Viktorem ORBANEM. W planie wizyty jest także spotkanie z młodzieżą oraz z ubogimi i uchodźcami, również z Ukrainy. Wizyta potrwa trzy dni.

Francja sprzeciwia się unijnym dostawom amunicji dla Ukrainy

Francja jedynym państwem UE, które sprzeciwia się unijnym dostawom amunicji dla Ukrainy. Pozostałe 26 państw jest za, o czym poinformowało źródło unijne. „Wszyscy chcą się dogadać z Paryżem, który jednak nie jest w stanie racjonalnie wytłumaczyć, swojego sprzeciwu” – powiedział wysoki rangą dyplomata UE. Chodzi o finansowanie przez Unię Europejską dostaw potrzebnej Ukrainie amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. W Europie produkują ją: Polska, Niemcy i Francja. Jednak Niemcy w produkcji korzystają z fabryk zlokalizowanych poza UE, w Wielkiej Brytanii. Francja postuluje tymczasem, aby finansować dostawy amunicji, która jest produkowana tylko i wyłącznie w UE. To oznacza blokadę decyzji, która wymaga jednomyślności 27 państw UE.

Decyzja o sfinansowaniu przez UE dostaw amunicji na Ukrainę zapadła w marcu na szczycie w Brukseli. Potrzebne na to 2 mld euro mają pochodzić z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju. O dostawy amunicji apelował wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI, podczas swojej wizyty w Brukseli.

Historyczna wizyta prezydenta USA w Papui-Nowej Gwinei

Prezydent USA, Joe BIDEN, 22 maja złoży wizytę w Papui-Nowej Gwinei – poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych USA, Justin TKATCHENKO. Będzie to pierwsza wizyta urzędującego prezydenta USA w tym kraju. Joe Biden zatrzyma się w Port Moresby, stolicy Papui-Nowej Gwinei, w drodze między szczytem G7 w Japonii a szczytem grupy Quad w Australii. Biden spędzi w kraju trzy godziny. Rozmowy z przywódcami tego kraju będą się skupiały na kwestiach gospodarczych, sprawach bezpieczeństwa i zmianie klimatu. Jak wskazał agencja Reuters, możliwe, że BIDEN spotka się też z liderami 14 państw Oceanii, z którymi wcześniej będzie rozmawiał odwiedzający w tym samym czasie Port Moresby premier Indii NARENDRA MODI. Komentatorzy wskazują, że krótka wizyta BIDENA w Papui-Nowej Gwinei pokazuje dążenia USA do przeciwstawiania się rosnącym wpływom Chin w tym strategicznym regionie.

Istotny jest również fakt, że Stany Zjednoczone po 32 latach wznowiły produkcję głowic jądrowych; w 2023 roku powstanie 80 ładunków zawierających pluton, stanowiących kluczowy element konstrukcji strategicznych i taktycznych pocisków nuklearnych – odnotował doradca szefa MSW Ukrainy Anton HERASZCZENKO, powołując się na amerykański resort energii. Zaplanowano też profilaktyczne działania na rzecz przedłużenia przydatności bojowej rozmieszczonych w Europie bomb lotniczych B61-12 oraz modernizacji pocisków balistycznych Trident II, przenoszonych przez okręty podwodne. Wznowienie amerykańskiego programu nuklearnego zostało zatwierdzone przez prezydenta Joe Bidena i będzie kosztowało Waszyngton 634 mld dolarów w okresie do 2031 roku.

Michał KŁOSOWSKI
Podział ostateczny

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Ukraina postawiła się jak Polska”52. numer „Wszystko co Najważniejsze”\

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: Nobel z ekonomii za badania nad rolą banków w walce z kryzysami
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 kwietnia 2023