

Emil GOŁOŚ
Oppenheimer nie był pierwszy. O sile atomu w popkulturze
Obawa przed zagładą to nie jedyne, co bomba atomowa wprowadziła do naszego życia.

Popołudniowe Espresso
Gdzie w Polsce powstaną małe reaktory jądrowe?
Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, przekazał podczas poniedziałkowej konferencji listę siedmiu wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować małe reaktory jądrowe.

Popołudniowe Espresso
Rosyjska broń jądrowa na Białorusi
Prezydent Rosji, Władimir Putin, zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi. Ma zostać rozlokowana w ciągu najbliższych kilku miesięcy, najpewniej do lipca.

Agnieszka PAWNIK
Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii
Inwazja na Ukrainę i niepokoje o bezpieczeństwo energetyczne skłoniły japoński rząd do gruntownej zmiany polityki wobec wykorzystania energii jądrowej. Jeszcze w 2021 roku celem było uniezależnienie się od atomu, jednak wysokie ceny energii zmusiły kraj do zmiany kierunku. Japonia rewiduje też inne strategie energetyczne.

Popołudniowe Espresso
Koreańskie reaktory w polskich elektrowniach atomowych
Polskie spółki ZE PAK, PGE oraz koreańskie KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (woj. łódzkie) w oparciu o koreańską technologię. List podpisano w poniedziałek w Seulu.

Popołudniowe Espresso
Atom w Polsce w ciągu najbliższych 10 lat
Elektrownie atomowe powstaną w Polsce do końca najbliższej dekady. KGHM Polska Miedź SA podpisała memorandum z liderem technologii SMR.

Tomasz NOWACKI
Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?
Polski sektor energetyczny czeka transformacja. Możemy ją przeprowadzić, wprowadzając nowe źródło – energetykę jądrową, która zapewni nam prąd po przewidywalnej cenie nawet przez 80 lat.

Józef SOBOLEWSKI
Zmiany klimatu są na Ziemi normą, a nie wyjątkiem
Ostatnie raporty międzynarodowych organizacji zajmujących się energetyką, w tym także IPCC, wykazują jasno, że bez znaczącego udziału jedynego skutecznego narzędzia redukcji emisji w wytwarzaniu energii elektrycznej, jakim jest niewątpliwie energetyka jądrowa, plany redukcji emisji CO2 do atmosfery się nie powiodą.

Andrzej SIDŁO
Polskie firmy już uczestniczą w budowach elektrowni jądrowych
Polskie firmy, włączając się w łańcuchy dostaw światowych koncernów jądrowych, uzyskują praktycznie nieograniczone możliwości realizacji prac poza granicami kraju. Dzięki temu najwyższe wymagania i standardy obowiązujące w sektorze jądrowym pozytywnie wpływają na rozwój sektora energetycznego w Polsce.