
Jest środa, 8. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Parlament Gruzji przyjął ustawę o „zagranicznych agentach”. W kraju wybuchły protesty
We wtorek parlament Gruzji w trybie przyspieszonym zatwierdził projekt ustawy o „zagranicznych agentach”. Zgodnie z ustawą każda organizacja działająca w Gruzji, która otrzymuje więcej niż 20 proc. finansowania z zagranicznych ośrodków, musi wpisać się do rejestru Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie zostanie oznaczona jako „zagraniczny agent”. W ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości będzie mogło monitorować podlegające mu organy. W razie niezarejestrowania nakładane będą kary. Jak wskazuje Human Rights Watch, ustawa może wprowadzić marginalizację i dyskredytację niezależnych, finansowanych zagraniczne organizacji i mediów, które służą „szerszemu interesowi publicznemu w Gruzji”. Przeciwnicy nowego prawa wskazują, że ustawa w dużej części jest odwzorowaniem przepisów obowiązujących w Rosji od 2012 r. „To czarny dzień dla gruzińskiej demokracji” – wskazała ambasada USA w Gruzji. Prezydent Gruzji – Salome ZURABISZWILI – zapowiedziała zawetowanie ustawy. Jak komentowała w wieczornym orędziu, ustawa została napisana „pod dyktando Rosji” i „nie jest nikomu potrzebna”.
Protesty przeciw ustawie rozpoczęły się już podczas obrad parlamentu, gdzie doszło do bójki pomiędzy posłami. Po przyjęciu ustawy, w stolicy Gruzji – Tbilisi – obywatele wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko niej. „Precz z rosyjskim prawem” – skandowali protestujący. Demonstranci próbowali też wtargnąć do parlamentu. Służby bezpieczeństwa użyły armatek wodnych i gazu łzawiącego. Jak podaje gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, podczas wtorkowych protestów aresztowano 66 osób.
Węgry poprą wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO
Delegacja węgierskich polityków – na czele z wiceprzewodniczącym parlamentu Csabom HENDE – zapewniła we wtorek w Sztokholmie, że „węgierski rząd, prezydent, premier i większość parlamentarzystów popierają członkostwo Szwecji w NATO”. Dyplomaci zapewnili, że debata na ten temat zakończy się w parlamencie Węgier w ciągu kilku tygodni.
Węgierska delegacja spotkała się również z przewodniczącym Riksdagu (parlamentu Szwecji) Andreasem NORLENEM oraz przedstawicielami parlamentu. Przedstawiciele Węgier podkreślili, że konieczna jest poprawa stosunków szwedzko-węgierskich. „Szwedzcy politycy, parlamentarzyści, ministrowie czy europarlamentarzyści nie powinni na podstawie nieprawdziwych faktów twierdzić, że Węgry mają problemy z rządami prawa” – powiedział Hende.
Węgry obok Turcji są ostatnim krajem członkowskim NATO, którego parlament wciąż nie ratyfikował przystąpienia Szwecji i Finlandii do sojuszu. Węgierski parlament kilkukrotnie przesuwał rozpatrywanie szwedzkiego wniosku.
Ponad 100 mld dolarów potrzebnych na odbudowę Turcji po trzęsieniu ziemi
Koszt zniszczeń w Turcji spowodowanych trzęsieniem ziemi przekroczy 100 miliardów dolarów, poinformowała we wtorek Louisa Vinton, Rezydent Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Republice Turcji. Przewidywane liczby zostaną przedstawione na konferencji darczyńców, która odbędzie się w Brukseli 16 marca. Jej celem będzie zebranie funduszy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.
Przypomnijmy, że w kataklizmie, jaki nawiedził Turcję i Syrię 6 lutego, zginęło ponad 52 tys. osób, wiele z nich pod gruzami budynków. Wcześniej Bank Światowy oszacował koszt zniszczeń w samej Turcji na około 34,2 mld dolarów. Podczas wtorkowej konferencji Louisa Vinton opisała tragiczne sceny z tureckiej prowincji Hatay, jako „apokaliptyczne”. Ta prowincja w wyniku trzęsień ziemi ucierpiała najmocniej. „Potrzeby są duże, ale zasoby są ograniczone” – skomentowała przedstawicielka UNDP.

Stalin stworzył gigantyczne więzienie, wciąż istniejące w głowach Rosjan
🎧#Podcasty „Miesięcznik”
Prof. Michał KLEIBER: Informacje zamieniamy w wiedzę. Wiedzę zamieniamy w mądrość

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
