
Jest poniedziałek, 17. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Ogłoszono lokalizacje małych reaktorów jądrowych w Polsce
Prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, przekazał podczas poniedziałkowej konferencji listę siedmiu wstępnych lokalizacji, w których spółka Orlen Synthos Green Energy mogłaby zbudować małe reaktory jądrowe. Wszystkie lokalizacje brane pod uwagę będą poddane badaniom trwającym minimum dwa lata. Mowa o lokalizacjach: Ostrołęka, Włocławek, okolice Warszawy, Dąbrowa Górnicza, Stawy Monowskie, Kraków, Tarnobrzeg-Stalowa Wola. „Do końca roku przedstawimy w sumie 20 lokalizacji, jednak to wymaga współpracy z samorządami” – przekazał Daniel Obajtek. Dodał, że pierwszy blok reaktorów modułowych mógłby zostać uruchomiony w na przełomie 2028 i 2029 roku „Ta energia jest 30 proc. tańsza niż energia z elektrowni gazowych” – zapowiedział prezes PKN Orlen.
Amerykanie zainwestują 4 mld dolarów w polskie reaktory jądrowe. Firma EXIM Bank zadeklarowała inwestycję wartą 3 mld dol., a agencja DFC – 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce – poinformował w poniedziałek ambasador USA Mark Brzezinski.
Zakaz importu zboża z Ukrainy do Polski
Minister rozwoju i technologii Waldemar BUDA podpisał w sobotę rozporządzenie ws. zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych do 30 czerwca 2023. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia. Dotyczy ono produktów: zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich i pozostałych produktów.
Rzecznik rządu Piotr MÜLLER podkreślił, że „decyzja dotycząca zakazu importu, w tym tranzytu, towarów rolno-spożywczych z Ukrainy została podjęta w związku z brakiem innej możliwości zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i ustabilizowania sytuacji na rynku”.
Zamach stanu w Sudanie
Od soboty w stolicy Sudanu, Chartumie, trwają walki między rządową armią a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF). Jak przekazała agencja Reutera, rządowa armia Sudanu uważa, że RSF próbuje dokonać zamachu stanu, próbując zająć „strategiczne miejsca w stolicy”. Ambasada Wielkiej Brytanii poinformowała, że uważnie monitoruje sytuację w Chartumie i innych częściach Sudanu, gdzie toczą się starcia zbrojne. „Radzimy wszystkim obywatelom brytyjskim w Sudanie pozostać w domach i postępować zgodnie z naszymi wskazówkami” – przekazała ambasada.
Światowa Organizacja Zdrowia przekazała, że od soboty w wyniku starć zginęło co najmniej 97 cywilów, a także kilkudziesięciu żołnierzy i bojowników RSF. Ponad 1000 osób zostało rannych. Świadkowie starć podkreślają że ludzie cały czas ukrywają się w domach lub zwyczajnie je opuszczają, by ratować swoje życie. W kraju wystąpił również problem z elektrycznością.

Jan Paweł II w ogniu krytyki
Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze
Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Gdzie dzisiaj szukać piękna?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
