Popołudniowe Espresso: Gdzie w Polsce powstaną małe reaktory jądrowe?
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Gdzie w Polsce powstaną małe reaktory jądrowe?

Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, przekazał podczas poniedziałkowej konferencji listę siedmiu wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować małe reaktory jądrowe.

Popołudniowe Espresso: Rosyjska broń jądrowa na Białorusi
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi

Prezydent Rosji, Władimir Putin, zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Ma zostać rozlokowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy, najpewniej do lipca.

Agnieszka PAWNIK: Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii

Inwazja na Ukrainę i niepokoje o bezpieczeństwo energetyczne skłoniły japoński rząd do gruntownej zmiany polityki wobec wykorzystania energii jądrowej. Jeszcze w 2021 roku celem było uniezależnienie się od atomu, jednak wysokie ceny energii zmusiły kraj do zmiany kierunku. Japonia rewiduje też inne strategie energetyczne.

Popołudniowe Espresso: Koreańskie reaktory w polskich elektrowniach atomowych
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Koreańskie reaktory w polskich elektrowniach atomowych

Polskie spółki ZE PAK, PGE oraz koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. łódzkie) w oparciu o koreańską technologię. List podpisano w poniedziałek w Seulu.

Józef SOBOLEWSKI: Zmiany klimatu są na Ziemi normą, a nie wyjątkiem
Józef SOBOLEWSKI

Józef SOBOLEWSKI

Zmiany klimatu są na Ziemi normą, a nie wyjątkiem

Ostatnie raporty międzynarodowych organizacji zajmujących się energetyką, w tym także IPCC, wykazują jasno, że bez znaczącego udziału jedynego skutecznego narzędzia redukcji emisji w wytwarzaniu energii elektrycznej, jakim jest niewątpliwie energetyka jądrowa, plany redukcji emisji CO2 do atmosfery się nie powiodą. 

Andrzej SIDŁO: Polskie firmy już uczestniczą w budowach elektrowni jądrowych
Andrzej SIDŁO

Andrzej SIDŁO

Polskie firmy już uczestniczą w budowach elektrowni jądrowych

Polskie firmy, włączając się w łańcuchy dostaw światowych koncernów jądrowych, uzyskują praktycznie nieograniczone możliwości realizacji prac poza granicami kraju. Dzięki temu najwyższe wymagania i standardy obowiązujące w sektorze jądrowym pozytywnie wpływają na rozwój sektora energetycznego w Polsce.